Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.



Државна ревизорска институција учествовала на конференцији у Софији

Објављено: 15. 5. 2018.

Делегација Државне ревизорске институције коју је предводио председник и генерални државни ревизор Др Душко Пејовић учествовала је данас на конференцији на високом нивоу ’’Улога врховних ревизорских институција у јачању одговорности, транспарентности и интегритета у јавном сектору’’, коју је организоала Национална канцеларија за ревизију Бугарске у оквиру бугарског председавања Саветом Европске Уније.

Конференцији су присуствовали челници и представници 26 европских ВРИ, укључујући 19 држава чланица, челнике ВРИ држава кандидата и потенцијалних кандидата и председника Европског ревизорског суда, Клауса Хајнера Ленеа.

Конференцију су отворили Цветан Цветков, председник Националне канцеларије за ревизију Бугарске; Љиљана Павлова, министар за бугарско председавање Саветом ЕУ за 2018 и Марија Илијева, председник Пододбора за одговорност јавног сектора, у оквиру Одбора за буџет и финансије бугарског парламента.

Даљи програм обухватио је четири панела у оквиру којих се дискутовало о институционалној независности као кључном фактору за ефективност ВРИ, о ревизијама оријентисаним ка вредностима, о административним капацитетима модернизације ВРИ, као и о комуникацији са заинтересованим странам и повећању поверења грађана.

Говорећи у оквиру другог панела, Др Пејовић је истакао да врховне ревизорске институције служе као важни стубови националних демократских система и играју кључну улогу у јачању учинка јавног сектора, истичући начела доброг управљања, транспарентности и одговорности. Узимајући у обзир повећано интерсовање спољних и унутрашњих заинтересованих страна и све већи опсег ревизијских услуга које пружају ВРИ, постоји све већи изазов показивања вредности и користи које ВРИ пружа. Одговор и реаговање на окружење које се мења и на очекивања заинтересованих страна представљају кључни чинилац за креирање позитивне разлике у животима грађана.

Конференција је један од значајнијих догађаја у календару бугарског председавања Саветом Европске уније који је омогућио размену искустава између држава чланица ЕУ и држава Западног Балкана, као и истицање европске перспективе Западног Балкана.

У оквиру саме конференције, председник Институције и генералн државни ревизор, примио је бројне честитке и жеље за успешан даљи рад. Поред тога, на маргинама конференције, добијени су многи предлози за билатералну и мултилатералну сарадњу.