Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.

Одржана конференција посвећена обележавању 180 година постојања ДРИ

Одржана конференција посвећена обележавању 180 година постојања ДРИ

Објављено: 25. 7. 2024.

Државна ревизорска институција одржала је данас конференцију у Дому Народне скупштине Републике Србије поводом другог дана обележавања 180 година од оснивања Главне контроле – претече данашње Државне ревизорске институције. Током конференције разматране су три теме – „Значај ревизије трошења јавних средстава“, „Трендови развоја и међусобне сарадње врховних ревизорских институција“ и „Користи од ДРИ за државу и грађане“.

Током првог панела „Значај ревизије трошења јавних средстава“  речено је да је ДРИ од 2018. до 2023. године, субјектима ревизије упутила 14.854 препорука што је донело уштеду, повећање прихода или враћених износа у вредности од 11,45 милијарди динара.

Др Душко Пејовић, председник и генерални државни ревизор рекао је да је главна улога ревизора да контролише да се јавна средства користе ефективно, ефикасно и у складу са законом. Како је нагласио, захваљујући ДРИ имовина државе увећана је два билиона динара, односно имовина града Београда је увећана 12,5 пута, покрајине 16 пута, а Новог Сада 17 пута, наглашавајући да је имовина "била ту, али не и уписана".

Председник Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Верољуб Арсић истакао је да је у 2023. години ДРИ објавила 304 извештаја о ревизији, односно 582 извештаја укључујући послеревизионе извештаје.

"Ако овај број упоредимо са бројем извештаја из 2018. године, долазимо до податка да је у 2023. години у односу на 2018. годину број објављених извештаја повећан за 38 одсто, број ревидираних субјеката за 43 одсто, док је број запослених у ДРИ повећан за свега три одсто“, рекао је Арсић.

Државни секретар у Министарству финансија Саша Стевановић рекао је да је на ту позицију дошао управо из Државне ревизорске институције и да зна како је бити у „ципелама и контролора и контролисаног".

Стевановић је рекао да за трошење личног новца одговарате супружнику, али за трошење јавних средстава одговорни сте влади, скупштини, ревизору, али најбитније јавности и грађанима, који као порески обвезници, пуне тај буџет.

„Контрола нас чини бољим“, рекао је Стевановић и навео пример са колегијума Министарства финансија када се расправља о књижењу одређених прихода и расхода, увек се разматра шта би рекла контрола.

Стевановић је указао и да је пре неколико година код извештаја о завршном рачуну буџета било 25 или 26 неправилности које је уочио ревизор, док је недавно тих неправилности било 11, иако је циљ Министарства да неправилности уопште не буде.

Др Александра Томић, народни посланик подсетила је на значајне датуме у развоју Државне ревизорске институције, попут 2009. године када је ДРИ предала Народној скупштини први извештај о ревизији.

Током панела „Трендови развоја и међусобне сарадње врховних ревизорских институција“ говорили су Горица Грнчарева Кожарева, в.д. председника ВРИ Бугарске, Ваел Абдул Кадер, генерални директор Сектора за ревизију и праћење ВРИ Уједињених Арапских Емирата и Јарослав Иванчо, потпредседник ВРИ Републике Словачке. Током ове сесије истакнут је значај прилагођавања ревизијског процеса темама као што су вештачка интелигенција, развој технолошке писмености, и ревизија тема из области заштите животне средине.

Трећи панел био је посвећен користима које ДРИ доноси држави и грађанима. Говорници у овом делу конференције – др Јелена Кочовић, редовни професор Економског факултета Универзитета у Београду, Душан Стојаковић, уредник економске рубрике  у Новостима и Небојша Лазаревић, члан Управног одбора Центра за европске политике, истакли су значај односа теорије и праксе, када је реч о поштовању закона. Током ове сесије скренут а је пажња на ревизију високошколских установа, значају независних тела, као и о значају поступања по препорукама ДРИ.

Модератор првог панела била је Ива Василић Миљић, начелник Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу, другу сесију водио је Ивица Гавриловић, врховни државни ревизор у Сектору број  5, док је за модерирање трећег дела конференције био задужен Жељко Мотић, врховни државни ревизор у Сектору број 3.

Данашњој конференцији присуствовали су и представници представници врховних ревизорских институција Босне и Херцеговине, Мађарске, Малте, Републике Северне Македоније, Републике Српске, Румуније, Словеније, Федерације Босне и Херцеговине, УСАИД, Савет и секретар ДРИ, овлашћени и државни ревизори и запослени ДРИ.