Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Одржан 24. УН/ИНТОСАИ Симпозијум

Објављено: 4. 6. 2017.

Делегација Државне ревизорске институције на челу са потпредседницом Институције Бојаном Митровић, присуствовала је 24. УН/ИНТОСАИ Симпозијуму, одржаном у Бечу, Аустрија, од 31. маја до 2. јуна 2017. године, који је организован у сарадњи Генералног секретаријата ИНТОСАИ и Одељења УН за економска и социјална питања (УНДЕСА).

Догађају је присуствовало више од 150 учесника из више од 70 ВРИ и неколико међународних институција.

Главна тема симпозијума била је “Дигитализација, отворени подаци и анализа података - релевантност и импликације на ревизорски рад ВРИ, укључујући праћење доприноса ВРИ у реализацији циљева одрживог развоја“.

Симпозијум је отворила Маргит Кракер, генерални секретар ИНТОСАИ и председница Рачунског суда Аустрије, Марион Бартeлеми, директор Одељења УН за економска и социјална питања и ХајдиМендоза, генерални подсекретар Канцеларије за интерни надзор.

Симпозијум је обухватио две сесије посвећене подтемама: „Дигитализација, отворени подаци и анализа података – Релевантност и импликације на ревизорски рад ВРИ“ и „Праћење активности са 22.Конгреса ИНТОСАИ: Допринос ВРИ у реализацији циљева одрживог развоја“.


Дискусије су показале да нове информационе технологије и могућности за коришћење података са собом доносе бројне прилике, али и велике изазове за ВРИ. ВРИ су свесне чињенице да у време све веће доступности информација оне имају све значајнију улогу као пружаоци квалитетних информација на основу својих ревизија. Такође знају и да дигитализација доноси све већа очекивања од ВРИ и мења захтеве у погледу рада на ревизијама. Као последица тога, размена искустава и примера најбољих пракси је од великог значаја. Истовремено, праћење резултата 22. Конгреса ИНТОСАИ показало је да су ВРИ свесне значајних доприноса које могу да дају за успешно спровођење циљева одрживог развоја. Шта више, предузимају се конкретни кораци на нивоу целе ИНТОСАИ у том смислу, како се и наводи у Декларацији из Абу Дабија.

На крају симпозијума, учесници су усвојили закључке и препорука са 24.УН/ИНТОСАИ Симпозијума.

Посета је организована уз подршку пројекта “Ефикаснији механизми одговорности у јавним финансијама” који спроводе Државна ревизорска институција и Програм уједињених нација за развој (УНДП), а који је финансиран од стране Владе Шведске.