ДРИ објавила регистар препорука за 2022. годину
Објављено: 21. 3. 2024.Државна ревизорска институција (ДРИ) објавила је на свом веб-сајту Регистар препорука за 2022. годину. У ревизијама спроведеним у 2022. години, ДРИ је дала 2.743 препоруке. Највише препорука дато је у ревизијама финансијских извештаја – 1.084, затим у ревизијама правилности пословања – 960, у ревизијама сврсисходности пословања – 241 препоруку, у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 260 препорука, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дато 198 препорука.
Од укупно 2.743 препоруке, које су дате субјектима на основу ревизија спроведених 2022. године ради отклањања откривених неправилности/несврсисходности, 996 препорука је „првог приоритета“ – које се односе на неправилности/несврсисходности које су субјекти ревизије, по закону, дужни да отклоне у року од 90 дана, 1.418 препорука је „другог приоритета“ – за неправилности/несврсисходности које су субјекти дужни да отклоне у року до годину дана и 329 препорука је „трећег приоритета“ – за неправилности/несврсисходности које су субјекти дужни да отклоне у року до три године.
Као што је и било очекивано, на данашњи дан највећи је проценат извршења препорука првог приоритета, и то 92,67 одсто. Када посматрамо препоруке првог и другог приоритета, с обзиром на то да је прошло годину дана од давања препорука, проценат њиховог спровођења је 83,39 одсто.
Објављивањем препорука свим заинтересованим странама омогућено је да прате статус сваке препоруке дате у свакој врсти ревизије, свим субјектима, што је афирмативно за оне субјекте који спроводе препоруке и подстицајно за друге субјекте који треба да унапреде спровођење препорука које им је дала ДРИ.
Регистру препорука можете приступити избором подменија „регистар препорука“ у оквиру менија „ревизије“ или путем следећег линка: https://www.dri.rs/registar-preporuka.
Наставак објављивања Регистра препорука представља додатни корак ка повећању транспарентности и финансијске дисциплине институција јавног сектора, као и одговорности у трошењу јавних средстава.
Државна ревизорска институција је стратешки опредељена за то да у оквиру својих надлежности максимално допринесе унапређењу степена реализације препорука ревизије и да резултате поступка ревизије учини видљивијим и сврсисходнијим.