Најновије актуелности

11. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије из перспективе ДРИ

Овлашћена државна ревизорка, Горанка Јовановић, одржала је презентацију „Важност и значај рада интерне ревизије из перспективе Државне ревизорске институције“ на 12. годишњој конференцији коју је 10. и 11. октобра у Београду организовало Удружење интерних ревизора Србије под називом „Поглед унапред: Редефинисање интерне ревизије за модерно доба“.

 

11. 10. 2024.

Представљање прелиминарних налаза у ревизијама сврсисходности пословања за 2024. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања, које ДРИ спроводи у 2024. години, представиле су председнику и генералном државном ревизору, др Душку Пејовићу, прелиминарне налазе, потенцијалне закључке и препоруке, као и кључне поруке ових ревизија. Током тродневних стручних консултација, одржаних од 8. до 10. октобра, др Пејовић је упознат са проблемима и циљевима ревизије, главним и осталим ревизорским питањима.

 

11. 10. 2024.

Одржан састанак посвећен спровођењу ревизија у реалном времену

Представници Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са врховним државним ревизорима – Мирјаном Гачевић и Жељком Мотићем, присуствовали су 11. октобра у Београду састанку са консултантом Филипом Хером, бившим високим службеником Врховне ревизорске институције Сједињених Америчких Држава – Канцеларије за одговорну власт (ГАО) на тему спровођења ревизија у реалном времену.

 

10. 10. 2024.

Чланица Савета ДРИ учествовала на VII конференцији јавног сектора

Чланица Савета Државне ревизорске институције, Невенка Бојанић, учествовала је на VII конференцији јавног сектора у организацији Бизкона, одржаној на Тари од 6. до 9. октобра, са темом „Најчешће неправилности уочене од стране Државне ревизорске институције у ревизијама правилности пословања“, с посебним освртом на јавне набавке и уговоре ван радног односа.

7. 10. 2024.

Представница ДРИ учесница међународне радионице „Млади лидери врховних ревизорских институција“

Јелена Дамјановић, виша саветница у ревизији, учествовала је на међународној радионици у оквиру иницијативе „Млади лидери врховних ревизорских институција (ВРИ)“ за период 2024–2025. године, одржаној од 30. септембра до 4. октобра у Кигалију, у Републици Руанди. 

Недовољна ефикасност наплате пружених услуга хитне медицинске помоћи

Недовољна ефикасност наплате пружених услуга хитне медицинске помоћи

Објављено: 6. 2. 2023.

„Ненаплаћена потраживања по основу пружених услуга хитне медицинске помоћи неосигураним лицима за период 2019–2021. године износе око 165 милиона динара“, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције, и додао да се од овог износа на потраживања према Министарству здравља односи 120 милиона динара.

Како је речено на данашњој конференцији за медије, приликом представљања извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност наплате пружених услуга хитне медицинске помоћи”, од 56 здравствених установа које пружају услуге хитне медицинске помоћи неосигураним лицима, ненаплаћена потраживања, по том основу, има 31 здравственa установа.

„Државна ревизорска институција је од 2017. до 2021. године, у ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања, утврдила неколико проблема у вези са наплатом потраживања по основу пружених услуга хитне медицинске помоћи код здравствених установа“, истакао је др Пејовић.

Као проблеме др Пејовић је навео да здравствене установе нису фактурисале пружене услуге хитне помоћи, да због неусаглашености ставова Министарства здравља, АП Војводине и РФЗО, здравствене установе са територије АП Војводине нису наплатиле своја потраживања, као и да здравствене установе имају потраживања која су на дан биланса стања старија од три године и чија је наплата неизвесна.

„Уочено је да одређени број здравствених установа престаје да фактурише наведене услуге Министарству здравља, чиме се кумулирају ненаплаћена потраживања, умањују њихови финансијски капацитети, што отежава њихово пословање и ствара ризик од тога да се за финансирање трошкова користе средства РФЗО“, истакао је др Пејовић.

Наталија Паушић, државни ревизор, рекла је да су ненаплаћене пружене услуге хитне медицинске помоћи неосигураним лицима последица неадекватних интерних контрола Министарства здравља и здравствених установа – субјеката ревизије, као и недовољне транспарентности Упутства за испостављање фактура за пружене услуге хитне медицинске помоћи.

“Здравствене установе – субјекти ревизије, нису у потпуности наплатиле пружене услуге хитне медицинске помоћи од Министарства здравља или нису поступиле у складу са његовим упутством, због неевидентирања потраживања и недостатака у интерним контролама”, објаснила је Паушић.

Према њеним речима, Министарство здравља је уредило начин испостављања фактура за пружене услуге хитне медицинске помоћи, али није доставило упутство свим здравственим установама, што је уз изостанак потпуне и ажурне евиденције обавеза и недостатак средстава за финансирање наведених услуга утицало на стварање ненаплаћених потраживања здравствених установа по том основу.

„Због нејасно формулисаних одредби закона и неуређених пословних процеса, Министарство здравља није предузимало потребне мере да, у корист буџета, наплати исплаћене накнаде за пружену хитну медицинску помоћ“, поручила је Паушић.

За све утврђене несврсисходности Министарству здравља и здравственим установама – субјектима ревизије, ДРИ је дала препоруке како би били отклоњени узроци проблема.

Извештај о ревизији сврсисходности пословања "Ефикасност наплате пружених услуга хитне медицинске помоћи" доступан је овде.