Најновије актуелности

16. 4. 2025.

ДРИ започела ревизију код 101 субјекта ревизије

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је током априла поступак ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и комбинованих ревизија финансијских извештаја и правилности пословања код 101 субјекта ревизије.

15. 4. 2025.

Чланица Савета ДРИ представила најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја

„Најчешће неправилности у ревизији финансијских извештаја односе се на погрешно евидентирање у помоћним књигама и исказивање у финансијским извештајима, исказивање неодговарајуће економске класификације, исказивање износа или извора финансирања у неодговарајућој колони финансијских извештаја“, рекла је Љиљана Димитријевић, чланица Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) на семинару који је Институт интерних ревизора Србије организовао 14. и 15. априла на Фрушкој гори.

11. 4. 2025.

Започето спровођење комбинованих ревизија правилности и сврсисходности пословања

У складу са Програмом ревизије Државне ревизорске институције (ДРИ) за 2025. годину, ДРИ је започела спровођењe комбиноване ревизије правилности и сврсисходности пословања.

11. 4. 2025.

Представница ДРИ предавач на семинару о значају функционисања система финансијског управљања и контроле

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка представила је важност, значај и улогу интерне ревизије на семинару Удружења овлашћених интерних ревизора у јавном сектору одржаном 10. и 11. априла у циљу промоције и развоја професије интерне ревизије код корисника јавних средстава у Републици Србији и имплементације интерне финансијске контроле, односно система финансијског управљања и контроле.

9. 4. 2025.

Започето спровођење ревизија сврсисходности пословања из Програма ревизије ДРИ за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) започела је спровођење ревизија сврсисходности пословања у складу са Програмом ревизије за 2025. годину.



Нови народни посланици упознати са надлежностима ДРИ

Објављено: 15. 12. 2020.

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор др Душко Пејовић представио је новим народним посланицима надлежности и делокруг рада Институције током вебинара који је организован под називом „Независне институције као део надзорног механизма Народне скупштине“.

Др Пејовић је нагласио да је ДРИ основана Законом о Државној ревизорској институцији који је донет 2005. године и по коме је Институција највиши државни орган ревизије јавних средстава у Републици Србији у чијој надлежности се налази око 11000 корисника јавних средстава.

Од априла 2018. године у ДРИ су се догодиле значајне промене у начину рада, а све у циљу бржег и бољег контакта са субјектима ревизије и ради што ефикаснијег спровођења ревизије, рекао је др Пејовић и подсетио да ДРИ спроводи три врсте ревизије - ревизију финансијских извештаја, ревизију правилности пословања и ревизију сврсисходности пословања.

За народне посланике важне су све три врсте ревизије, али најзначајнија је ревизија правилности пословања, јер путем ове ревизије народни посланици имају увид да ли субјекти ревизије у свом пословању поштују закон, истакао је др Пејовић.

По његовим речима ДРИ добро сарађује са Одбором за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, нарочито у последње три године, јер се седнице Одбора, осим у Народној скупштини, одржавају и ван седишта Скупштине.

На седницама Одбора за финансије које се одржавају ван седишта Народне скупштине говоримо о извештају о ревизији субјекта код кога се седница одржава, затим представљамо секторске извештаје, а дајемо и предлоге, односно иницијативе за измену и допуну прописа за које, током спровођења ревизија, уочимо да нису регулисали одређене области или су одређена питања регулисали на два различита начина, рекао је др Пејовић. Он је похвалио и сарадњу са Пододбором за разматрање извештаја о обављеним ревизијама ДРИ.

Говорећи о планирању ревизија финансијских извештаја, др Пејовић је појаснио да их ДРИ планира на основу обима расхода и издатака корисника јавних средстава.

Што је већи обим, веће су и шансе да тај субјект буде обухваћен годишњим Програм ревизије. Сваке године ће нам бити субјекти који су највећи потрошачи буџета, поручио је др Пејовић.

По његовим речима, до 2018. године ДРИ је имала два тима за спровођење ревизија сврсисходности пословања, ове године имамо 13 тимова, а наредне године биће их 15.

Тих 15 извештаја о ревизији сврсисходности које наредне године будемо спроводили односиће се на разне области, па ће ДРИ, осим са Одбором за финансије, сарађивати и са осталим одборима Народне скупштине, рекао је др Пејовић и додао да ДРИ има скоро 200 ревизора који су обучени да спроводе ревизије сврсисходности пословања.

Извештаји о ревизији сврсисходности пословања су важни за народне посланике, јер указују на низ појава у друштву. На основу ових извештаја народни посланици ће моћи да доносе релевантне одлуке и да дају одговарајуће препоруке извршним органима власти, поручио је др Пејовић.

Како је нагласио генерални државни ревизор, Србија је на добром путу да уреди своје финансије, јер се ове године, први пут у историји, догодило да се Завршни рачун буџета Републике Србије усваја заједно са мишљењем државног ревизора.

Вебинар под називом „Независне институције као део надзорног механизма Народне скупштине“ организовао је Програм Уједињених нација за развој (УНДП).