Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.

ДРИ учесник друштвеног дијалога о остваривању циљева одрживог развоја

ДРИ учесник друштвеног дијалога о остваривању циљева одрживог развоја

Објављено: 20. 3. 2024.

На друштвеном дијалогу под називом „Дијалогом до остваривања циљева одрживог развоја“ одржаном у Палати Србије, који је окупио неке од кључних актера у спровођењу Агенде 2030, др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, истакао је да Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Циљеви одрживог развоја: Спремност Републике Србије за имплементацију Агенде 2030“  представља знак одлучности и спремности Србије у имплементацији Агенде 2030.

„Ова ревизија извршена је на државном нивоу, а имамо у плану да обрадимо тему примене Агенде 2030 на локалном нивоу, јер управо на локалном нивоу грађани остварују највећа права“, рекао је др Пејовић.

Имплементација и спровођење Циљева одрживог развоја, по речима др Пејовића,  јесте дуготрајан посао који захтева константно праћење и унапређење, а ДРИ је свој допринос овој глобалној обавези дала спровођењем ревизије сврсисходности „Циљеви одрживог развоја: Спремност Републике Србије за имплементацију Агенде 2030“. Ревизијом је утврђено да је Република Србија показала спремност да у свој национални контекст угради Циљеве одрживог развоја, али је неопходно дефинисати дугорочне националне развојне приоритете и успоставити континуирану координацију свих надлежних органа и заинтересованих страна.

„ДРИ је од 2019. до 2023. године спровела више ревизија сврсисходности на теме које су повезане са Циљевима одрживог развоја у социјалној, економској и сфери заштите животне средине и то у областима: пољопривреде, заштите и доступности воде, квалитета ваздуха, управљања отпадом, али и у области социјалне заштите и здравства, родне равноправности, образовања, заштите културних добара, комуналних услуга и  јавних набавки“, нагласио је др Пејовић.

Представљајући налазе, закључке и препоруке поменутог извештаја о ревизији,  Нада Тошић, овлашћена државна ревизорка и вођа тима који је спровео ревизију, нагласила је да је за ефективну имплементацију Агенде 2030, неопходно да надлежни органи заврше кључни процес доношења Плана развоја Републике Србије, тако да се у њему, као кровном документу развојног планирања, документима јавних политика и националном буџету, доследно осликава веза са Циљевима одрживог развоја у свим аспектима Агенде 2030.

„У Србији је успостављен институционални оквир за имплементацију Агенде 2030, уз укључивање бројних развојних партнера. Међутим, од 2020. године недостаје континуирана координација активности државних органа и осталих заинтересованих страна“, рекла је Тошић.

Како је даље објаснила, доношење Националне мапе пута за статистику, националних индикатора за праћење Циљева одрживог развоја, као и редовно инклузивно извештавање Уједињених нација, обезбедиће имплементацију и праћење остварења Агенде 2030 у складу са специфичностима Републике Србије.

На данашњем друштвеном дијалогу који је организовало Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у сарадњи са пројектом „Реформа јавних финансија – Агенда 2030“ који спроводи ГИЗ, уз подршку влада Немачке и Швајцарске, истакнуто је да су Циљеви одрживог развоја из Агенде 2030 Уједињених нација   национални приоритет Србије.

Током дијалога говорили су и министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије – Томислав Жигманов, амбасадорка Немачке у Србији – Анке Конрад, амбасадор Швајцарске у Србији – Урс Шмид, вршилац дужности помоћника министра за мултилатералну сарадњу у Министарству спољних послова – Катарина Лалић Смајевић.

Како је закључено, данашњи друштвени дијалог означава корак даље у неговању и даљем развоју заједничке сарадње и координације међу свим релевантним актерима у остваривању циљева одрживог развоја у Србији у складу са Агендом 2030. По завршетку скупа, како је то иначе пракса, усвојена је Сагласност о поступању, која садржи основне тачке данашњег друштвеног дијалога.