Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.

ДРИ објавила регистар препорука за 2022. годину

ДРИ објавила регистар препорука за 2022. годину

Објављено: 21. 3. 2024.

Државна ревизорска институција (ДРИ) објавила је на свом веб-сајту Регистар препорука за 2022. годину. У ревизијама спроведеним у 2022. години, ДРИ је дала 2.743 препоруке. Највише препорука дато је у ревизијама финансијских извештаја – 1.084, затим у ревизијама правилности пословања – 960, у ревизијама сврсисходности пословања – 241 препоруку, у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 260 препорука, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дато 198 препорука.

Од укупно 2.743 препоруке, које су дате субјектима на основу ревизија спроведених 2022. године ради отклањања откривених неправилности/несврсисходности, 996 препорука је „првог приоритета“ – које се односе на неправилности/несврсисходности које су субјекти ревизије, по закону, дужни да отклоне у року од 90 дана, 1.418 препорука је „другог приоритета“ – за неправилности/несврсисходности које су субјекти дужни да отклоне у року до годину дана и 329 препорука је „трећег приоритета“ – за неправилности/несврсисходности које су субјекти дужни да отклоне у року до три године.

Као што је и било очекивано, на данашњи дан највећи је проценат извршења препорука првог приоритета, и то 92,67 одсто. Када посматрамо препоруке првог и другог приоритета, с обзиром на то да је прошло годину дана од давања препорука, проценат њиховог спровођења је 83,39 одсто.

Објављивањем препорука свим заинтересованим странама омогућено је да прате статус сваке препоруке дате у свакој врсти ревизије, свим субјектима, што је афирмативно за оне субјекте који спроводе препоруке и подстицајно за друге субјекте који треба да унапреде спровођење препорука које им је дала ДРИ.         

Регистру препорука можете приступити избором подменија „регистар препорука“ у оквиру менија „ревизије“ или путем следећег линка: https://www.dri.rs/registar-preporuka.

Наставак објављивања Регистра препорука представља додатни корак ка повећању транспарентности и финансијске дисциплине институција јавног сектора, као и одговорности у трошењу јавних средстава.

Државна ревизорска институција је стратешки опредељена за то да у оквиру својих надлежности максимално допринесе унапређењу степена реализације препорука ревизије и да резултате поступка ревизије учини видљивијим и сврсисходнијим.