Најновије актуелности

10. 2. 2025.

ДРИ наставља да буде регионални лидер у области екстерне ревизије

У Извештају о СИГМА оцени принципа јавне управе Републике Србије за 2024. годину, екстерна ревизија је област са највише остварених бодова у Србији, и то 91/100. Оцене у другим областима у Србији крећу се од 34/100 до 80/100.

22. 1. 2025.

ДРИ започела ревизије у складу са Програмом ревизије за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ), у складу са Програмом ревизије за 2025. годину, започела је поступак ревизије код 121 корисника јавних средстава.

25. 12. 2024.

Марко Стругаревић именован за врховног државног ревизора

Савет Државне ревизорске институције именовао је данас Марка Стругаревића за врховног  државног ревизора у Сектору број 5. Полагањем заклетве пред члановима Савета, Стругаревић је преузео дужност врховног државног ревизора.

13. 12. 2024.

Представљање потенцијалних тема за ревизије сврсисходности пословања за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни  ревизор, др Душко Пејовић, одржао је данас стручне консултације током којих су вође тимова за ревизију сврсисходности пословања представиле потенцијалне теме ревизија сврсисходности пословања које ће бити обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

12. 12. 2024.

Одржана обука за спровођење ревизија у реалном времену

Запослени у Државној ревизорској институцији (ДРИ), на челу са руководством, учествовали су 4. и 5, као и 10. и 11. децембра, на обуци за планирање и спровођење ревизије у реалном времену одржаној у Београду.

ДРИ наставља да буде регионални лидер у области екстерне ревизије

ДРИ наставља да буде регионални лидер у области екстерне ревизије

Објављено: 10. 2. 2025.

У Извештају о СИГМА оцени принципа јавне управе Републике Србије за 2024. годину, екстерна ревизија је област са највише остварених бодова у Србији, и то 91/100. Оцене у другим областима у Србији крећу се од 34/100 до 80/100.

Како СИГМА наводи у извештају, Државна ревизорска институција (ДРИ) остварује добар учинак и има водећу позицију на Западном Балкану, а ближе ангажовање са парламентом учинило би њен рад још ефикаснијим.

„Годишњи извештај СИГМА-е је још једном препознао рад ДРИ као регионалног лидера у области екстерне ревизије“, истакао је др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор.

Област екстерне ревизије оцењује се кроз бодовање индикатора под редним бројем 31 – „Адекватност законског оквира за екстерну ревизију и ефективност екстерне ревизије у пракси“ и ДРИ је остварила 91 од укупно 100 бодова, што је поново ставља на место лидера у региону с обзиром да се вредност овог индикатора код осталих оцењених врховних ревизорских институција (ВРИ) креће у распону од 73 до 82.

У оквиру наведеног индикатора, бодује се девет подиндикатора, и то:

  1. Уставна, законска, организациона и управљачка независност ВРИ – ДРИ је остварила 18.8 од 20 бодова;
  2. Адекватност и обухват надлежности ВРИ и усклађеност са ИНТОСАИ оквиром професионалних саопштења и стандарда – ДРИ је остварила 10 од 10 бодова;
  3. Управљање и руковођење ВРИ – ДРИ је остварила 10 од 10 бодова;
  4. Усклађеност методологије ревизије са ИССАИ стандардима / Ревизије су спроведене у складу са ИССАИ стандардима – ДРИ је остварила 10 од 10 бодова;
  5. Управљање квалитетом ВРИ – ДРИ је остварила 10 од 10 бодова;
  6. Извештавање и праћење спровођења препорука ревизије – ДРИ је остварила 7.9 од 10 бодова;
  7. Спровођење препорука ревизије – ДРИ је остварила 10 од 10 бодова;
  8. Ангажовање и комуникација ВРИ са екстерним заинтересованим странама – ДРИ је остварила 3.8 од 5 бодова;
  9. Коришћење извештаја ВРИ од стране законодавне власти – остварено је 5 од 10 бодова.

Од девет подиндикатора, ДРИ је чак за пет подиндикатора добила максималан број бодова, што је допринело да екстерна ревизија поново буде најбоље оцењена област у Србији.

„СИГМА је препознала допринос ДРИ у области управљања јавним финансијама, што ће обезбедити даљи напредак Србије на путу евроинтеграција“, поручио је др Пејовић.

По речима др Пејовића, у извештају је констатовано да екстерна ревизија испуњава већину међународних стандарда. Правни статус ДРИ је у великој мери адекватан и загарантован је Уставом и Законом о ДРИ. Процедуре ревизије ДРИ су у складу са међународним стандардима, а резултати рада Институције доступни су на њеном сајту. Јавни службеници сматрају да су извештаји ДРИ лаки за разумевање, са релевантним и корисним препорукама.

Подсећамо да је у Извештају о СИГМА оцени принципа јавне управе Републике Србије за 2021. годину екстерна ревизија била најбоље оцењена област у Србији и то оценом 4.5 у односу на највишу оцену која је износила 5.0, са највећим напретком у односу на 2017. годину када је оцењена са 3.5.

СИГМА спроводи оцене принципа јавне управе у државама кандидатима и државама потенцијалним кандидатима за чланство у ЕУ од 2015. године. Од 2017. године ове оцене се спроводе на основу Методолошког оквира за принципе јавне управе. Годишњи извештаји СИГМА-е уносе се у годишње извештаје Европске комисије о напретку држава кандидата и држава потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ. 

Док су СИГМА оцене из 2015, 2017. и 2021. године покривале пун обим Принципа јавне управе, извештај за 2024. годину такође се бави свим принципима и пружа свеобухватну и детаљну слику стања јавне управе у региону.

Оцену за 2024. годину, СИГМА је вршила према ажурираним Принципима јавне управе из 2023. године који одражавају најновије међународне стандарде, применљиве правне тековине ЕУ и очекивања грађана од савремене јавне управе у Европи.

Извештај о СИГМА оцени принципа јавне управе Републике Србије за 2024. годину можете наћи овде.