Највише руководство Државне ревизорске институције, на челу са др Душком Пејовићем, председником ДРИ и генералним државним ревизором, учествовало је данас на радионици посвећеној стратешком планирању – у оквиру припрема за израду новог Стратешког плана ДРИ за период 2024-2028. године, коју су одржали представници Развојне иницијативе Међународне организације врховних ревизорских институција (ИНТОСАИ) Ола Хоем и Дафина Димитрова.
Прошло је 178 година од када је 26. јула 1844. године Законом о устројству основана Главна контрола – претеча данашње Државне ревизорске институције (ДРИ). То је значило да је, у тадашњој Кнежевини Србији, започео надзор над трошењем јавних средстава. Због тога се 26. јул обележава као Дан ДРИ.
Пред Комисијом за полагање испита за стицање ревизорских звања државни ревизор и овлашћени државни ревизор девет државних ревизора Државне ревизорске институције одбранило је данас радове и, на тај начин, успешно положило испит за стицање ревизорског звања – овлашћени државни ревизор.
Република Србија је успешно успоставила родно одговорно буџетирање, као и систем за праћење улагања у родну равноправност, рекао је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор.
Председник Државне ревизорске институције Републике Србије и генерални државни ревизор др Душко Пејовић имао је данас радни састанак у Бања Луци са главним ревизором Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске Јовом Радукићем.
Врховни државни ревизор Стојанка Миловановић учествовала је на регионалној конференцији „Прописи се унапређују, корупција остаје проблем број један“ одржаној 21. и 22. јуна на Фрушкој Гори, а на тему „Стање система јавних набавки из перспективе Државне ревизорске институције Републике Србије“. Дводневна конференција била је посвећена стању система јавних набавки на Западном Балкану.
Овлашћени државни ревизор Никола Стефановић, државни ревизор Жељко Мотић и виши саветник за контролу квалитета Милош Мандушић учествовали су на радионици посвећеној наученим лекцијама и даљим корацима у оквиру Програма за стратегију, мерење учинка и извештавање Развојне иницијативе ИНТОСАИ (ИДИ) одржаној од 13. до 17. јуна у Ослу, у Норвешкој.
Представници Државне ревизорске институције Републике Србије и Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније одржали су 16. јуна састанак у вези са спровођењем паралелне ревизије сврсисходности пословања.
Представници Државне ревизорске институције учествовали су на првом вебинару „Методе уверавања у квалитет ревизије“ који je, у оквиру нове Пројектне групе у оквиру Стратешког циља 1 Европске организације врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ), под називом „Путујући клуб стручњака“, 16. јуна 2022. године организовалa врховна ревизорска институција Литваније, у сарадњи са врховном ревизорском институцијом Израела.
Државна ревизорска институција је, у складу са Програмом ревизије за 2022. годину, током маја и јуна започела поступак ревизије код још 46 корисника јавних средстава.
Пројектна група за будуће ризике и климатску кризу Европске организације врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ), коју воде Европски ревизорски суд и врховна ревизорска институција (ВРИ) Уједињеног Краљевства, одржала је 14. јуна онлајн састанак на коме је учествовао и Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор.
Државна ревизорска институција, по Програму ревизије за 2022. годину, започела је спровођење 24 комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.
Државна ревизорска институција, по Програму ревизије за 2022. годину, започела је спровођење 14 ревизија сврсисходности пословања.
Државна ревизорска институција је спровела ревизију правилности пословања Специјалне болнице за рехабилитацију „Русанда“, Меленци и сачинила Извештај о ревизији правилности пословања у делу који се односи на увећање плата запослених од 1. јануара до 31. децембра 2019. године и јавне набавке у периоду од 1. јануара 2018. године до 31. децембра 2019. године, број: 400-1189/2020-05/7 од 15. децембра 2020. године.
Државна ревизорска институција спровела је ревизију правилности пословања Института економских наука у Београду и сачинила Извештај о ревизији правилности пословања у делу који се односи на јавне набавке за 2018. и 2019. годину и остваривање и расподелу прихода за 2019. годину, број 400-707/2020-03/11 од 28. децембра 2020. године.
Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, Милена Лековић и Урош Марјановић, виши саветници у ревизији и Ивана Драгосавац, саветник у ревизији похађали су данас, испред Државне ревизорске институције, путем zoom платформе, вебинар „Управљање имовином јавног сектораи ЕУ интеграције“, у организацији Центра за изузетност у финансијама (ЦЕФ), водеће регионалне институције која промовише изградњу капацитета у јавним финансијама широм југоисточне Европе.
Никола Стефановић, oвлашћени државни ревизор и Милош Мандушић, виши саветник за контролу квалитета учествовали су на пролећном семинару Европске организације врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ) Радне групе за ревизију заштите животне средине одржаном путем видео конференције 10. и 11. маја под називом „Климатске промене и питања воде: водоснабдевање/суше, претње од поплава“.
Државна ревизорска институција, у складу са Програмом ревизије за 2022. годину, започела је током марта и априла поступак ревизије финансијских извештаја, ревизије правилности пословања и ревизије финансијских извештаја и правилности пословања код још 57 корисника јавних средстава.
Врховни државни ревизор Ивица Гавриловић, државни ревизори Драган Стојановић, Дејан Стојиљковић и Жељко Мотић и саветник за анализу и планирање Јован Вуковић учествовали су на онлајн семинару ЕУРОСАИ РГ за ИТ одржаном 12. априла под називом „Вода иза бране – изазови за ВРИ у погледу протока података“ у организацији ВРИ Естоније.
Државна ревизорска институција (ДРИ) доставила је Народној скупштини Републике Србије Извештај о раду ДРИ за 2021. годину, у складу са Законом и у року, 28. марта.
Државна ревизорска институција је у ревизијама спроведеним у 2020. години дала субјектима ревизије 2.155 препорука и објавила их на свом вебсајту у Регистру препорука за 2020. годину. Највише препорука ДРИ је дала у ревизијама финансијских извештаја 1.215, затим у ревизијама правилности пословања 534, у ревизијама сврсисходности пословања 264 препорука, а у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања 142 препорукe.
Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор учествовао је данас, путем zoom платформе, на састанку председника Мреже врховних ревизорских институција (ВРИ) држава кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у Европској унији и Европског ревизорског суда одржаном у Паризу, у организацији СИГМА (заједничке иницијативе ОЕЦД и ЕУ).
Савет Државне ревизорске институције именовао је данас Ивицу Гавриловића по други пут на функцију врховног државног ревизора у Сектору број 5 (Сектор за методологију ревизије и развој). Гавриловић је, полагањем заклетве пред члановима Савета, преузео дужност врховног државног ревизора.
Живота Антић, први именовани врховни државни ревизор у Државној ревизорској институцији, који је ту функцију обављао од 1. јула 2008. године до 21. априла 2012. године преминуо је 9. марта 2022. године у Нишу након краће болести.
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор Републике Србије др Душко Пејовић и главни државни ревизор Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније Максим Ацевски потписали су данас у Скопљу Споразум о сарадњи.
Државна ревизорска институција (ДРИ) је започела поступак ревизије 111 субјеката јавних средстава у складу са Програмом ревизије ДРИ за 2022. годину који је усвојио Савет ДРИ 24. децембра 2021. године.
У четвртој оцени националног система за управљање јавним финансијама у Србији, односно Извештају о оцени учинка „Јавни расходи и финансијска одговорност“ (ПЕФА), у области екстерне ревизије, а након три претходно спроведене оцене ПЕФА на централном нивоу државе у 2007, 2010. и 2015. години, Државна ревизорска институција остварила је значајно више оцене у односу на претходни извештај.
Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић свечано је данас у Београду отворио први Центар за обуку Државне ревизорске институције
СИГМА спроводи оцене принципа јавне управе у државама кандидатима и државама потенцијалним кандидатима за чланство у ЕУ од 2015. године. Од 2017. године ове оцене се спроводе на основу Методолошког оквира за принципе јавне управе. Годишњи извештаји СИГМА-е уносе се у годишње извештаје Европске комисије о напретку држава кандидата и држава потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ. У Извештају о СИГМА оцени принципа јавне управе Републике Србије за 2021. годину екстерна ревизија је најбоље оцењена област у Србији и то оценом 4.5 у односу на највишу оцену која износи 5.0, са највећим напретком у односу на 2017. годину када је оцењена са 3.5.