Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта ДРИ

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта ДРИ

Објављено: 25. 2. 2025.

Марија Обреновић, вршилац функције председника Државне ревизорске институције (ДРИ) и Горанка Јовановић, овлашћени државни ревизор, учествовале су на догађају који је данас у Београду организовало Удружења интерних ревизора Србије (УИРС) под називом „Интерна ревизија у јавном сектору Републике Србије“.

На скупу су разматране теме које се односе на финансијско управљање и контролу  и интерну ревизију, а које су намењене корисницима јавних средстава у Републици Србији.

Јовановић је представила важност и значај рада интерне ревизије из перспективе Државне ревизорске институције (ДРИ) наглашавајући да је ДРИ код већине субјеката ревизије идентификовала недостатке, проблеме и слабости у успостављању и функционисању интерне ревизије код корисника јавних средстава, како на централном, тако и на локалном нивоу.

Она је говорила о најчешће утврђеним грешкама и неправилностима у поступку ревизије у области интерне финансијске контроле, о значају успостављања и рада интерне ревизије, као и о датим препорукама у овој области.

 „Иако постоје изазови у успостављању и одржавању ефикасног система интерне ревизије, откривене неправилности или несврсисходности, као и препоруке ДРИ, представљају значајан корак ка унапређењу ове функције“, поручила је Јовановић.

На догађају је било речи и о новом законском решењу у вези са интерном финансијском контролом, пре свега Закону о буџетском систему, затим о захтевима за покретање прекршајног поступка уколико субјект не успостави организационо и функционално независну интерну ревизију и уколико Централној јединици за хармонизацију не достави годишњи извештај о раду интерне ревизије.

Поменут је и Закон о управљању привредним друштвима у власништву Републике Србије, којим је дефинисано да су привредна друштва дужна да успоставе и примењују ефикасан систем интерних контрола, садржан у управљању ризицима, контроли усклађености пословања и активној функцији интерне ревизије.

Закључено је да јачањем кадровских капацитета, унапређењем квалитета рада интерне ревизије, развојем регулаторног оквира и праћењем спровођења препорука може да се постигне значајан напредак у ефективности интерне ревизије и укупном побољшању пословања субјеката јавног сектора.