Најновије актуелности

24. 7. 2024.

Отворена изложба „Од Главне контроле до Државне ревизорске институције 1844 – 2024“

У холу Дома Народне скупштине Републике Србије синоћ је свечано отворена изложба „Од Главне контроле до Државне ревизорске институције 1844–2024“ чиме је почело тродневно обележавање 180 година од оснивања Државне ревизорске институције Републике Србије. Пригодна изложба приказује уставна и законска решења, место, улогу, рад, људе и значај Главне контроле и  Државне ревизорске институције, у прошлости и садашњости.

8. 7. 2024.

Реаговање ДРИ на текст који је објављен на порталу autonomija.info под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“

Државна ревизорска институција реагује на текст који је објављен на порталу autonomija.info 6. јула 2024. године, под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“, у коме су изнете нетачне тврдње.

3. 7. 2024.

Реаговање ДРИ на текст Радио Слободна Европа који је објављен под насловом „Донације за десничарске организације из Управе Србије за дијаспору коју је водио Арно Гујон“

Државна ревизорска институција реагује на текст који је објављен на порталу Радио Слободна Европа 1. јула 2024. године под називом „Донације за десничарске организације из Управе Србије за дијаспору коју је водио Арно Гујон“, у коме су изнете нетачне тврдње.

2. 7. 2024.

Новоизабрани народни посланици Републике Србије упознати са надлежностима ДРИ

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) др Душко Пејовић, на уводном семинару који је Народна скупштина, у сарадњи са Организацијом за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) и  Вестминстерском фондацијом за демократију одржала 30. јуна и 1. јула у Шапцу, представио је народним посланицима актуелног сазива Народне скупштине Републике Србије, који први пут врше ту функцију, правни оквир и надлежности, организациону структуру, историју и развој ДРИ.

1. 7. 2024.

Представник ДРИ учествовао на ЕУРОСАИ конференцији за младе у Варшави

Јован Дабовић, самостални саветник у Сектору 5 учествовао је на 6. конференцији Европске организације врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ) за младе одржаној од 24. до 28. јуна у Варшави, Република Пољска.



Формирана Радна група за сарадњу интерне и екстерне ревизије

Објављено: 24. 5. 2012.

Државна ревизорска институција и Министарство финансија - Централна јединица за хармонизацију, формирали су јуче у Београду Радну групу за сарадњу интерне и екстерне ревизије. Циљ успостављања Радне групе јесте унапређење сарадње на питањима од заједничког интереса Државне ревизорске институције, Централне јединице за хармонизацију и јединица интерне ревизије. Како је најављено на Радионици о сарадњи интерне и екстерне ревизије, током које је формирана Радна група, ускоро ће бити конкретизоване активности овог радног тела доношењем Акционог плана.

Председник Државне ревизорске институције Радослав Сретеновић нагласио је да иако врховне ревизорске институције (ВРИ) и интерни ревизори имају различите улоге, њихова општа сврха је да промовишу добро управљање, односно да допринесу ефикасности, ефективности и економичности државне управе.
Корист од сарадње ВРИ и интерних ревизора може бити вишеструка. Она се може огледати у размени идеја и знања, смањењу вероватноће непотребног дуплирања рада на ревизији, унапређењу покривености ревизијом на основу оцена ризика, рекао је Сретеновић. Он је оценио да би ВРИ и интерни ревизори могли да комуницирају у области планирања ревизије, да израђују методологију, организују заједничке обуке, обавештавају једни друге о поднетим извештајима.
Горан Цвејић, помоћник министра финансија је нагласио да је Радна група формирана као саветодавно тело чији је задатак да успостави прве контакте и да даље смернице за рад између Државне ревизорске институције, Министарства финансија - Централне јединице за хармонизацију и јединица интерне ревизије. Он је истакао да је законодавни оквир успостављања интерне финансијске контроле завршен и да сада следи фаза имплементације, односно конкретан рад кроз консолидоване извештаје интерне финансијске контроле.

Бјанка Бретеше, виши саветник у ревизији и финансијској контроли Сигме, је оценила да су и интерна и екстерна ревизија релативно нове области у Србији, које имплементирају нове системе и које се због тога суочавају са тешкоћама.
Сарадња интерне и екстерне ревизије је неопходна како би се јавна средства користила на најбољи начин, и како би све било транспарентно, поручила је Бретеше.
Учесници Радионице, која је организована уз помоћ Сигме, истакли су да ће о формирању Радног тела и његовим активностима информисати Народну скупштину, односно Одбор за финансије и Владу, односно министра финансија.
Радионици о сарадњи интерне и екстерне ревизије, којој је претходило одржавање округлог стола у новембру прошле године, присуствовало је највише руководство Државне ревизорске институције, представници Министарства финансијa, интерни ревизори појединих министарстава, фондова и агенција, као и представници Сигме.