Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Нови народни посланици упознати са надлежностима ДРИ

Објављено: 15. 12. 2020.

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је новим народним посланицима надлежности и делокруг рада Институције током вебинара који је организован под називом „Независне институције као део надзорног механизма Народне скупштине“.

Др Пејовић је нагласио да је ДРИ основана Законом о Државној ревизорској институцији који је донет 2005. године и по коме је Институција највиши државни орган ревизије јавних средстава у Републици Србији у чијој надлежности се налази око 11000 корисника јавних средстава.

Од априла 2018. године у ДРИ су се догодиле значајне промене у начину рада, а све у циљу бржег и бољег контакта са субјектима ревизије и ради што ефикаснијег спровођења ревизије, рекао је др Пејовић и подсетио да ДРИ спроводи три врсте ревизије - ревизију финансијских извештаја, ревизију правилности пословања и ревизију сврсисходности пословања.

За народне посланике важне су све три врсте ревизије, али најзначајнија је ревизија правилности пословања, јер путем ове ревизије народни посланици имају увид да ли субјекти ревизије у свом пословању поштују закон, истакао је др Пејовић.

По његовим речима ДРИ добро сарађује са Одбором за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, нарочито у последње три године, јер се седнице Одбора, осим у Народној скупштини, одржавају и ван седишта Скупштине.

На седницама Одбора за финансије које се одржавају ван седишта Народне скупштине говоримо о извештају о ревизији субјекта код кога се седница одржава, затим представљамо секторске извештаје, а дајемо и предлоге, односно иницијативе за измену и допуну прописа за које, током спровођења ревизија, уочимо да нису регулисали одређене области или су одређена питања регулисали на два различита начина, рекао је др Пејовић. Он је похвалио и сарадњу са Пододбором за разматрање извештаја о обављеним ревизијама ДРИ.

Говорећи о планирању ревизија финансијских извештаја, др Пејовић је појаснио да их ДРИ планира на основу обима расхода и издатака корисника јавних средстава.

Што је већи обим, веће су и шансе да тај субјект буде обухваћен годишњим Програм ревизије. Сваке године ће нам бити субјекти који су највећи потрошачи буџета, поручио је др Пејовић.

По његовим речима, до 2018. године ДРИ је имала два тима за спровођење ревизија сврсисходности пословања, ове године имамо 13 тимова, а наредне године биће их 15.

Тих 15 извештаја о ревизији сврсисходности које наредне године будемо спроводили односиће се на разне области, па ће ДРИ, осим са Одбором за финансије, сарађивати и са осталим одборима Народне скупштине, рекао је др Пејовић и додао да ДРИ има скоро 200 ревизора који су обучени да спроводе ревизије сврсисходности пословања.

Извештаји о ревизији сврсисходности пословања су важни за народне посланике, јер указују на низ појава у друштву. На основу ових извештаја народни посланици ће моћи да доносе релевантне одлуке и да дају одговарајуће препоруке извршним органима власти, поручио је др Пејовић.

Како је нагласио генерални државни ревизор, Србија је на добром путу да уреди своје финансије, јер се ове године, први пут у историји, догодило да се Завршни рачун буџета Републике Србије усваја заједно са мишљењем државног ревизора.

Вебинар под називом „Независне институције као део надзорног механизма Народне скупштине“ организовао је Програм Уједињених нација за развој (УНДП).