Најновије актуелности

26. 4. 2024.

Одржана обука о етици и интегритету за запосленe у ДРИ

У складу са Посебним програмом стручног усавршавања запослених у Државној ревизорској институцији (ДРИ) за 2024. годину, новозапослени и запослени, који нису похађали обуку у претходне три године, учествовали су на обуци Етика и лични интегритет, одржаној 26. априла у просторијама ДРИ.

24. 4. 2024.

Представници ДРИ учествовали на састанку ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију средстава додељених за непогоде и катастрофе

Представници Државне ревизорске институције – овлашћени државни ревизори,  Драгојле Полић и Горан Чабаркапа и виши саветник за пројекте и европске интеграције, Томислав Јовановић, учествовали су на Десетом састанку ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију средстава додељених за непогоде и катастрофе, одржаном 22. и 23. априла у Варшави.

19. 4. 2024.

ДРИ започела ревизију код још 103 корисника јавних средстава

Државна ревизорска институција (ДРИ),  у складу са Програмом ревизије за 2024. годину, започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код још 103 корисника јавних средстава.

19. 4. 2024.

Председник ДРИ учествовао на 26. УН/ИНТОСАИ Симпозијуму у Бечу

Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, учествовао је на 26. УН/ИНТОСАИ Симпозијуму који је на тему „Спровођење Циља одрживог развоја 13 о климатским мерама: улога, допринос и искуство врховних ревизорских институција (ВРИ)“, у организацији Генералног секретаријата ИНТОСАИ и Уједињених нација, одржан 16–18. априла у Бечу.

15. 4. 2024.

Представник ДРИ учесник међународног састанка ревизора

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Мотић, учествовао је 11. и 12. априла 2024. године на међународном састанку ревизора у Берну, заједно са представницима врховних ревизорских институција и представницима интерне ревизије у јавном сектору из земаља региона и Европе. 



Одржан округли сто Државне ревизорске институције и Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Објављено: 24. 2. 2015.

Стручњаци на твининг пројекту „Јачање капацитета Државне ревизорске институције“ представили су данас у Народној скупштини представницима Државне ревизорске институције и Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава добре праксе сарадње врховних ревизорских институција и парламента.

Отварајући округли сто, који је одржан у оквиру твининг пројекта Европске уније, Радослав Сретеновић, генерални државни ревизор је нагласио да Институција и надлежни одбор за финансије добро сарађују.

Корак напред у сарадњи Институције и Народне скупштине учињен је недавно образовањем Пододбора за разматрање извештаја о ревизијама, рекао је Сретеновић. Он је додао да ће Институција наставити да извештава Одбор о важним питањима на јасан начин.

Верољуб Арсић, потпредседник Народне скупштине и председник Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава истакао је да је врло важно да Државна ревизорска институција буде независна у свом раду.

Вршећи контролу трошења јавних средстава, Државна ревизорска институција омогућава и Народној скупштини да пуним капацитетом врши своју надзорну улогу над извршном влашћу, што је у интересу грађана Србије, нагласио Арсић.

Брорд ван Вестинг, стални саветник на пројекту, је нагласио да ће пројекат бити ускоро завршен и да је право време за представљање добре праксе сарадње ВРИ и парламента.

Односи ВРИ и парламента се не граде преко ноћи, већ су за то потребне године, поручио је Вестинг.

Ина Хопман, стручњак из Ревизорског суда Холандије, истакла је да Суд и Одбор за јавну потрошњу Холандије сарађују путем периодичних неформалних састанака, извештаја о ревизији, као и путем заједничких активности ка унапређењу система одговорности.

Ревизорски суд је најбољи пријатељ парламента, поручила је Хопман.

Нина Фурман, стручњакна пројекту , представила је „троугао одговорности“.

Влада је одговорна парламенту, ВРИ подноси извештаје о ревизији Народној скупштини, а одбор расправља о овим ревизијама, рекла је Фурман. Она је додала да Ревизорски суд Словеније, у циљу унапређења сарадње, сачињава кратке извештаје за чланове Комисије за контролу јавних финансија за сваку седницу комисије.

Округли сто је одржан у оквиру твининг пројекта ЕУ, компоненте 4 – укључивање заинтерсованих страна.