Делегација ДРИ на конференцији у Скопљу поводом представљања резултата паралелне ревизије сврсисходности на тему спремности за спровођење Циљева одрживог развоја
Објављено: 22. 5. 2024.Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији на којој су представљени резултати паралелне ревизије сврсисходности пословања „Спремност Републике Србије и Републике Северне Македоније за спровођење Циљева одрживог развоја (ЦОР), односно Агенде 2030 Уједињених нација“, одржаној од 21. до 23. маја у Скопљу.
На конференцији, коју је организовао Државни завод за ревизију Републике Северне Македоније, уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП), присуствовали су и највиши представници Врховне ревизорске институције Републике Словачке.
У уводном делу конференције говорили су др Душко Пејовић, затим, Максим Ацевски, главни државни ревизор Државног завода за ревизију Републике Северене Македоније, Лубомир Андраши, председник Врховне ревизорске институције Републике Словачке, Њ.Е. Хенрик Маркуш, амбасадор Републике Словачке у Скопљу и Армен Григорјан, стални представник УНДП-а у Северној Македонији.
„Имајући у виду да ДРИ има значајну улогу у надзору над процесом имплементације Агенде 2030, спровођењем ове ревизије, оценили смо у којој мери је постигнут напредак на пола пута периода предвиђеног за спровођење Агенде 2030“, нагласио је др Пејовић и додао да је спровођење Циљева одрживог развоја дуготрајан процес који захтева константно праћење и унапређење.
Др Пејовић је поручио да уколико врховне ревизорске институције (ВРИ) желе да имају проактивну улогу у друштву, морају ефикасно да обављају своју мисију и на време да се припреме и прилагоде изазовима окружења које се брзо мења.
На догађају је промовисана сарадња између различитих институција и држава, уз истицање значаја размене искустава, знања и ресурса у области ревизије. Обраћања генералних државних ревизора подржала су атмосферу међусобног разумевања и размене идеја међу учесницима, стварајући платформу за наставак конструктивне и плодне сарадње у будућности.
Кроз презентације учесника представљени су изазови и различити начини за унапређење спремности за постизање циљева ове значајне развојне агенде.
Делегацију ДРИ чинили су и – Невенка Бојанић, Љиљана Димитријевић и Маријана Симовић, чланице Савета, Стојанка Миловановић, врховна државна ревизорка, Маја Лакићевић, секретар Институције, Нада Тошић, овлашћена државна ревизорка, Ива Василић Миљић, начелница Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу, Никола Стојановић и Александар Глигоријевић, виши саветници у ревизији, Предраг Белај, саветник у ревизији и Јелена Дарабош, млађа саветница у ревизији.
Заједнички извештај о паралелној ревизији сврсисходности пословања „Спремност за имплементацију Циљева одрживог развоја до 2030. године“ доступан је овде.
Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Циљеви одрживог развоја: Спремност Републике Србије за имплементацију Агенде 2030“ доступан је овде.
Логистичку подршку организацији службеног пута представника ДРИ у Скопље пружио је пројекат „Реформа јавних финансија – Агенда 2030“ који подржавају владе Немачке и Швајцарске, а спроводи Немачка организација за техничку сарадњу (ГИЗ).