Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.



Објављен Збирни извештај о паралелној ревизији сврсисходности коју су на тему јавних набавки спровеле ВРИ земаља Западног Балкана

Објављено: 5. 2. 2018.

Европски ревизорски суд (ЕРС) и Национална канцеларија за ревизију Шведске (ВРИ Шведске) успешно су подржали Други регионални пројекат паралелне ревизије сврсисходности спроведене на тему јавних набавки. Пројекат паралелне ревизије сврсисходности спроведен је у сарадњи Државне ревизорске институције Републике Србије и врховних ревизорских институција (ВРИ) Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Косова*[1]и Македоније.

Други регионални пројекат паралелне ревизије сврсисходности трајао је 18 месеци и највећи је пројекат ове врсте икада спроведен у региону. Циљ пројекта био је допринос побољшању приступа ревизији јавних набавки, као и јачање капацитета за ревизију сврсисходности. Свака од шест ВРИ представила је свој рад кроз појединачни извештај. На веб страници ЕРС објављен је збирни извештај целокупног пројекта, који представља кључна запажања и закључке појединачних извештаја које су израдиле учеснице пројекта.


„Велико ми задовољство што смо као једна од најмлађих врховних ревизорских институција у региону имали прилику да активно учествујемо у оваквој врсти пројекта и својим радом потврдили да можемо парирати у раду и резултатима врховних ревизорских институција које имају много веће искуство у раду од нас. Због тога сам посебно захвалан Сектору за ревизију сврсисходности пословања Институције, који је својим активним учешћем допринео успеху овог пројекта и угледу Институције. У 2017. години, Државна ревизорска институција прославила је прву деценију постојања и рада, и веома сам задовољан да смо управо годину јубилеја заокружили радом на овом важном пројекту“, рекао је Радослав Сретеновић, председник и генерални државни ревизор.


Током осамнаест месеци, ревизори Европске уније помагали су ревизорима из региона у спровођењу сличних врста ревизија из области јавних набавки. И док су методологија и приступ ревизије били предмет заједничких дискусија између тимова, ревизорски тимови из независних институција спроводили су истовремено ревизије сврсисходности, свака у оквиру својих надлежности, и коначан извештај о ревизији доставили релевантним заинтересованим странама у својој земљи.


“Активно учествујемо у европској ревизорској заједници и врло је охрабрујућа чињеница да је овако велики број врховних ревизорских институција, које су учествовале у пројекту, био спреман да подели своја искуства, размени знања и међусобно подржи развој капацитета ревизије сврсисходности. Овај пројекат допринео је повезаности ВРИ у региону, чиме је створена регионална мрежа која ће сигурно опстати“, рекао је Клаус-Хајнер Лене, председник ЕРС. Он је додао и да постигнути резултати показују да је размена искуства међу ревизорима корисна не само у теорији, већ и у пракси.


Збирни извештај показао је да постоје значајни недостаци у системима јавних набавки. Главни проблеми углавном настају у фазама планирања и праћења јавних набавки. Институције не процењују на прави начин своје потребе пре дефинисања предмета јавних набавки. Резултат тога јесте кашњење, ризик од преваре и опште потешкоће у приступу услугама које су потребне грађанима.

ЕРС верује да ће овај пројекат довести до већег степена разумевања проблема у предметној области, промовисати прекограничну сарадњу на путу ка ЕУ интеграцијама и подржати институције јавног сектора у њиховом будућем раду.


Збирни извештај на енглеском језику доступан је на веб страници ЕРС и можете га погледати ОВДЕ.


Превод Збирног извештаја можете погледати ОВДЕ.



[1] *Ова ознака не прејудицира ставове о статусу и у складу је са Резолуцијом Уједињених нација 1244/99 и мишљењем Међународног суда правде о косовској Декларацији о независности.