Најновије актуелности

11. 6. 2025.

Саобраћајно предузеће „Ласта“ тешко кршило обавезу доброг пословања

Саобраћајно предузеће „Ласта“ а. д., Београд, тешко је кршило обавезу доброг пословања, због чега је Државна ревизорска институција (ДРИ) упутила Надзорном одбору овог предузећа захтев за разрешење одговорног лица, Владана Секулића, генералног директора.

9. 6. 2025.

Представнице ДРИ учеснице састанка ЕУРОСАИ Пројектне групе за користи и методологије ревизије у реалном времену

Представнице Државне ревизорске институције, Светлана Милановић Врцељ, државни ревизор и Јелена Божовић, саветник у ревизији, учествовале су на трећем годишњем састанку ЕУРОСАИ Пројектне групе за користи и методологије ревизије у реалном времену, одржаном  5. и 6. јуна у Букурешту, у организацији ВРИ Италије и Румуније.

6. 6. 2025.

Предавање руководства ДРИ за представнике здравствених установа

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Мотић, одржао је 5. јуна предавање током саветовања које је под називом „Разменом искустава до бољих резултата“ Комора здравствених установа Србије одржала на Златибору.

6. 6. 2025.

Представници ДРИ учесници радионице одржане у Истанбулу

Представници Државне ревизорске институције (ДРИ), Милош Мандушић, виши саветник за контролу квалитета и Томислав Јовановић, виши саветник за европске интеграције, учествовали су на радионици за напредну обуку за Оквир за мерење учинка врховних ревизорских институција (ВРИ), одржаној од 2. до 6. јуна у Истанбулу.

2. 6. 2025.

Извештај о раду ДРИ за 2024. годину представљен члановима Одбора за финансије

Марија Обреновић, в. ф. председника Савета и генералног државног ревизора Државне ревизорске институције (ДРИ), представила је данас члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Извештај о раду ДРИ за 2024. годину.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Објављено: 18. 11. 2024.

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

Током презентације, Јовановић је указала на несврсисходности, недостатке, слабости и проблеме у успостављању и функционисању система интерне финансијске контроле утврђене у ревизијама Државне ревизорске институције.

Јовановић је говорила и о препорукама које су државни ревизори дали за успостављање и унапређење система интерне финансијске контроле, односно финансијског управљања и контроле и интерне ревизије, као и о мерама исправљања по препорукама датим у извештајима о ревизији  сврсисходности пословања „Ефикасност успостављања интерне финансијске контроле у јавним предузећима и друштвима капитала која обављају делатност од општег интереса“ и „Ефикасност рада Комисије за ревизију код јавних предузећа чији је оснивач Република Србија“.

Посебну пажњу учесника привукла је препорука у вези са доношењем смернице којом ће бити дефинисани поступак извештавања о спровођењу препорука интерне ревизије, праћење реализације препорука, као и мере које ће бити предузете уколико се препоруке не изврше. Учесници су значајном сматрали и препоруку која се односи на то да руководилац јединице за интерну ревизију документује пружене саветодавне услуге у циљу праћења рада интерне ревизије.

„Јачањем кадровских капацитета, унапређењем квалитета рада интерне ревизије, развојем регулаторног оквира и праћењем спровођења препорука може да се постигне значајан напредак у ефективности интерне ревизије и укупном побољшању пословања субјеката јавног сектора“, рекла је Јовановић.

Она је закључила да, иако постоје изазови у успостављању и одржавању ефикасног система интерне ревизије, откривене неправилности, односно несврсисходности, као и дате препоруке Државне ревизорске институције, представљају значајан корак ка унапређењу ове области.