Најновије актуелности

2. 6. 2025.

Извештај о раду ДРИ за 2024. годину представљен члановима Одбора за финансије

Марија Обреновић, в. ф. председника Савета и генералног државног ревизора Државне ревизорске институције (ДРИ), представила је данас члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Извештај о раду ДРИ за 2024. годину.

27. 5. 2025.

Србија добар пример у спровођењу родно одговорног буџетирања

„Србија представља пример добре европске праксе у спровођењу родно одговорног буџетирања као једног од кључних аспеката политике родне равнопрaвности које Европска унија подстиче и подржава“, рекла је данас Марија Обреновић, в. ф. председника Савета и генералног државног ревизора Државне ревизорске институције (ДРИ).

22. 5. 2025.

Представници ДРИ учесници састанка ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију средстава додељених за непогоде и катастрофе

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ) на челу са в. ф. председника Савета и генералног државног ревизора, Маријом Обреновић, учествовала је од 19. до 21. маја на 11. годишњем састанку ЕУРОСАИ Радне групе за ревизију средстава додељених за непогоде и катастрофе одржаном у Риму.

21. 5. 2025.

Одржана обука о родно одговорном буџетирању

Део запослених у Државној ревизорској институцији (ДРИ) учествовао је данас на обуци под називом „Јачање капацитета ДРИ у надзору над применом родно одговорног буџетирања (РОБ-а) у процесу планирања и извештавања о буџету“.

15. 5. 2025.

ДРИ започела ревизије код седам здравствених установа

Државна ревизорска институција је започела ревизије финансијских извештаја и правилности пословања код седам здравствених установа.

 

Интерна финансијска контрола у јавним предузећима и друштвима капитала која обављају делатност од општег интереса није у потпуности успостављена

Интерна финансијска контрола у јавним предузећима и друштвима капитала која обављају делатност од општег интереса није у потпуности успостављена

Објављено: 14. 10. 2023.

Овлашћени државни ревизор, Горанка Јовановић, представила је налазе и закључке Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност успостављања интерне финансијске контроле у јавним предузећима и друштвима капитала која обављају делатност од општег интереса“ на конференцији коју је 12. и 13. октобра на Златибору организовало Удружење интерних ревизора Србије (УИРС).

На 11. конференцији УИРС-а, која је одржана под називом „Јака интерна ревизија – кључ оснаживања модерне организације“, Јовановић је нагласила да интерна ревизија није успостављена код 45 одсто јавних предузећа и друштава капитала која имају обавезу успостављања интерне ревизије, а код којих су извршене ревизије у 2020. и 2021. години.

„Код 78 одсто ревидираних субјеката у 2020. и 2021. години утврђено је да систем интерне финансијске контроле није успостављен на начин којим би својим функционисањем обезбедио пословање у складу са прописима, интерним актима и уговорима, интегритет финансијских и пословних извештаја, економично, ефикасно и ефективно коришћење средстава, као и постизање других циљева“, истакла је Јовановић.

Како је Јовановић нагласила, ревизија је показала да је потребно унапредити успостављену интерну финансијску контролу и додатно подићи свест и разумевање њеног значаја, како би се побољшало остваривање циљева и задатака пословања на економичан, ефикасан и ефективан начин.

Субјектима ревизије, Министарству финансија – Централној јединици за хармонизацију, Јавном предузећу Путеви Србије Београд, Инфраструктури железнице Србије а. д. и Електродистрибуцији Србије д. о. о., Београд, ДРИ је дала препоруке за унапређење стања у овој области.

Циљ конференције био је да пружи нове увиде и знања о савременим праксама интерне ревизије. На скупу су разматране теме попут управљања ризицима, дигиталне трансформације, иновација и аутоматизације, управљања људским ресурсима, као и етичким питањима у ревизији.