Најновије актуелности

24. 7. 2024.

Отворена изложба „Од Главне контроле до Државне ревизорске институције 1844 – 2024“

У холу Дома Народне скупштине Републике Србије синоћ је свечано отворена изложба „Од Главне контроле до Државне ревизорске институције 1844–2024“ чиме је почело тродневно обележавање 180 година од оснивања Државне ревизорске институције Републике Србије. Пригодна изложба приказује уставна и законска решења, место, улогу, рад, људе и значај Главне контроле и  Државне ревизорске институције, у прошлости и садашњости.

8. 7. 2024.

Реаговање ДРИ на текст који је објављен на порталу autonomija.info под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“

Државна ревизорска институција реагује на текст који је објављен на порталу autonomija.info 6. јула 2024. године, под називом „Најмање 600.000 људи у апсолутном сиромаштву“, у коме су изнете нетачне тврдње.

3. 7. 2024.

Реаговање ДРИ на текст Радио Слободна Европа који је објављен под насловом „Донације за десничарске организације из Управе Србије за дијаспору коју је водио Арно Гујон“

Државна ревизорска институција реагује на текст који је објављен на порталу Радио Слободна Европа 1. јула 2024. године под називом „Донације за десничарске организације из Управе Србије за дијаспору коју је водио Арно Гујон“, у коме су изнете нетачне тврдње.

2. 7. 2024.

Новоизабрани народни посланици Републике Србије упознати са надлежностима ДРИ

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) др Душко Пејовић, на уводном семинару који је Народна скупштина, у сарадњи са Организацијом за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) и  Вестминстерском фондацијом за демократију одржала 30. јуна и 1. јула у Шапцу, представио је народним посланицима актуелног сазива Народне скупштине Републике Србије, који први пут врше ту функцију, правни оквир и надлежности, организациону структуру, историју и развој ДРИ.

1. 7. 2024.

Представник ДРИ учествовао на ЕУРОСАИ конференцији за младе у Варшави

Јован Дабовић, самостални саветник у Сектору 5 учествовао је на 6. конференцији Европске организације врховних ревизорских институција (ЕУРОСАИ) за младе одржаној од 24. до 28. јуна у Варшави, Република Пољска.

Интерна финансијска контрола у јавним предузећима и друштвима капитала која обављају делатност од општег интереса није успостављена у потпуности

Интерна финансијска контрола у јавним предузећима и друштвима капитала која обављају делатност од општег интереса није успостављена у потпуности

Објављено: 31. 1. 2023.

„У ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања јавних предузећа и друштава капитала које је Државна ревизорска институција (ДРИ) спровела у 2020. и 2021. години, утврђени су проблеми и недостаци у успостављању интерне финансијске контроле“, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник ДРИ.

Утврђени недостаци допринели су погрешном исказивању података о приходима и примањима у износу од око две милијарде динара, погрешном исказивању података о расходима и издацима у износу од око девет милијарди динара, неправилностима у вези са пописом имовине и обавеза у износу од 4,72 милијарде динара, неусаглашавању потраживања и обавеза пре састављања финансијских извештаја, погрешним исказивањима финансијске/сталне имовине, финансијске/обртне имовине, нефинансијске имовине, обавеза и капитала у укупном износу од око 365 милијарди динара,  као и неправилности приликом спровођења поступака јавних набавки.

Током представљања извештаја о ревизији сврсисходности пословања –  „Ефикасност успостављања интерне финансијске контроле у јавним предузећима и друштвима капитала која обављају делатност од општег интереса”, истакнуто је да интерна ревизија није успостављена код 45 одсто јавних предузећа и друштава капитала која имају обавезу успостављања интерне ревизије, а код којих су извршене ревизије у 2020. и 2021. години.

„Код 78 одсто ревидираних субјеката у 2020. и 2021. години утврђено је да систем интерне финансијске контроле није успостављен на начин којим би својим функционисањем обезбедио пословање у складу са прописима, интерним актима и уговорима, интегритет финансијских и пословних извештаја, економично, ефикасно и ефективно коришћење средстава, као и постизање других циљева“, поручио је др Пејовић.

Како је објаснио, највећи број неправилности у области финансијског управљања и контроле (ФУК) утврђен је код управљања ризицима  – 33 одсто, контролног окружења – 32 одсто и код контролних активности – 23 одсто укупних неправилности.

„Ревизија је показала да је, према подацима Централне јединице за хармонизацију (ЦЈХ), у 2020. и 2021. години било укупно 41 ЈП на централном нивоу, чији су пословни расходи у 2020. години износили око 510 милијарди динара, а пословни приходи око 552 милијарде динара. Годишњи извештај о систему ФУК за 2020. годину ЦЈХ доставило је 36 ЈП на централном нивоу, од укупно 41, што значи да је стопа извештавања 87,8 одсто. Пет ЈП на централном нивоу, и то ЈП „Завод за уџбенике“; „Резерват Увац“ д. о. о; ЈП Национални парк „Копаоник“; Парк природе „Мокра Гора“ д. о. о. и ЈП Национални парк „Шар планина“, нису доставили годишњи извештај о систему ФУК за 2020. годину“, рекла је Горанка Јовановић, овлашћени државни ревизор.

Субјектима ревизије, Министарству финансија – Централној јединици за хармонизацију; Јавном предузећу Путеви Србије Београд (ЈППС); Инфраструктури железнице Србије а. д. (ИЖС) и Електродистрибуцији Србије д. о. о. Београд (ЕДС)  дате су препоруке за унапређење стања у овој области.

Циљ ревизије био је да се утврди да ли успостављени систем интерне финансијске контроле у изабраним ЈП на централном нивоу обезбеђује остваривање циљева предузећа у складу са прописима и принципима доброг финансијског управљања (правилно, економично, ефикасно и ефективно) и да се провери на који начин ЦЈХ обавља послове из своје надлежности.

Јовановић је навела да је ревизија показала да је потребно унапредити успостављену интерну финансијску контролу и додатно подићи свест и разумевање њеног значаја, како би се побољшало остваривање циљева и задатака пословања на економичан, ефикасан и ефективан начин

„Закључили смо да ИЖС, ЕДС и ЈППС нису у потпуности успоставили адекватан систем ФУК и ускладили његове елементе са међународним стандардима интерне контроле који укључују концепт „COSO“ оквира, због чега постоји ризик да се циљеви и задаци пословања неће остварити на правилан, економичан, ефикасан и ефективан начин“, објаснила је Јовановић, вођа тима који је спровео ревизију.

Државни ревизори су установили и да су  делимична попуњеност јединица за интерну ревизију ИЖС, ЕДС и ЈППС и неспровођење препорука интерне ревизије ЈППС и ИЖС у периоду 2020–2022. године отежали остваривање функције интерне ревизије, као активности која доприноси унапређењу и остваривању циљева пословања.

„За око 85 одсто препорука интерне ревизије ИЖС и ЈППС, датих у 2020. и 2021. години, нису достављени докази да су спроведене у задатом року, због чега је пропуштена прилика да се препоруке интерне ревизије искористе за унапређење и остваривање циљева пословања“, навела је Јовановић.

Према њеним речима, ЦЈХ је обезбедила неопходне услове за успостављање и функционисање адекватног система ФУК и ИР код ЈП на централном нивоу, док је сагледавање квалитета успостављеног система ФУК код ЈП на централном нивоу вршила  кроз Консолидовани годишњи извештај о стању интерне финансијске контроле у јавном сектору у РС.

Извештај о ревизији сврсисходности пословања "Ефикасност успостављања интерне финансијске контроле у јавним предузећима и друштвима капитала која обављају делатност од општег интереса" доступан је овде.