Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Деманти ДРИ поводом текста који је објавио „Глас Подриња“ у Шапцу

Објављено: 14. 5. 2019.

Државна ревизорска институција (ДРИ) демантује део текста да је „уназад неколико година јавност у Србији остала ускраћена за ревизију рада Владе Србије“ и да „тај извештај никада није достављен јавности на увид, нити се о њему говорило у јавности“, a који је у чланку под насловом „Неправилно потрошено 217 милијарди“објавио „Глас Подриња“ у Шапцу.

Почев од 2009. година па до данас, Државна ревизорска институција је сваке године спроводила ревизију Завршног рачуна буџета Републике Србије, тако да је на сајту Институције објављено 10 извештаја о ревизији који се односе на завршне рачуне буџета Републике Србије. Штавише, према Закону о Државној ревизорској институцији, Програм ревизије обавезно сваке године обухвата буџет Републике Србије.

Такође, ДРИ демантује наводе да је „градоначелник Шапца Небојша Зеленовић једини од свих градоначелника и председника општина у Србији кривично одговарао“. ДРИ је до сада поднела 260 кривичних пријава, а међу њима се налазе кривичне пријаве поднете против градоначелника и председника општина широм Србије.

У тексту је наведено и да је „ДРИ установила у свом извештају да буџет Града Шапца није оштећен“, што ДРИ, такође, демантује. Наиме, Државна ревизорска институција не утврђује штету, већ се, у складу са Законом о Државној ревизорској институцији, бави испитивањем докумената, исправа, извештаја и других информација, ради прикупљања довољног, адекватног и поузданог доказа за изражавање мишљења да ли финансијски извештаји субјекта ревизије истинито и објективно приказују његово финансијско стање, резултате пословања и новчане токове, у складу са прихваћеним рачуноводственим начелима и стандардима; усклађеност пословања са важећим прописима, као и то да ли су средства од стране субјекта ревизије употребљена у складу са начелима економичности, ефикасности и ефективности, као и у складу са планираним циљевима.