Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.

Image not exists

Анализа имплементације препорука и мера Државне ревизорске институције

Објављено: 2. 7. 2012.

Унапређење правног и институционалног оквира рада Државне ревизорске институције, реизбор чланова Савета Државне ревизорске институције, унапређење капацитета Одбора за финансије, продужење рока застарелости прекршаја у области јавних набавки, повећање ефикасности прекршајног поступка уопште и пооштравање запрећених казни увођењем кривичне одговорности, неке су од препорука које је Центар за европске политике представио у Анализи имплементације препорука и мера Државне ревизорске институције. Анализа, коју је Центар за европске политике израдио у оквиру спровођења пројекта “Утврђивање услова за унапређење рада Државне ревизорске институције у Србији”, садржи и препоруке у вези са већом доступношћу одазивних извештаја субјеката ревизије и препорука Државне ревизорске институције путем интернет портала, затим активностима на афирмацији процеса екстерне ревизије у Србији, концептом руководилачке одговорности у оквиру прописа о државној управи и државним службеницима, као и препоруке у вези са сарадњом са организацијама цивилног друштва.
Анализа имплементације препорука и мера Државне ревизорске институције, као и предлози препорука и закључака до којих се дошло током анализе, представљене су на конференцији “Ка већој финансијској одговорности власти у Србији”, која је одржана 4. јуна 2012. године у Београду. На конференцији су говорили председник Савета Државне ревизорске институције Радослав Сретеновић, потпредседница Савета Државне ревизорске институције Љубица Недељковић, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић, заштитник грађана Саша Јанковић, директорка Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић, чланови Одбора за финансије из претходног сазива Народне скупштине Републике Србије, Јоргованка Табаковић и Радојко Обрадовић, директор Пројекта за реформу правосуђа и одговорну власт (ЈРГА) који спроводи Америчка агенција за међународни развој (USAID) Лоренс Т. Ветер, као и представници организација цивилног друштва. Конференцији су присуствовали и представници субјеката ревизије, министарстава, судова. Након конференције утврђене су финалне препоруке чији је циљ унапређење финансијске одговорности власти у Србији.
Циљ пројекта је јачање Државне ревизорске институције у области имплементације њених препорука и мера, како би допринела одговорнијем и делотворнијем управљању јавним средствима у Србији.
Државна ревизорска институција је активно учествовала у спровођењу пројекта и формулисању препорука и изразила спремност да започне примену предложених мера.
Центар за европске политике спровео је пројекат „Утврђивање услова за унапређење рада Државне ревизорске институције у Србији“ уз подршку Америчке агенције за међународни развој (USAID) у склопу Пројекта за реформу правосуђа и одговорну власт (JRGA).
Анализу имплементације препорука и мера Државне ревизорске институције, односно препоруке Центра за европске политике можете погледати овде.