Циљ ревизије сврсисходности пословања „Управљање информационим системима локалне пореске администрације (ИСЛПА)“ био је да оцени квалитет управљања ИСЛПА и утврди да ли је обезбеђена поверљивост, расположивост и интегритет информација, података, докумената и апликације у информационом систему.
Циљ ревизије сврсисходности пословања „Ефикасност и економичност поступка централизоване јавне набавке реагенаса” био је да се испита да ли je Републички фонд за здравствено осигурање (РФЗО) предузeo активности којима обезбеђује економичност и ефикасност централизованог поступка јавне набавке реагенаса и да ли постоји простор за остваривање уштеда, имајући у виду да центрaлизaцијa јaвних нaбaвки представља нaчин дa се остваре економичније набавке постизањем повољнијих нaбaвних ценa и остaлих условa куповине захваљујући обједињавању нaбaвки добaрa и услугa.
Циљ ревизије сврсисходности пословања „Управљање националним парковима у Републици Србији“ био је да се утврди да ли се ефикасно управља националним парковима. Поред тема управљања индустријским отпадом, управљања пластичним отпадом, пошумљавања, ово је још једна ревизија из области заштите животне средине коју је у претходном периоду спровела Државна ревизорска институција (ДРИ).
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић одржао је данас састанак, током билатералне посете, са главним државним ревизором Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније Максимом Ацевским у вези са спровођењем заједничке ревизије сврсисходности пословања.
Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор представио је на данашњој седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Извештај о ревизији консолидованих финансијских извештаја завршног рачуна буџета Града Врања за 2018. годину.
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић одржао је данас састанак са врховним државним ревизорима и вођама тимова за ревизију сврсисходности пословања у вези са анализом тема за ову врсту ревизије, а поводом припрема за доношења Програма ревизије ДРИ за 2022. годину.
Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је данас на 50. седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Републике Србије Извештај о ревизији завршног рачуна буџета Републике Србије за 2020. годину.
Државна ревизорске институција (ДРИ) демантује део текста објављеног у Дневном листу „Политика“ у среду, 17. новембра 2021. године у вези са изјавама Миле Поповић, председнице Градског одбора Странке слободе и правде (ССП) и уговора који је ГСП „Београд“ потписао за куповину 100 зглобних аутобуса преко лизинга. У поменутом тексту под насловом „Куповина нових аутобуса – уштеда или преплаћивање“ Мила Поповић наводи да је ГСП „Београд“ потписао штетан уговор за куповину аутобуса преко лизинга и да тим поводом „институције којима су поднели иницијативе за заштиту и то Правобранилац, Комисија за јавне набавке и Државна ревизорска институција држе очи затворене“.
Државни ревизори Драгојле Полић и Горан Чабаркапа и виши саветник у ревизији Игор Боца учествовали су на 7. годишњем састанку Европске организације врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ) - Радне групе за ревизију средстава додељених за непогоде и катастрофе, одржаном онлајн 16. новембра путем Zoom платформе у организацији ВРИ Украјине.
Врховни државни ревизор Ивица Гавриловић, државни ревизори Драган Стојановић, Дејан Стојиљковић и Жељко Мотић и саветник за анализу и планирање Јован Вуковић учествовали су на 14. састанку ЕУРОСАИ Радне групе за ИТ, одржаном 9. и 10. новембра уживо у Талину у Естонији и путем онлајн платформе.
Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је данас, током јавног слушања, у пленуму Народне скупштине, Извештај о ревизији завршног рачуна буџета Републике Србије за 2020. годину.
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић састао се данас, током билатералне посете, са делегацијом Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније на челу са главним државним ревизором Максимом Ацевским.
Представници Државне ревизорске институције учествовали су на петом годишњем састанку ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију општина (EUROSAI TFMA) и семинару „Управљање непокретностима општина“ одржаном 3. и 4. новембра уживо у Бечићима у Црној Гори и путем онлајн платформе.
Систем за аутоматизовано дигитално спровођење и праћење поступка ревизије, који ће Државна ревизорска институција увести од јануара 2022. године, унапредиће квалитет и убрзати поступак ревизија, изјавио је данас др Душко Пејовић, предеседник ДРИ и генерални државни ревизор.
Овлашћени државни ревизор Никола Стефановић учествовао је на годишњем састанку Радне групе за ревизију животне средине Европске организације врховних ревизорских институција одржаном путем видео конференције 19. и 20. октобра 2021. године под називом „Зелена транзиција“ (транзиција ка зеленој економији).
Народна скупштина Републике Србије усвојила је данас Извештај о раду Државне ревизорске институције за 2020. годину, који је поднела Државна ревизорска институција, са Предлогом закључка Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава од 16. јуна 2021. године.
Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор председавао је састанком одржаним ради усаглашавања налаза у ревизијама правилности пословања. Састанку који је одржан 6. и 7. октобра у хотелу „Метропол“ у Београду, су присуствовали и врховни државни ревизори Данимир Вулиновић, Снежана Трњаковић, Драган Голубовић и Ивица Гавриловић.
Председник и генерални државни ревизор др Душко Пејовић председавао је састанком за усаглашавање поруке у складу са Методолошким правилима и смерницама за ревизије сврсисходности пословања које Државна ревизорска институција спроводи током 2021. године одржаном 4. и 5. октобра у хотелу „Метропол“ у Београду.
Ивица Гавриловић, врховни државни ревизор у Сектору број 5 представио је члановима Одбора за ревизију и Одбора за финансије и буџет Народне скупштине Републике Српске искуства Државне ревизорске институције у сарадњи са Одбором за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Републике Србије током дводневног семинара одржаног 23. и 24. септембра 2021. године у Теслићу. Циљ скупа је био да чланови надлежних одбора добију релевантне информације о процесу ревизије јавног сектора, од планирања ревизије до објављивања извештаја о ревизији, од представника Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске.
Генерални државни ревизор др Душко Пејовић, на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, одржаној ван седишта Народне скупштине, у Врњачкој Бањи, представио је Извештај о ревизији консолидованих финансијских извештаја завршног рачуна буџета Општине Врњачка Бања за 2019. годину.
Председник и генерални државни ревизор др Душко Пејовић је у периоду од 1. до 3. септембра 2021. године предводио стручне консултације у вези са спровођењем ревизија сврсисходности пословања у Државној ревизорској институцији.
Део запослених у Државној ревизорској институцији похађао је 23. и 26. августа 2021. године, обуку предавача за анализу података коју су одржали стручњаци врховне ревизорске институције Сједињених Америчких Држава - Канцеларије за одговорну власт (ГАО).
Стручњаци врховне ревизорске институције Сједињених Америчких Држава – Канцеларије за одговорну власт (ГАО) одржали су од 23. до 25. августа 2021. године, обуку за предаваче за ревизију сврсисходности пословања и напредне методологије за део запослених у Државној ревизорској институцији. Обука је организована у циљу унапређења капацитета ревизора Државне ревизорске институције.
Врховни државни ревизори Данимир Вулиновић и Драган Голубовић, државни ревизор Жељко Мотић, секретар Институције Милена Милинковић и саветник Горан Љубић одржали су за запослене у Државној ревизорској институцији у Београду обуку у вези са реализацијом Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2021. годину. Стручно усавршавање у ДРИ пружа велике могућности за континуирано усавршавање сложене ревизорске професије, тако да ревизори ДРИ унапређују знања и компетенције према оквирима које захтева ревизија јавног сектора у врховним ревизорским институцијама.
Функционисање ДРИ, нормативно уређење ревизије, послеревизиони поступак, интерни информациони системи које користе ревизорске службе, аналитички поступци над добијеним базама података, као и писање пријава биле су теме које су данас представљене запосленима у ревизорским службама организационе јединице Државне ревизорске институције (ДРИ) у Крагујевцу. Обука је организована у склопу реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2021. годину.
Данимир Вулиновић и Драган Голубовић, врховни државни ревизори, Жељко Мотић, државни ревизор, Милена Милинковић, секретар Институције и Горан Љубић, саветник одржали су данас за запослене у ревизорским службама организационе јединице Државне ревизорске институције (ДРИ) у Новом Саду обуку у вези са функционисањем ДРИ, нормативним уређењем ревизије, послеревизионим поступком, интерним информационим системима које користе ревизорске службе, аналитичким поступцима над добијеним базама података, као и у вези са писањем пријава.
За запослене у ревизорским службама организационе јединице Државне ревизорске институције (ДРИ) у Нишу данас је организована обука у склопу реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2021. годину. Током обуке представљено је шест тема из области ревизије јавног сектора – функционисање ДРИ, нормативно уређење ревизије, послеревизиони поступак, интерни информациони системи које користе ревизорске службе, аналитички поступци над добијеним базама података, као и писање пријава.
Државна ревизорска институција, највиши орган ревизије јавних средстава у Републици Србији, 177 година брине о јавним средствима. Сваког 26. јула, обележава свој дан оснивања, јер је тог дана 1844. године основана Главна контрола- претеча данашње Државне ревизорске институције.
Од када су Међународна организација за људска права особа са инвалидитетом - Disability Rights International (DRI) и Иницијатива за права особа са менталним инвалидитетом Србија - Mental Disability Rights Initiative of Serbia (MDRI-S) 24. јуна 2021. године одржали конференцију за новинаре у Медија центру током које је представљен извештај „Заборављена деца Србије“, учестала је употреба скраћенице DRI у новинским текстовима, што може довести до погрешне конотације да се ради о извештајима Државне ревизорске институције, која је у јавности годинама уназад постала препознатљива под скраћеницом ДРИ.
Део запослених у Државној ревизорској институцији учествовао је на обукама за процену ризика од могућих преварних радњи од 15. до 17. и од 21. до 23. јуна 2021. године у Београду.
Државна ревизорска институција је током 2020. године у финансијским извештајима код субјеката ревизије утврдила грешке у износу од 376 милијарди динара, као и неправилности у пословању у износу од 130 милијарди динара, изјавио је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор на данашњој седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине.
Представници Државне ревизорске институције Јелена Дамјановић, Катарина Стајић, Ана Радумило и Јелена Божовић похађали су онлајн обуку под називом „Ревизија заснована на сврсисходности“ коју је, у периоду од 24. маја до 4. јуна 2021. године, одржао Центар за изузетност у финансијама са седиштем у Љубљани.
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је налазе, закључке и препоруке два извештаја о ревизији сврсисходности пословања које је ДРИ спровела током 2020. године, а који се односе на здравство - Ефикасност успостављања интерне финансијске контроле у здравственим установама и Информациона безбедност у здравственим информационим системима, на саветовању које је под називом „Здравство у фокусу“ одржано од 26. до 28. маја у Врњачкој Бањи.
Државна ревизорска институција, у складу са Програмом ревизије за 2021. годину, започела је током априла и маја поступак ревизије финансијских извештаја и ревизије правилности пословања код још 100 корисника јавних средстава.
Врховни државни ревизори Стојанка Миловановић и Снежана Трњаковић одржале су обуке за запослене у Државној ревизорској институцији у области ревизије правилности пословања, односно ревизије финансијских извештаја. Одржавање обука у Нишу, Новом Саду, Крагујевцу и Београду је организовано у склопу реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2021. годину. Стручно усавршавање у ДРИ пружа велике могућности за континуирано усавршавање сложене ревизорске професије, тако да ревизори ДРИ унапређују знања и компетенције према оквирима које захтева ревизија јавног сектора у врховним ревизорским институцијама.
Државна ревизорска институција, у складу са Програмом ревизије за 2021. годину, започела је поступак спровођења 14 ревизија сврсисходности пословања. Поступак ревизије спроводи се за следеће теме ревизије сврсисходности пословања:
Главнa активност пројекта „Платформа за одговорно управљање у јавним финансијама“ који Државна ревизорска институција спроводи у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП), а финансира Шведска агенција за међународни развој (СИДА) јесте успостављање система за аутоматизацију поступка ревизије - АМС софтвера, чије ће функције бити тестиране до краја јуна, рекао је председник ДРИ и генерални државни ревизор др Душко Пејовић.
Државна ревизорска институција (ДРИ) је уложила значајне напоре да обезбеди висококвалитетне ревизије које позитивно утичу на функционисање јавног сектора, рекао је данас др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор на четвртом састанку Дијалога о политици управљања јавним финансијама.
Представници Државне ревизорске институције (ДРИ) учествовали су 11. маја 2021. године на е-семинару који је под називом „Од кода до акције: ВРИ које истражују свет вештачке интелигенције“ организовала Радна група за информационе технологије Европске организације врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ).
Представници Државне ревизорске институције учествоваће од априла 2021. до фебруара 2022. године на онлајн радионицама о ревизији сврсисходности пословања које се спроводе као активност Заједничке радне групе за ревизијске активности (JWGAA) која пружа подршку Мрежи ВРИ држава кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ и Европског ревизорског суда.
Државни ревизор Никола Стефановић представио је налазе и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Управљање пластичним отпадом“ током пролећног e-семинара Радне групе за ревизију животне средине Европске организације врховних ревизорских институција одржаног 26. и 27. априла 2021. године.
Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор др Душко Пејовић учествовао је на 11. Конгресу Европске организације врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ), који је први пут одржан у онлајн формату, у организацији ВРИ Чешке Републике.
Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је на данашњој седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Извештај о ревизији консолидованих финансијских извештаја завршног рачуна буџета Града Сремске Митровице за 2018. годину.
Државна ревизорска институција предала је, у складу са Законом и у року, 31. марта Народној скупштини Републике Србије Извештај о раду за 2020. годину.
У складу са Програмом ревизије за 2021. годину, Државна ревизорска институција започела је током фебруара и марта поступак ревизије код још седам корисника јавних средстава, тако да се ревизија тренутно спроводи код укупно 111 буџетских корисника. Крајем јануара ДРИ је објавила да је поступак ревизије започела код 104 корисника јавних средстава.
Програм Уједињених нација за развој (УНДП) и Шведска агенција за међународни развој и сарадњу (СИДА), у оквиру подршке реформи управљања јавним финансијама у Републици Србији, донирали су данас 120 лаптоп рачунара Државној ревизорској институцији (ДРИ).
Део запослених у Државној ревизорској институцији похађао је од 2. до 5. марта, путем zoom платформе, обуку о основама ревизије сврсисходности пословања коју су одржали стручњаци врховне ревизорске институције Сједињених Америчких Држава - Канцеларије за одговорну власт (ГАО).
Врховни државни ревизор у Сектору број 2 Стојанка Миловановић и виши саветник у ревизији Ђурђа Ковачевић представиле су данас на састанку Сталне конференције градова и општина (СКГО) - Мреже за пољопривреду и рурални развој, путем zoom платформе, најзначајније налазе, закључке и препоруке које су обухваћене Извештајем о ревизији сврсисходности пословања „Подстицаји мерама руралног развоја“.
Преко 50 одсто откривених неправилности у вези са одређивањем истоврсности предмета набавке код јединица локалних самоуправа и јавних предузећа, чији су оснивачи јединице локалне самоуправе, у периоду 2014-2020. године односи се на набавку радова, рекао је Зоран Степановић, државни ревизор на 5. састанку Мреже за јавне набавке који је данас, путем zoom платформе, организовала Стална конференција градова и општина (СКГО).
Да би поузданост здравствених информационих система у Србији била већа, потребно је да Министарство здравља, Институт за јавно здравље Србије „др Милан Јовановић Батут“ и Покрајински секретаријат за здравство Војводине унапреде мере информационе безбедности, показао је извештај о ревизији сврсисходности пословања „Информациона безбедност у здравственим информационим системима“.
Иако се Република Србија стратешким документима обавезала на уштеду финалне потрошње енергије, расходи за енергетске услуге бележе раст и значајна су ставка у буџетима субјеката јавног сектора. У периоду од 2014. до 2018. године расходи за енергетске услуге просечно су годишње износили близу 20,7 милијарди динара.
У јавном је интересу да здравствене установе предузму мере како би у што краћем року успоставиле функционалан систем финансијског управљања и контроле (ФУК) и ефективну интерну ревизију јер располажу значајним јавним средствима, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор.
Представници Државне ревизорске институције Милена Лековић, Ивана Драгосавац, Урош Марјановић и Данило Машковић похађали су данас вебинар под називом „Формирање регистра имовине јавног сектора: изазови и препоруке“ који је одржао Центар за изузетност у финансијама (ЦЕФ) са седиштем у Љубљани.
Просечна старост носиоца газдинства у Републици Србији је 61 година, и у односу на 2012. годину повећана је за две године, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ)и генерални државни ревизор.
Од укупно 155 несрећа на свим пружним прелазима у периоду од 2017. до 2019. године у Србији, око 75 одсто несрећа се догодило на пасивним пружним прелазима у нивоу, у којима је живот изгубило 24 лица, а теже повређено је 59, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор.
Трећина грађана у Србији није задовољна функционисањем градског и приградског превоза, докготово милион становника нема организовану ову комуналну делатност од општег интереса, главни је закључак Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Функционисање градског и приградског превоза путника“.
Савет Државне ревизорске институције, сходно одредбама члана 35 Закона о ДРИ, усвојио је 24. децембра 2020. године Програм ревизије за 2021. годину. У складу са Програмом ревизије, ДРИ је започела поступак ревизије 104 корисника јавних средстава.
Неопходно је унапредити управљање информационим системима у јавним комуналним предузећима за обједињену наплату како би биле спречене последице нежељених догађаја, показао је Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Управљање информационим системима у јавним предузећима за обједињену наплату“ који је Државна ревизорска институција спровела током 2020. године.
Степен шумовитости у Србији је 29,1 одсто, док би према постављеним циљевима у Просторном плану Републике Србије од 2010. до 2020. године, оптимална шумовитост требало да буде 41,4 одсто, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор.
Услугу личног пратиоца детета у 2019. години није успоставило 33 одсто градова и општина у Србији, а у чак 29 јединица локалне самоуправе, код којих је ова услуга успостављена, пружају је нелиценциране организације, што доводи у питање квалитет пружања услуге, показао је извештај Државне ревизорске институције.
У 60 извештаја о ревизији правилности пословања утврдили смо неправилности у износу од 4,53 милијарди динара, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор.
Ненаплаћена потраживања по основу изворних прихода јединица локалних самоуправа (ЈЛС), у просеку износе трећину годишњег буџета, а код појединих ЈЛС достижу и преко 50 одсто укупног годишњег буџета, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор.
Недовољна ефикасност у раду Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Јединице за управљање пројектима у јавном сектору (ЈУП) утицала је да се пројекат „Програм модернизације школа“ продужава више пута, као и да један део одабраних школских објеката не буде укључен у пројекат, кључна је порука Извештаја о ревизији сврсисходности пословања Управљање „Програмом модернизације школа“.
Државна ревизорска институција демантује наводе у текстовима које су објавили одређени медији да „јавни дуг Србије износи 62 одсто бруто домаћег производа“, као да је то садашња висина јавног дуга, јер изјава др Душка Пејовића, председника ДРИ и генералног државног ревизора није пренета у целости.
Осам министарстава, односно 44 одсто у 2018. години успоставило је систем финансијског управљања и контроле на прописан начин, док је осталих десет, односно 56 одсто имало одређене слабости. Јединицу интерне ревизије, исте године, нормативно је успоставило 17 од 18 министарстава, показао је Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност успостављања интерне финансијске контроле у министарствима“.
У извештајима о ревизији финансијских извештаја, спроведеним као самосталне ревизије, утврдили смо грешке и неправилности у износу од 437,09 милијарди динара, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор образлажући део Извештајa о раду ДРИ за 2019. годину који се односи на ову врсту ревизија.
У Србији је од 2017. до 2019. године произведено укупно 831 хиљада тона комуналног пластичног отпада. Од ове количине отпада одвојено је сакупљено и рециклирано 14 хиљада тона, или два одсто ове врсте отпада. С обзиром да одвојено сакупљање комуналног пластичног отпада није системски организовано, велике количине завршавају на несанитарним депонијама или у земљишту и речним коритима, показао је Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Управљање пластичним отпадом“.