Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.

null

Др Пејовић на Деветој седници Одбора за финансије, републички будџет и контролу трошења јавних средстава

Објављено: 7. 12. 2020.

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је, на Деветој седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о ревизији Завршног рачуна буџета Републике Србије за 2019. годину.

На седници су чланови Одбора размотрили, у начелу, више предлога закона који су уврштени на дневни ред Шесте седнице Другог радовног заседања Народне скупштине Републике Србије у 2020. години. Чланови Одбора размотрили су, између осталог, и Предлог закона о завршном рачуну буџета Републике Србије за 2019. годину, који је поднела Влада.

Предлог закона о завршном рачуну буџета Републике Србије за 2019. годину, који је поднела Влада, образложио је председник ДРИ и генерални државни ревизор др Душко Пејовић и министар финансија Синиша Мали. Чланови Одбора су једногласно предложили Народној скупштини да прихвати предлог закона, у начелу.

Ово је први пут у историји да генерални државни ревизор пред посланицима образлаже ову врсту извештаја и извештава Народну скупштину о Завршном рачуну буџета Републике Србије, рекао је др Пејовић.

Ревизијом Завршног рачуна буџета Републике Србије за 2019. годину обухваћени су финансијски извештаји 26 субјекта, од чега је 17 директних и девет индиректних буџетских корисника. Изражено је 13 позитивних мишљења и 13 мишљења са резервом, док негативних мишљења и уздржавања од давања мишљења није било, навео је др Пејовић.

Завршни рачун буџета РС за 2019. годину садржи 89 пројектних активности које нису реализоване и у оквиру којих није било извршења расхода и издатака.

Финансијско управљање и контрола нису у потпуности успостављени код корисника буџета, напоменуо је генерални државни ревизор. "И даље постоје грешке у економској и функционалној класификацији, али су оне мање по износима у односу на досадашње године".

У области прихода и примања, уочене су неправилности у износу од 5,8 милијарди динара. „Што се тиче расхода и издатака, ревидирали смо 1,52 билиона динара и утврдили грешке у вредности од 9,2 милијарде динара, односно 0,6 одсто од ревидираног дела. То показује да је буџет Републике Србије близу да буде позитивно оцењен“, закључио је др Пејовић. Он је напоменуо да утврђивањем резултата за 2019. годину, нису обухваћени расходи и издаци који износе најмање 6,1 милијарду динара.

У области пописа утврђене су грешке у вредности од 12,7 милијарди динара. "То је област која има мањкавости и којој је потребно унапређење", нагласио је Пејовић. Додао је да су у билансу стања утврђене неправилности у износу од 65,3 милијарде динара. Према његовим речима, похвално је што су први пут у пословним књигама евидентиране обавезе у вредности од 67,5 милијарди динара. Први пут је евидентирана и нефинансијска имовина у припреми, у залихама, као и дотације, донације и аванси. Учешће дуга општег нивоа државе, не укључујући обавезе на основу реституције, у БДП-у, како каже, износи 52,9 одсто.

ДРИ је дала укупно 110 препорука, од којих је 19 у вези са Завршним рачуном буџета РС, 44 препоруке директним и 47 индиректним корисницима републичког буџета. Генерални државни ревизор очекује да у предвиђеном року од 90 дана буду отклоњене неправилности онде где је то могуће.