Најновије актуелности

21. 3. 2025.

ДРИ објавила Регистар препорука за 2023. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) дала је субјектима ревизије 3.343 препоруке у ревизијама спроведеним у 2023. години, показује Регистар препорука за 2023. годину објављен на сајту ДРИ. Највише препорука дато је у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 1.054, ревизијама финансијских извештаја – 977, затим у ревизијама правилности пословања – 894, у ревизијама сврсисходности пословања – 267, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дата 151 препорука.

20. 3. 2025.

ДРИ добила признање Савеза рачуновођа и ревизора Србије

Поводом обележавања јубилеја – 70 година рада и постојања, на свечаној седници Скупштине Савеза рачуновођа и ревизора Србије (СРРС), др Перо Шкобић, генерални  секретар СРРС, доделио је признање Државној ревизорској  институцији.

 

18. 3. 2025.

Представнице ДРИ учеснице мултилатералног састанка у Валети

Љиљана Димитријевић, чланица Савета и Ива Василић Миљић, начелница Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу, учествовале су на мултилатералном састанку председника Врховних ревизорских институција (ВРИ) Малте, Пољске, Северне Македоније и Србије одржаном 18. марта у Валети.

12. 3. 2025.

Представљање матрица и планова рада за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања за 2025. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања представиле су 4, 11. и 12. марта в. ф. председника Државне ревизорске институције, Марији Обреновић, чланицама Савета, врховним државним ревизорима, секретару Институције и присутним члановима тимова који спроводе ове врсте ревизија, матрице и планове рада за ревизије обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

25. 2. 2025.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта ДРИ

Марија Обреновић, вршилац функције председника Државне ревизорске институције (ДРИ) и Горанка Јовановић, овлашћени државни ревизор, учествовале су на догађају који је данас у Београду организовало Удружења интерних ревизора Србије (УИРС) под називом „Интерна ревизија у јавном сектору Републике Србије“.

Одржан билатерални састанак Државне ревизорске институције Републике Србије и Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније

Одржан билатерални састанак Државне ревизорске институције Републике Србије и Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније

Објављено: 29. 3. 2024.

Државна ревизорска институција на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, била је домаћин делегацији Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније, коју је предводио главни државни ревизор, мр Максим Ацевски, 28. и 29. марта током билатералног сусрета у Београду.

Главна тема дводневних састанака били су налази, закључци и препоруке паралелне ревизије сврсисходности пословања коју су спровеле две врховне ревизорске институције (ВРИ), а која се односила на спремност Републике Србије и Републике Северне Македоније за спровођење Циљева одрживог развоја (ЦОР), односно Агенде 2030 Уједињених нација.           

„Извештај, који представља резултат заједничких напора да допринесемо имплементацији Агенде 2030 у обе земље, обухвата општа запажања и налазе, као и опште закључке из националних ревизорских извештаја на тему спремности институција и органа држава Републике Србије и Републике Северне Македоније за имплементацију ЦОР из Агенде 2030 Уједињених нација“, рекао је др Пејовић.

Како је даље навео, ВРИ су идентификовале главне области које су значајне за деловање државних органа, а које су усмерене на имплементацију Агенде 2030.

„Концепт обе ревизије је сличан, са одређеним разликама у погледу идентификованих националних изазова и ризика“, истакао је др Пејовић.

Главни закључци обе ВРИ, на основу којих су дате препоруке субјектима ревизије, јесу да је за ефективну имплементацију Агенде 2030 неопходно унапредити и побољшати: успостављени стратешки и плански оквир за усаглашавање са ЦОР; функционалност успостављене институционалне структуре, односно, побољшање координације надлежних органа и заинтересованих страна; транспарентност финансирања циљева одрживог развоја уз успостављену везу између циљева и потциљева одрживог развоја и буџета, као и систем мониторинга и праћења имплементације ЦОР.

Сарадња двеју институција биће настављена спровођењем још једне паралелне ревизије сврсисходности пословања у области од заједничког интереса за две државе.

Учесници састанка разменили су искуства из области спровођења ревизија и разговарали о другим активностима значајним за сарадњу двеју ВРИ.

Током састанака је истакнуто да се само кроз отворену сарадњу и размену знања и искустава ревизорских тимова из обе земље може постићи жељени успех, као додатна вредност рада врховних ревизорских институција за друштво.