Најновије актуелности

24. 7. 2024.

Отворена изложба „Од Главне контроле до Државне ревизорске институције 1844 – 2024“

У холу Дома Народне скупштине Републике Србије синоћ је свечано отворена изложба „Од Главне контроле до Државне ревизорске институције 1844–2024“ чиме је почело тродневно обележавање 180 година од оснивања Државне ревизорске институције Републике Србије. Пригодна изложба приказује уставна и законска решења, место, улогу, рад, људе и значај Главне контроле и  Државне ревизорске институције, у прошлости и садашњости.

8. 7. 2024.

Реаговање ДРИ на текст који је објављен на порталу autonomija.info под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“

Државна ревизорска институција реагује на текст који је објављен на порталу autonomija.info 6. јула 2024. године, под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“, у коме су изнете нетачне тврдње.

3. 7. 2024.

Реаговање ДРИ на текст Радио Слободна Европа који је објављен под насловом „Донације за десничарске организације из Управе Србије за дијаспору коју је водио Арно Гујон“

Државна ревизорска институција реагује на текст који је објављен на порталу Радио Слободна Европа 1. јула 2024. године под називом „Донације за десничарске организације из Управе Србије за дијаспору коју је водио Арно Гујон“, у коме су изнете нетачне тврдње.

2. 7. 2024.

Новоизабрани народни посланици Републике Србије упознати са надлежностима ДРИ

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) др Душко Пејовић, на уводном семинару који је Народна скупштина, у сарадњи са Организацијом за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) и  Вестминстерском фондацијом за демократију одржала 30. јуна и 1. јула у Шапцу, представио је народним посланицима актуелног сазива Народне скупштине Републике Србије, који први пут врше ту функцију, правни оквир и надлежности, организациону структуру, историју и развој ДРИ.

1. 7. 2024.

Представник ДРИ учествовао на ЕУРОСАИ конференцији за младе у Варшави

Јован Дабовић, самостални саветник у Сектору 5 учествовао је на 6. конференцији Европске организације врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ) за младе одржаној од 24. до 28. јуна у Варшави, Република Пољска.

ДРИ на саветовању „Здравство у Србији – нова агенда“

ДРИ на саветовању „Здравство у Србији – нова агенда“

Објављено: 10. 12. 2022.

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је најзначајније неправилности и системске слабости у пословању корисника јавних средстава у области социјалног осигурања и социјалне заштите  на саветовању које је под називом „Здравство у Србији – нова агенда“ одржано од 6. до 9. децембра у Врњачкој Бањи. Осим о налазима, др Пејовић је у уводном делу саветовања говорио и о искуству и препорукама упућеним корисницима јавних средстава у овој области.

Интерна финансијска контрола, располагање сопстевнем приходима у здравственим установама, расходи за запослене у здравственим установама, исплата накнада за рад члановима управног и надзорног одбора, као и пропусти и неправилности у свим фазама поступака јавних набавки, од планирања до реализације, само су неке од неправилности код субјеката ревизије у овој области.

Према речима др Пејовића, интерна финансијска контрола код корисника средстава Републичког фонда за здравствено осигурање, односно код здравствених установа, није на задовољавајућем нивоу. Већина здравствених установа нема успостављен ефикасан систем финансијског управљања и контроле и нема успостављену интерну ревизију.

„Због непостојања прописа који уређују сопствене приходе у здравственим установама, ове установе различито поступају, како приликом остваривања сопствених прихода, тако и при трошењу тих средстава“, рекао је др Пејовић и додао да овакво пословање има за последицу нетранспарентно трошење јавних средстава у овој области.

У до сада спроведеним ревизијама, како је објаснио др Пејовић, и даље се уочавају неправилности у вези са планирањем, спровођењем и праћењем извршења јавних набавки, што указује на слабост и одсуство интерних контрола у вези са вршењем послова јавних набавки.

На скупу су разматране и теме које се односе на кадрове у здравственом систему у Србији, као и однос државног и приватног здравства.

На саветовању су, између осталих, говорили представници Министарства здравља, Републичког фонда за здарвствено осигурање и Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“.

Тродневно саветовање је организовала Комора здравствених установа у Србији.