Најновије актуелности

26. 4. 2024.

Одржана обука о етици и интегритету за запосленe у ДРИ

У складу са Посебним програмом стручног усавршавања запослених у Државној ревизорској институцији (ДРИ) за 2024. годину, новозапослени и запослени, који нису похађали обуку у претходне три године, учествовали су на обуци Етика и лични интегритет, одржаној 26. априла у просторијама ДРИ.

24. 4. 2024.

Представници ДРИ учествовали на састанку ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију средстава додељених за непогоде и катастрофе

Представници Државне ревизорске институције – овлашћени државни ревизори,  Драгојле Полић и Горан Чабаркапа и виши саветник за пројекте и европске интеграције, Томислав Јовановић, учествовали су на Десетом састанку ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију средстава додељених за непогоде и катастрофе, одржаном 22. и 23. априла у Варшави.

19. 4. 2024.

ДРИ започела ревизију код још 103 корисника јавних средстава

Државна ревизорска институција (ДРИ),  у складу са Програмом ревизије за 2024. годину, започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код још 103 корисника јавних средстава.

19. 4. 2024.

Председник ДРИ учествовао на 26. УН/ИНТОСАИ Симпозијуму у Бечу

Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, учествовао је на 26. УН/ИНТОСАИ Симпозијуму који је на тему „Спровођење Циља одрживог развоја 13 о климатским мерама: улога, допринос и искуство врховних ревизорских институција (ВРИ)“, у организацији Генералног секретаријата ИНТОСАИ и Уједињених нација, одржан 16–18. априла у Бечу.

15. 4. 2024.

Представник ДРИ учесник међународног састанка ревизора

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Мотић, учествовао је 11. и 12. априла 2024. године на међународном састанку ревизора у Берну, заједно са представницима врховних ревизорских институција и представницима интерне ревизије у јавном сектору из земаља региона и Европе. 



Завршен твининг пројекат „Јачање капацитета Државне ревизорске институције“

Објављено: 18. 3. 2015.

Државна ревизорска институција свечано је данас у Народној скупштини обележила завршетак твининг пројекта "Јачање капацитета Државне ревизорске институције“, који је Европска унија финансирала са 1,4 милиона евра. На скупу је поручено да порески обвезници у свим државама чланицама Европске уније и државама кандидата за чланство, имају право да буду обавештени о томе како се троши њихов новац.

Пројекат, који је трајао 29 месеци, реализовала је Државна ревизорска институција у сарадњи са Ревизорским судом Холандије и Канцеларијом генералног ревизора Велике Британије, уз учешће експерата из Ревизорског суда Словеније и Канцеларије за ревизију Шведске.

Циљ пројекта било је повећање одговорности и ефективно управљање јавним средствима у Србији, као и јачање капацитета Државне ревизорске институције.

Радослав Сретеновић, председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор нагласио је да је пројекат "дошао" у право време, током прве деценије постојања и рада те институције.

Задовољан сам пројектом јер је њиме остварен циљ- ојачао је наше капацитете, знање и вештине. Све ће то допринети нашем стратешком опредељењу и приоритету, а то су квалитетне ревизије, поручио је Сретеновић. Он је додао да су пројектом биле обухваћене четири компоненте - правни оквир, организациони развој, унапређење ревизије и ангажовање заинтересованих страна. Како је рекао, током пројекта спроведене су 82 експертске и три студијске посете.

Такође, спроведено је и 11 пилот-ревизија ради тестирања нове методологије-девет пилот ревизија финансијских извештаја и правилности пословања и две пилот ревизије сврсисходности.

Верољуб Арсић, потпредседник Народне скупштине и председник Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава је нагласио да је за Државну ревизорску институцију веома важна размена искуства са врховним ревизорским институцијама које дужи период спроводе ревизије.

Веома је важно што се у Скупштини разматрају извештаји о ревизији јер показују како буџетски корисници располажу јавним средствима, поручио је Арсић.

Кес Вендрик, потпредседник Ревизорског суда Холандије рекао је да је твининг пројекат спроведен у кључном периоду за Државну ревизорску институцију, као и Србију целокупно, будући да она настоји да постане део европске породице.

Порески обвезници у свим државама чланицама Европске уније и државама кандидатима за чланство имају право да буду обавештени о томе како се троши новац пореских обвезника, као и да им се покаже шта су добили за свој новац, рекао је Вендрик.

Оскар Бенедикт, заменик шефа Делегације ЕУ у Србији је рекао да је Државна ревизорска институција гарант да се јавна средства исправно троше.

Из тог разлога, Европска комисија посебно гледа независност, професионалност и капацитете Институције, рекао је Бенедикт.

Лаурент Стоквис, амбасадор Холандије је истакао да помагати Државну ревизорску институцију, значи помагати демократију у Србији, јер јавна средстава морају да се троше одговорно и транспарентно.

Денис Киф, амбасадор Велике Британије је поручио да је Државна ревизорска институција стуб европске и модерне Србије.

Државна ревизорска институција је значајно напредовала. Међутим, да би се корупција искоренила потребно је да се уради још доста тога, закључио је Киф.

Андре ван Омерен, вођа пројекта са стране Ревизорског суда Холандије је оценио твининг пројекта са Државном ревизорском институцијом, као један од најбољих које је Суд урадио.

Дејвид Голсворди, вођа пројекта са стране Канцеларије за ревизију Велике Британије је истакао да је Државна ревизорска институција, спровођењем пројекта, показала вољу да се развија.

Брорд ван Вестинг, стални саветник на твининг пројекту, који је током спровођења пројекта живео у Србији, захвалио се колегама у Институцији на добродошлици и подршци.

Након званичног дела, представљени су конкретни резултати по компонентама пројекта.