Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.

null

Неопходна сарадња интерне и екстерне ревизије

Објављено: 14. 7. 2015.

Државна ревизорска институција врло често упућује субјектима ревизије препоруке да успоставе интерну финансијску контролу и интерну ревизију. То значи да стање у овој области није задовољавајуће, рекао је Радослав Сретеновић, председник Државне ревизорске институције. Он је, отварајући конференцију „Сарадња Државне ревизорске институције и интерних ревизора у јавном сектору“, нагласио да бројни субјекти у својим систематизацијама нису ни предвидели радна места за интерну финансијску контролу и интерну ревизију.

С друге стране, одређени државни органи јесу успоставили интерну финансијску контролу и интерну ревизију, али недовољно функционалну. Најчешће, због недовољних овлашћења учинак је мали, рекао је Сретеновић. Он је додао да професија интерног ревизора мора да буде озбиљно схваћена, а ова радна места треба у систематиазцији да заузму позиције какву и заслужују.

Када министри и помоћници министара, државни секретари, директори фондова, директори јавних предузећа, градоначелници, председници општина буду схватили колико им може бити драгоцена помоћ интерне контроле и интерне ревизије, као првог нивоа одбране од ненаменског и нерационалног трошења јавних средстава, тада може и да очекујемо бољу слику и боље резултате у систему финансијске контроле у јавном сектору, поручио је Сретеновић.

Милован Филимоновић, државни секретар у Министарству финансија, нагласио је да ово министарство координира свим пословима на успостављању интерне ревизије.

Потребно је уложити низ додатних напора како бисмо обезбедили да се јавна средства троше ефикасно, ефективно и економично, поручио је Филимоновић.

Иван Бошњак, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самуправе, нагласио је потребу за већом употребом информационих технологија, како бисмо унапредили обраду и прикупљање података на електронски начин.

Стелиана Недера, заменик сталног представника Уједињених нација и УНДП, нагласила је да је, између осталог, сврха пројекта „Унапређење управљања јавним финансијама“ јачање везе између интерне и екстерне ревизије на локалном нивоу. Тиме би се унапредила ефективност ревизије, чиме се већа одговорност за финансијску ревизију даје интерним ревизорима, док би се екстерни ревизори више фокусирали на ревизију сврсисходности.

Током конференције, делегације врховних ревизорских институција из Хрватске, Македоније, Црне Горе и Републике Српске представиле су своја искуства у сарадњи са интерним ревизорима у јавном сектору. Осим представника из врховних ревизорских инстутуција на конференцији су учествовали представници Централне јединице за хармонизацију, интерни ревизори из локалних самоуправа широм Србије и представници Удружења интерних ревизора Србије и донаторских организација.

Конференцију је организовала Државна ревизорска институција, уз подршку Програма за развој Уједињених нација (UNDP), у оквиру пројекта „Унапређење управљања јавним финансијама“, који финансира Швајцарска канцеларија за сарадњу (SDC).