Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Деманти Државне ревизорске институције на текст Нове економије под насловом „ГИМ потенцијално оштетио Наменску из Трстеника за 1,6 милиона долара“

Објављено: 21. 1. 2020.

Државна ревизорске институција демантује делове текста које је објавио медиј Нова економија https://novaekonomija.rs/ 17.1.2020. године у 6,16 часова, а у вези са Извештајем о ревизији финансијских извештаја Привредног друштва за производњу наменских производа „ППТ-Наменска“ а.д., Трстеник, за 2018. годину. У поменутом тексту под насловом: „ГИМ потенцијално оштетио Наменску из Трстеника за 1,6 милиона долара“, Нова економија се позива на текст извештаја Државне ревизорске институције и изводи погрешне закључке који нису изречени у ревизорском извештају.

У тексту извештаја Државне ревизорске институције нигде не стоји следећа тврдња: „Компанија ГИМ потенцијално је оштетила произвођача оружја ППТ Наменска из Трстеника за 1,6 милиона долара јер је продавала оружје у иностранству по цени већој од уговорене, а разлику, супротно закону, није исплатила Наменској, следи из извештаја Државне ревизорске институције“.

Ово је слободно и нетачно тумачење аутора објављеног текста.

У тексту извештаја Државне ревизорске институције нигде не стоји следећа тврдња: „У извештају о ревизији пословања Наменске, објављеном на сајту ДРИ 31. децембра 2019., утврђено је да је компанија ГИМ продавала оружје ове трстеничке фирме по ценама већим од цена из комисионог уговора, а ту разлику у приходу није исплатила произвођачу“.

Такође, није тачан навод да смо у ревизорском извештају навели да је ГИМ требао да разлику у приходу исплати произвођачу. Тачно је да смо у извештају на основу утврђених чињеница дали препоруку да комисионари треба комитенту да доставе обрачуне комисионе продаје, са припадајућом документацијом у вези са реализацијом комисионог посла, у којима ће се утврдити међусобна потраживања и обавезе, по обављеном комисионом послу.

То значи да је ГИМ, као један од комисионара, био обавезан да достави обрачун комисионе продаје са потребном документацијом, у коме су исказане међусобне обавезе и потраживања, што је и учињено. Предузеће је наведени обрачун комисионе продаје потврдило. Будући да није утврђена разлика у међусобним обавезама и потраживањима, то се у ревизорском извештају и не наводи да је било потребно разлику у приходу исплатити произвођачу.

Уверени смо да се нетачним навођењем и погрешним тумачењем извештаја Државне ревизорске институције, доводе читаоци у заблуду и наноси штета угледу Државне ревизорске институције.