Председник Државне ревизорске институције (ДРИ)и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је посланицима, на другој посебној седници Народне скупштине Републике Србије, у дванаестом сазиву, 26. децембра 2020. године Извештај о раду ДРИ за 2019. годину.
Државна ревизорска институција није надлежна да врши ревизију утврђивања тржишне вредности непокретности, а што од ње захтевају представници Савета за борбу против корупције у недавно објављеном Извештају о располагању објектима специјалних болница за рехабилитацију у својини Републичког фонда за пензијско иинвалидско осигурање у државној, односно јавној својини.
Представници Државне ревизорске институције учествовали су на 16. седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине, одржаној 22. децембра 2020. године, која је била затворена за јавност, а током које су разматране иницијативе за измене и допуне прописа на основу налаза и препорука из извештаја о ревизији за 2019. годину и на основу сугестија чланова Одбора.
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је Извештај о ревизији консолидованих финансијских извештаја завршног рачуна буџета Аутономне Покрајине Војводине за 2019. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине на данашњој седници, одржаној ван седишта Скупштине, у Новом Саду.
Ревизори који спроводе ревизије правилности пословања похађали су од 15. до 17. децембра, путем zoom платформе, обуку под називом „Најбоље праксе у ревизијама сврсисходности пословања за ревизоре правилности пословања“ коју су одржали стручњаци врховне ревизорске институције Сједињених Америчких Држава - Канцеларије за одговорну власт (ГАО).
Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је новим народним посланицима надлежности и делокруг рада Институције током вебинара који је организован под називом „Независне институције као део надзорног механизма Народне скупштине“.
Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је, на Деветој седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о ревизији Завршног рачуна буџета Републике Србије за 2019. годину.
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је данас члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Извештај о ревизији Завршног рачуна буџета Републике Србије за 2019. годину. На седници Одбора одржаној ван седишта Народне скупштине, у хотелу „Метропол“ у Београду, др Пејовић је истакао да консолидовани финансијски извештаји Завршног рачуна буџета РС за 2019. годину нису сачињени у складу са принципима консолидације.
Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић одржао је предавање новинарима у вези са радом ДРИ и начином на који се припремају и читају ревизорски извештаји, како би у будућности могли да едуковано обавештавају јавност о значајној теми управљања јавним финансијама.
Државни ревизори Драгојле Полић и Горан Чабаркапа и виши саветник Жарко Војнић учествовали су на 6. састанку који је организовала Европска организација врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ) - Радна група за ревизију средстава додељених за непогоде и катастрофе, одржаном онлајн 24. новембра путем Zoom платформе.
Врховни државни ревизор у Сектору број 2 Стојанка Миловановић и начелник Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу Ива Василић Миљић учествовале су на четвртом годишњем састанку ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију општина (EUROSAI TFMA), организованом онлајн.
Чланови Савета Државне ревизорске институције на челу са председником ДРИ и генералним државним ревизором др Душком Пејовићем, врховни државни ревизори, вође и чланови тимова за ревизију сврсисходности пословања, вође тимова који спроводе ревизију финансијских извештаја и правилности пословања, као и запослени у Сектору за методологију ревизије и развој учествовали су на онлајн обукама за процену ризика од преварних радњи одржаним путем Zoom платформе од 10. до 13. и од 17. до 19. новембра.
Државна ревизорска институција (ДРИ) је током 2019. године утврдила да су субјекти код којих је спровела ревизије направили грешке и неправилности у износу од 451 милијарде динара. Грешке у финансијским извештајима износе 441 милијарду динара, док неправилности у пословању износе 10 милијарди динара, рекао је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор. Представљајући Извештај о раду ДРИ за 2019. годину на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине, одржаној ван седишта Народне скупштине, у Скупштини општине Врачар, др Пејовић је нагласио да је главни узрок неправилности недовољно функционисање система финансијског управљања и контроле и интерне ревизије, неправилности у поступцима јавних набавки, обрачуна плата и зарада, као и у евиденцији и попису имовине и обавеза.
Представници ДРИ учесници на е-семинару ЕУРОСАИ ИТ Радне групе „ВРИ и дигитални заокрет: Развијање ИТ вештина и капацитета за ИТ ревизију“
Мисија Државне ревизорске институције (ДРИ) је да поузданим информацијама доприноси добром управљању, транспарентности и одговорности у јавном сектору. У току 2019. године, ДРИ је израдила 133 извештајa о ревизији финансијских извештаја, 60 извештаја о правилности пословања, 7 извештаја о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања, 12 извештаја о ревизији сврсисходности пословања, 29 извештаја о ревизији одазивних извештаја и 264 послеревизиона извештаја, што чини укупно 505 ревизорских производа.
.
Државна ревизорска институција (ДРИ) је у претходном периоду у пар наврата без основа стављена у негативан контекст, као последица непознавања Закона о Државној ревизорској институцији. С обзиром да ДРИ увек и свима указује на прописе, тако је у три наврата указала и новинарки Центра за истраживачко новинарство (ЦИНС).
Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић изложио је представницима Европске комисије стање у вези са екстерном ревизијом, нарочито у вези са сарадњом са Народном скупштином, утицајем рада ДРИ и праћењем спровођења препорука, на састанку Пододбора за економска и финансијска питања и статистику за праћење Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) Србије Европској унији (ЕУ), који је ове године одржан онлајн.
Државна ревизорска институција (ДРИ) објавила је данас на свом вебсајту Регистар препорука за 2019. годину. У ревизијама, спроведеним у 2019. години, ДРИ је дала 1.970 препорука.
Успостављање система за аутоматизацију поступка ревизије - АМС софтвера, који ће Државна ревизорска институција тестирати до краја године, представља значајан корак у развоју ДРИ и главну активност пројекта „Платформа за одговорно управљање у јавним финансијама“ који ДРИ спроводи у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП), а финансира Шведска агенција за међународни развој (СИДА), рекао је председник ДРИ и генерални државни ревизор др Душко Пејовић.
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић и врховни државни ревизори Стојанка Миловановић и Ивица Гавриловић одржали су данас састанак са представницима Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске Милованом Бојићем, руководиоцем Сектора за ревизију учинка и Младенком Марковићем, ревизором учинка на тему спровођења заједничке ревизије сврсисходности пословања.
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић и секретар Институције Милена Милинковић учествовали су у видео конференцији коју су заједнички одржале Европска организација врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ) и Организације врховних ревизорских институција Латинске Америке и Кариба (ОЛАЦЕФС) од 9. до 11. септембра 2020. године у организацији Врховне ревизорске институције Мађарске под мотом „Пандемија КОВИД-19: Јединствена прилика за врховне ревизорске институције да истакну утицај свог рада“.
Стручњаци врховне ревизорске институције Сједињених Америчких Држава – Канцеларије за одговорну власт (ГАО) одржали су од 24. до 29. августа 2020. године, путем zoom платформе, основну обуку за ревизију сврсисходности пословања за део запослених у Државној ревизорској институцији. Обука је организована у циљу унапређења капацитета ревизора Државне ревизорске институције.
Државна ревизорска институција 26. јула обележава свој дан оснивања. Ове године је 176 година од када је 1844. Указом о успостављању Главне контроле започео надзор над трошењем јавних средстава у Србији. Државна ревизорска институција је прошла разне организационе облике, али, у континуитету, траје и данас. Запослени у ДРИ су свесни значаја Институције и обавеза које данас имају - да тај успех буде још већи и блиставији, без обзира на изазове који су пред њима. Данас је више него икада раније потребно имати снажну, кредибилну и професионалну организацију која ће помоћи држави да мудро управља и користи своје ресурсе.
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић са сарадницима одржао је данас радни састанак са делегацијом Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске коју је предводио главни ревизор Јово Радукић на тему развоја методологија ревизије и дигитализације поступка ревизије.
Врховна ревизорска институција Руске Федерације, која председава Надзорним комитетом за новонастала питања (СЦЕИ) Међународне организације врховних ревизорских институција (ИНТОСАИ) организовала је вебинар на тему „Приоритети ВРИ у пандемији COVID-19: теме, методе и технике ревизије“ који су пратили и представници Државне ревизорске институције.
Европска организација врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ), односно новоформирана Пројектна група за ревизију одговора на пандемију COVID-19 организовала је вебинар на тему вируса COVID-19 на коме су, испред Државне ревизорске институције, учествовали др Душко Пејовић председник и генерални државни ревизор, Данимир Вулиновић, Снежана Трњаковић и Ивица Гавриловић врховни државни ревизори и Нaталија Паушић, државни ревизор.
Врховни државни ревизори у Сектору број 1 и Сектору број 4 Данимир Вулиновић и Драган Голубовић, начелник Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу Ива Василић Миљић и виши саветник за контролу квалитета Милош Мандушић пратили су вебинар на тему „Сарадња ВРИ са цивилним друштвом/ангажовање грађана у интересу повећаног утицаја ВРИ и унапређене одговорности“.
Државна ревизорска институција поставила је на Националном Порталу отворених података први сет отворених података који се односе на регистар лица која су стекла звање државни ревизор, односно овлашћени државни ревизор.
Државна ревизорска институција (ДРИ) је током ванредне ситуације изазване пандемијом болести COVID-19 организовала свој рад у складу са мерама надлежних органа и прилагодила своје ревизијске приступе ванредним околностима како би субјектима ревизије омогућио минимално излагање опасности и како ревизијске активности не би стајале на путу оним активностима које су биле кључне у решавању новонастале кризне ситуације.
Професионална етика и етички кодекс, етичке дилеме и одговорност биле су неке од тема током обуке о етици и интегритету која је 9. и 10. марта организована за део запослених у Државној ревизорској институцији.
Државни ревизори Дејан Стојиљковић и Жељко Мотић учествовали су на састанку у вези са самооцењивањем ИТ (ITSA) и самооцењивањем ревизије ИТ (ITASA) који је 3. и 4. марта 2020. године у Берну организовала Швајцарска федерална канцеларија за ревизију.
Савет Државне ревизорске институције именовао је данас Драгана Голубовића за врховног државног ревизора у Сектору број 4. Полагањем заклетве пред члановима Савета Драган Голубовић је преузео дужност врховног државног ревизора.
Самостални саветник у ревизији Урош Марјановић, започео је 2. марта 2020. године програм стажирања у Европском ревизорском суду (ЕРС) у Луксембургу. Представник ДРИ, заједно са колегама стажистима из врховне ревизорске институције Албаније, Турске и Северне Македоније у ЕРС боравиће до 31. јула ове године.
Драган Голубовић, државни ревизор и Јелена Дамјановић, саветник у ревизији присуствовали су 24. фебруара уводној конференцији посвећеној међународним искуствима у ревизији политичких партија у Будимпешти. Одржавање ове конференције је означило почетак Међународног семинара о интегритету у јавним предузећима одржаном од 24. до 28. фебруара у Сарвашу у организацији Државне канцеларије за ревизију Мађарске, на коме су, такође учествовали представници ДРИ.
Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са др Душком Пејовићем, председником ДРИ и генералним државним ревизором, боравила је од 24. до 27. фебруара у студијској посети Националној канцеларији за ревизију (НАО) Уједињеног Краљевства.
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор Републике Србије др Душко Пејовић и председник Рачуноводствене коморе Руске Федерације Алексеј Кудрин обновили су данас у Београду Споразум о сарадњи.
Чланице Савета Државне ревизорске институције Љиљана Димитријевић и Маријана Симовић учествовале су на конференцији „Рад са парламентима у циљу јачања утицајаревизије“ одржаној од 19. до 21. фебруара 2020. године у Пржном у Црној Гори.
Председник и генерални државни ревизор Државне ревизорске институције Републике Србије, др Душко Пејовић, и главни ревизор Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске, Јово Радукић, потписали су данас у Београду Споразум о професионалној сарадњи.
Врховне ревизорске институције би требало да допринесу праћењу остваривања Циљева одрживог развоја (ЦОР). То би за њих требало да буде изазов и подстицај, речено је на радном састанку „Допринос Државне ревизорске институције у процесу имплементације Циљева одрживог развоја“ одржаном у Београду. На скупу је речено да спровођење Циљева одрживог развоја значи квалитетнији и бољи живот грађана, креирање боље сутрашњице и заштиту планете Земље.
Начелник Службе за међународну сарадњу и односе са јавноћу Ива Василић Миљић била је један од три модератора на радионици за самопроцену интегритета помоћу алата ИнтоСАИНТ у Националној канцеларији за ревизију Финске. Радионица је спроведена у периоду од 27. до 31. јануара у Хелсинкију.
Државни ревизор Жељко Мотић и самостални саветник у ревизији Милена Васиљковић учествовали су на радионици посвећеној стратешком планирању у оквиру Програма за стратегију, мерење учинка и извештавање, у организацији Развојне иницијативе ИНТОСАИ (ИДИ), одржаној од 27. до 31. јануара у Тбилисију, у Грузији.
Стручњаци врховне ревизорске институције Сједињених Америчких Држава – Канцеларије за одговорну власт (ГАО), Лори Екстранд и Стивен Колдвел одржали су од 21. до 23. јануара и од 28. до 30. јануара 2020. године напредне обуке о методологијама ревизије сврсисходности пословања за део запослених у Државној ревизорској институцији. Обуке су одржане у оквиру подршке Пројекта за одговорну власт (ГАИ) који Државна ревизорска институција реализује у сарадњи са Америчком агенцијом за међународни развој (УСАИД), у циљу јачања капацитета Институције.
Државна ревизорске институција демантује делове текста које је објавио медиј Нова економија https://novaekonomija.rs/ 17.1.2020. године у 6,16 часова, а у вези са Извештајем о ревизији финансијских извештаја Привредног друштва за производњу наменских производа „ППТ-Наменска“ а.д., Трстеник, за 2018. годину. У поменутом тексту под насловом: „ГИМ потенцијално оштетио Наменску из Трстеника за 1,6 милиона долара“, Нова економија се позива на текст извештаја Државне ревизорске институције и изводи погрешне закључке који нису изречени у ревизорском извештају.