Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Успешно спроведена обука за ревизију сврсисходности у Државној ревизорској институцији

Објављено: 31. 8. 2018.

Председник Државне ревизорске институције др Душко Пејовић и директорка УСАИД пројекта „Иницијатива за одговорну власт“, Џеклин Вилијамс Бриџерс, уручили су сертификате о успешно завршеној основној обуци за ревизију сврсисходности запосленима у Државној ревизорској институцији који су учествовали у двонедељној обуци посвећеној овој теми.

Обуку коју је одржао Стивен Колдвел, амерички консултант са дугогодишњим искуством у Канцеларији за одговорну власт Сједињених Америчких Држава похађали су запослени Државне ревизорске институције из Београда, Новог Сада и Ниша.

Неке од тема овог предавања односиле су се на успостављање обима и конципирање ревизије сврсисходности пословања, доказе и методологију за њихово прикупљање, контролу квалитета, као и креирање порука и писање извештаја.

Обука о ревизији сврсисходности је одржана у складу са циљем 2.3. Стратешког плана Државне ревизорске институције за период 2016-2020. године усмереним на даље развијање ревизије сврсисходности у Институцији.

Обраћајући се поводом доделе сертификата, председник Пејовић је истакао да ће „ова обука допринети повећању броја тимова за ревизију сврсисходности на 12, што представља знатно повећање броја тимова који ће се бавити овом врстом ревизије. Тиме се значајно повећава капацитет за сагледавање системских проблема кроз ревизије сврсисходности, чиме ће Државна ревизорска институција, уважавајући интерес свих заинтересованих страна, допринети ефикаснијем и ефективнијем фукционисању јавне управе.

Институција је опредељена да континуирано саопштава резултате свог рада Народној скупштини и скупштинским одборима, извршној власти и субјектима ревизије, медијима, јавности и посебним интересним групама, попут организација цивилног друштва, развојних партнера, академских кругова и струковних удружења. Имајући то опредељење у виду, а у настојању да повећа утицај својих извештаја о ревизији, Институција ће повећати број ревизија сврсисходности које спроводи на годишњем нивоу, како би доприносила корисним променама, увођењу нових закона, већем степену одговорности, спровођењу закона и прописа и праћењу ефективности њиховог спровођења“, напоменуо је др Пејовић.

Обука је организована у оквиру УСАИД пројекта „Иницијатива за одговорну власт“. Општи циљ пројекта је да ојача капацитете и повезаност кључних заинтересованих страна у Републици Србији за повећање одговорности власти на националном и локалном нивоу. Главни корисници овог пројекта, који ће трајати од фебруара 2018. до фебруара 2022. године,су Државна ревизорска институција, Агенција за борбу против корупције, локалне власти и организације цивилног друштва.