Најновије актуелности

19. 4. 2024.

ДРИ започела ревизију код још 103 корисника јавних средстава

Државна ревизорска институција (ДРИ),  у складу са Програмом ревизије за 2024. годину, започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код још 103 корисника јавних средстава.

9. 4. 2024.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције за 2024. годину, ДРИ је започела спровођење 33 комбинованe ревизијe правилности и сврсисходности пословања.

9. 4. 2024.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2024. годину

Државни ревизори започели су спровођење 18 ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције за 2024. годину.

 

5. 4. 2024.

Учешће председника ДРИ на регионалној конференцији Светске банке у Бечу

Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, учествовао је на регионалној конференцији која је под називом „Прегледи потрошње као алат за јачање фискалног управљања“, у организацији Светске банке, одржана 3. и 4. априла у Бечу.

2. 4. 2024.

У ДРИ одржане обуке у области анализе података

Део запослених у Државној ревизорској институцији (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовао је на обукама у вези са јачањем капацитета за анализу података које је у Београду од 25. марта до 1. априла одржала др Елизабет Јанг, ванредни професор на Универзитету у Холандији. Обукама су, између осталих, присуствовали чланови Савета, врховни државни ревизори и вође тимова за ревизију сврсисходности пословања.

Извештај о раду ДРИ за 2021. годину усвојен на пленарној седници Народне скупштине

Извештај о раду ДРИ за 2021. годину усвојен на пленарној седници Народне скупштине

Објављено: 27. 2. 2023.

Народна скупштина Републике Србије усвојила је данас, током другог ванредног заседања, Извештај о раду Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2021. годину.

Током представљања Извештаја о раду ДРИ за 2021. годину, др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор,  рекао је да је у извештајној години ДРИ извршила и саставила 233 извештаја, 38 извештаја о ревизији одазивних извештаја и 256 послеревизионих изваштаја, односно укупно 527 ревизорских производа.

„Када упоредимо број извештаја са претходним периодом, на пример за 2021. годину у односу на 2018. годину и број запослених у Институцији, онда долазимо до податка да је број запослених порастао за 5,8%, а број извештаја за 28,5%“, истакао је др Пејовић и додао да је то је резултат промена које су уведене у Институцији.

Др Пејовић је нагласио да су за 108 извештаја о ревизији финансијских ревизија дате 23 позитивне оцене или 21,3%, 80 мишљења са резервом или 74,1%, три негативне оцене или 2,8% и две уздржане оцене или 1,8%.           

Што се тиче утврђених грешака и неправилности, грешке код припремних радњи за састављање финансијских извештаја износе 13,12 милијарди динара.

ДРИ је утврдила неправилности у пословању у износу од 69,19 милијарди динара, као и погрешна исказивања, односно грешке у финансијским извештајима у износу од 523,17 милијарди динара.

Највеће неправилности односе се на приходе и примања, расходе и издатке, резултате пословања, као и на припрему и доношење финансијског плана.

У области јавних набавки ДРИ је ревидирала 120 милијарди динара и утврдила 53,5 милијарди динара неправилности по свим основама, односно 44,5%.

„Највећи део неправилности у овој области односи на то да се набављало, а није се планирало, нити се спроводио поступак јавних набавки, а то је износило 17,71 милијарду динара. Или да није донет акт или акт је донет, али није правилно примењен у поступцима јавних набавки за 68,58 милијарди динара“, појаснио је др Пејовић.

ДРИ је током 2021. године субјектима ревизије дала укупно 2.542 препоруке.           

„Поднели смо и 101 пријаву за 195 одговорних лица“, нагласио је др Пејовић и додао да је од успостављања Институције до краја 2022. године поднето 2.365 прекршајних пријава, 250 кривичних пријава и 307 пријава за привредни преступ.                       

Говорећи о ефектима ревизије, др Пејовић је поручио да су факултети у 2020, 2021. и 2022. години вратили укупно 2,3 милијарде динара, које су добили да потроше.

„Након што је ревизијом утврђено да то чине супротно пропису, овај износ за три године факултети су вратили у буџет, иако су средства добили“, рекао је др Пејовић и додао да је то ефекат којим се показује да нису потрошена јавна средства мимо прописа.           

Поменуо је и други значајни ефекат – активе буџетских корисника на државном нивоу повећане су близу два билиона динара или две хиљаде милијарди динара јер су извршена евидентирања у билансу стања, односно на позиције биланса стања. „Тиме је уређена сама евиденција у билансима“, закључио је др Пејовић.

Током расправе, Верољуб Арсић, народни посланик и председник Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, нагласио је да Извештај о раду ДРИ детаљно извештава Народну скупштину о томе какве је контроле вршио, колико их је било, колико неправилности је пронађено, са препорукама усмереним на то како да народни посланици, у законодавном смислу, исправе закон.

„Борили смо се да та ДРИ добије своје место које заслужује у нашем правном систему зато што је она та која у наше име и за наш рачун спроводи контролу начина трошења јавних средстава“, поручио је Арсић.

Закључак Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава поводом разматрања Извештаја о раду ДРИ за 2021. годину од 4. октобра 2022. године усвојен је гласовима 145 народних посланика.