Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Извештаји о ревизији сврсисходности представљени у Нишу

Објављено: 12. 2. 2019.

Генерални државни ревизор и председник Државне ревизорске институције др Душко Пејовић представио је академској заједници, организацијама цивилног друштва, медијима, представницима градске управе у Граду Нишу налазе два извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Субвенције јединица локалне самоуправе јавним предузећима“ и „Противградна заштита у Републици Србији“.

Ова конференција служи да академској заједници, организацијама цивилног друштва, медијима, представницима градске управе, субјектима ревизије, и пре свега, грађанима приближимо наше налазе и закључке. Да сви који се опредељују за доделу субвенција више размишљају како ће да је доделе, него да доделе. Јер смо приликом доделе имали низ потпуно нелогичних ситуација. Неким предузећима додељиване су субвенције, а та предузећа су остварила добит која је већа од тих субвенција. То значи да им субвенција није ни била потребна, рекао је др Пејовић.

Он је додао да се на основу ревизија дају препоруке јединицама локалних самоуправа како да на ефикасан начин користе новац из градског, односно општинског буџета.

Акценат није на подношењу пријава против јединица локалних самоуправа, већ на томе да се оне на основу наших препорука усмере да рационалније троше новац и да воде рачуна о уштедама. Након анализирања ситуације, ако буде потребе, могу бити поднете и пријаве, поручио је др Пејовић.

Када је реч о закључцима Извештаја о ревизији сврсисходности „Противградна заштита у Републици Србији“, генерални државни ревизор је нагласио да Републички хидрометеоролошки завод не обезбеђује на адекватан начин заштиту пољопривредних производа.

Препоручили смо заводу на који начин може адекватније да планира средства за набавку и дистрибуцију противградних ракета, као и то како да се боље организују стрелци. Такође, препорука Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде је да побољша прописе и уреди ову област, јер поједина законска решења датирају из седамдесетих година прошлог века, закључио је др Пејовић.

Одржавање конференција је подржао пројекат „Унапређење финансијске одговорности институција Републике Србије кроз екстерну ревизију“ у оквиру Фонда за добру управу (GGF) кроз који Влада Уједињеног Краљевства пружа реформску подршку Републици Србији.