Најновије актуелности

2. 9. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о информационој безбедности у Скопљу

У организацији Развојне иницијативе ИНТОСАИ (ИДИ) и Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније, у Скопљу је од 27. до 30. августа одржана радионица о информационој безбедности, у којој су учествовали Александар Бабовић, начелник Службе за информационе технологије и Горан Љубић, виши саветник за безбедност информационих технологија у Државној ревизорској институцији.

29. 8. 2024.

Представљен Извештај о раду ДРИ за 2023. годину на конференцији за медије

„Државна ревизорска институција (ДРИ) у 2023. години објавила је укупно 582 ревизорска производа, и то 304 извештаја о ревизији и 278 послеревизионих извештаја, рекао је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор, представљајући Извештај о раду ДРИ за 2023. годину на конференцији за медије.

27. 8. 2024.

Стојанка Миловановић реименована на функцију врховног државног ревизора у Сектору број 2

Савет Државне ревизорске институције именовао је данас Стојанку Миловановић по други пут на функцију врховног државног ревизора у Сектору број 2. Миловановић је, полагањем заклетве пред члановима Савета, преузела дужност врховног државног ревизора.

Image not exists

Европски рачунски суд – ECA

Објављено: 9. 12. 2010.

Европски рачунски суд (European Court of Auditors), као институција за екстерну ревизију Европске уније, развија добре контакте и односе са сличним организацијама широм света. Нарочиту пажњу поклања врховним ревизорским институцијама у Европи, у оквиру које је нарочито важна сарадња са врховним ревизорским институцијама држава чланица ЕУ и држава кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ.

Сарадња са врховним ревизорским институцијама централноевропских и источноевропских држава је започела 1993. године када је Европски рачунски суд организовао први састанак челника ових институција у Берлину. Циљ је била размена искустава на успостављању или реорганизацији врховних ревизорских институција у државама са демократијом у развоју.

Од 1997. године, Европски рачунски суд и државе чланице ЕУ су повећале сарадњу са овим државама и новим државама потенцијалним кандидатима и њиховим врховним ревизорским институцијама, и на формалном и на практичном нивоу, како би се олакшале размене информација, развијале методологије ревизије и промовисала стручна обука. Током целокупног овог периода, драгоцен партнер у сарадњи је била и SIGMA (Support for Improvement in Governance and Management - Подршка унапређења руковођења и управљања), која представља заједничку иницијативу Организације за економску сарадњу и развој (OECD) и Европке уније, успостављењу 1992. године, и првенствено финансирану од стране Европке уније.

Након пријема нових чланица у периоду од 2004. до 2007. године, настављена је сарадња са врховним ревизорским институцијама преосталих држава кандидата (Турске, Хрватске, бивше југословенске републике Македоније и Исланда), као и са врховним ревизорским институцијама држава потенцијалних кандидата (Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије).
Препознајући користи и вредности активности сарадње Мреже, као и производа те сарадње за чланице Мреже које се припремају за придруживање ЕУ, врховне ревизорске институције ове Мреже су посвећене одржавању политике ’’отворених врата’’ и проширењу чланства на нове државе потенцијалне кандидате, а на основу установљених правила и критеријума.

Државна ревизорска институција Србије је чланица Мреже врховних ревизорских институција држава кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ од августа 2010. године.