Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Деманти ДРИ поводом текста који је објавио „Глас Подриња“ у Шапцу

Објављено: 14. 5. 2019.

Државна ревизорска институција (ДРИ) демантује део текста да је „уназад неколико година јавност у Србији остала ускраћена за ревизију рада Владе Србије“ и да „тај извештај никада није достављен јавности на увид, нити се о њему говорило у јавности“, a који је у чланку под насловом „Неправилно потрошено 217 милијарди“објавио „Глас Подриња“ у Шапцу.

Почев од 2009. година па до данас, Државна ревизорска институција је сваке године спроводила ревизију Завршног рачуна буџета Републике Србије, тако да је на сајту Институције објављено 10 извештаја о ревизији који се односе на завршне рачуне буџета Републике Србије. Штавише, према Закону о Државној ревизорској институцији, Програм ревизије обавезно сваке године обухвата буџет Републике Србије.

Такође, ДРИ демантује наводе да је „градоначелник Шапца Небојша Зеленовић једини од свих градоначелника и председника општина у Србији кривично одговарао“. ДРИ је до сада поднела 260 кривичних пријава, а међу њима се налазе кривичне пријаве поднете против градоначелника и председника општина широм Србије.

У тексту је наведено и да је „ДРИ установила у свом извештају да буџет Града Шапца није оштећен“, што ДРИ, такође, демантује. Наиме, Државна ревизорска институција не утврђује штету, већ се, у складу са Законом о Државној ревизорској институцији, бави испитивањем докумената, исправа, извештаја и других информација, ради прикупљања довољног, адекватног и поузданог доказа за изражавање мишљења да ли финансијски извештаји субјекта ревизије истинито и објективно приказују његово финансијско стање, резултате пословања и новчане токове, у складу са прихваћеним рачуноводственим начелима и стандардима; усклађеност пословања са важећим прописима, као и то да ли су средства од стране субјекта ревизије употребљена у складу са начелима економичности, ефикасности и ефективности, као и у складу са планираним циљевима.