Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



ДРИ путем обука јача капацитете за процену ризика од преварних радњи

Објављено: 20. 11. 2020.

Чланови Савета Државне ревизорске институције на челу са председником ДРИ и генералним државним ревизором др Душком Пејовићем, врховни државни ревизори, вође и чланови тимова за ревизију сврсисходности пословања, вође тимова који спроводе ревизију финансијских извештаја и правилности пословања, као и запослени у Сектору за методологију ревизије и развој учествовали су на онлајн обукама за процену ризика од преварних радњи одржаним путем Zoom платформе од 10. до 13. и од 17. до 19. новембра.

Обуке је одржао Стивен Лорд, консултант на USAID Пројекту за одговорну власт (GAI) и некадашњи високи руководилац у америчкој Канцеларији за одговорну власт (GAO) као подршку даљем развоју капацитета за процену ризика од преварних радњи за ревизоре Државне ревизорске институције.

Циљ одржаних обука је унапређење знања ревизора у области управљања ризицима од преварних радњи које ће им омогућити да формулишу корисније и садржајније налазе и препоруке у извештајима о ревизији, као и да ојачају систем интерних контрола у програмима који се финансирају јавним средствима.

Представници ДРИ, путем појединачних вежби, студије случаја и групног рада, упознали су се са терминологијом и концептима преварних радњи, као и са три најзначајнија аспекта управљања ризицима од преваре: превенцијом, детекцијом и одговором. Посебна пажња током обука посвећена је активностима превенције, јер се у водећим праксама у области стратешког управљања ризицима од преваре посебно наглашава значај превенције која је заснована на ризику. Активности на превенцији преварних радњи су препознате као најекономичније, будући да кроз превентивне активности руководиоци субјеката у јавном сектору имају могућност да избегну скуп и неефикасан начин сузбијања преваре након што је она извршена.

Током обука је представљен и подсетник о питањима интерних контрола, INTOSAI стандарди, као и GAO Оквир за процену ризика од преваре.