Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.

Одржан билатерални састанак Државне ревизорске институције Републике Србије и Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније

Одржан билатерални састанак Државне ревизорске институције Републике Србије и Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније

Објављено: 29. 3. 2024.

Државна ревизорска институција на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, била је домаћин делегацији Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније, коју је предводио главни државни ревизор, мр Максим Ацевски, 28. и 29. марта током билатералног сусрета у Београду.

Главна тема дводневних састанака били су налази, закључци и препоруке паралелне ревизије сврсисходности пословања коју су спровеле две врховне ревизорске институције (ВРИ), а која се односила на спремност Републике Србије и Републике Северне Македоније за спровођење Циљева одрживог развоја (ЦОР), односно Агенде 2030 Уједињених нација.           

„Извештај, који представља резултат заједничких напора да допринесемо имплементацији Агенде 2030 у обе земље, обухвата општа запажања и налазе, као и опште закључке из националних ревизорских извештаја на тему спремности институција и органа држава Републике Србије и Републике Северне Македоније за имплементацију ЦОР из Агенде 2030 Уједињених нација“, рекао је др Пејовић.

Како је даље навео, ВРИ су идентификовале главне области које су значајне за деловање државних органа, а које су усмерене на имплементацију Агенде 2030.

„Концепт обе ревизије је сличан, са одређеним разликама у погледу идентификованих националних изазова и ризика“, истакао је др Пејовић.

Главни закључци обе ВРИ, на основу којих су дате препоруке субјектима ревизије, јесу да је за ефективну имплементацију Агенде 2030 неопходно унапредити и побољшати: успостављени стратешки и плански оквир за усаглашавање са ЦОР; функционалност успостављене институционалне структуре, односно, побољшање координације надлежних органа и заинтересованих страна; транспарентност финансирања циљева одрживог развоја уз успостављену везу између циљева и потциљева одрживог развоја и буџета, као и систем мониторинга и праћења имплементације ЦОР.

Сарадња двеју институција биће настављена спровођењем још једне паралелне ревизије сврсисходности пословања у области од заједничког интереса за две државе.

Учесници састанка разменили су искуства из области спровођења ревизија и разговарали о другим активностима значајним за сарадњу двеју ВРИ.

Током састанака је истакнуто да се само кроз отворену сарадњу и размену знања и искустава ревизорских тимова из обе земље може постићи жељени успех, као додатна вредност рада врховних ревизорских институција за друштво.