Најновије актуелности

25. 12. 2024.

Марко Стругаревић именован за врховног државног ревизора

Савет Државне ревизорске институције именовао је данас Марка Стругаревића за врховног  државног ревизора у Сектору број 5. Полагањем заклетве пред члановима Савета, Стругаревић је преузео дужност врховног државног ревизора.

13. 12. 2024.

Представљање потенцијалних тема за ревизије сврсисходности пословања за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни  ревизор, др Душко Пејовић, одржао је данас стручне консултације током којих су вође тимова за ревизију сврсисходности пословања представиле потенцијалне теме ревизија сврсисходности пословања које ће бити обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

12. 12. 2024.

Одржана обука за спровођење ревизија у реалном времену

Запослени у Државној ревизорској институцији (ДРИ), на челу са руководством, учествовали су 4. и 5, као и 10. и 11. децембра, на обуци за планирање и спровођење ревизије у реалном времену одржаној у Београду.

12. 12. 2024.

Предавање највишег руководства ДРИ за представнике здравствених установа

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић и врховни државни ревизор Сектора број 3, Жељко Мотић, одржали су 12. децембра предавања на саветовању које је Комора здравствених установа Србије, под називом „Нова парадигма здравства“, организовала у Врњачкој Бањи.

10. 12. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на обележавању 30 година од оснивања Ревизорског суда Републике Словеније

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ) учествовала је на свечаности поводом обележавања 30 година од оснивања Ревизорског суда Републике Словеније одржаној 8. и 9. децембра у Конгресном центру „Брдо“ код Крања.

Одржана свечана академија Државне ревизорске институције поводом обележавања значајног јубилеја

Одржана свечана академија Државне ревизорске институције поводом обележавања значајног јубилеја

Објављено: 26. 7. 2024.

Државна ревизорска институција (ДРИ) обележила је данас јубилеј - 180 година од оснивања Главне контроле – претече Државне ревизорске институције. Свечаној  академији, одржаној у Народном позоришту, присуствовали су представници законодавне и извршне власти, независних институција, међународних врховних ревизорских институција, међународних организација, медија,  организација цивилног друштва, као и запослени у ДРИ.

Др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор рекао је да је на данашњи дан 14/26. јула 1844. године књаз Србије Александар Карађорђевић потписао „Устројеније Главне контроле“, односно Закон о Главној контроли.

Др Пејовић је подсетио на дуги историјат ове институције и нагласио да је „према свим уставима и законима, задатак овог контролног тела увек био исти – испитивање рачуна  и прегледање државних каса“.

„Државна рачунџиница, Главна контрола или Државна ревизорска институција – како се данас зове, историјски су називи институције која већ 180 година постоји са истим циљем – да контролише управљање и газдовање државним средствима, односно данашњим речима, која помаже Републици Србији да мудро управља и користи своје ресурсе“, поручио је др Пејовић.

Од 2018. до 2023. године, како је истакао, ДРИ је постигла значајан напредак у обиму и разноликости својих извештаја.

„Током ових шест година издато је 1577 извештаја, а када се томе додају и послеревизиони извештаји, укупан број ревизорских производа је 3085, што чини просечно 514 извештаја годишње“, рекао је др Пејовић и додао да је број извештаја порастао за 38,5 одсто у 2023. у односу на 2018. годину, број субјеката за 43 одсто, иако је број запослених повећан за свега 2,89 одсто.

У овим извештајима је дато 14854 препорука, од чега 6 333 препорука првог приритета, 7175 препорука другог приоритета и 1346 препорука трећег приоритета.

„Када посматрамо само препоруке првог и другог приоритета, проценат спровођења препорука је 83,40 одсто“, нагласио је др Пејовић.

Давањем ових препорука од 2018. до 2023. године, како је нагласио, ДРИ је оставрила уштеде у износу од 8,5 милијарди динара, повећања прихода у висини од милијарду динара и враћена средства у буџет од стране високошколаских установа  у висини од 1,95 милијарди динара, што даје укупан износ од 11,45 милијарди динара.

„У истом периоду, укупан буџет за ДРИ износио је 4,84 милијарде динара, што значи да је на сваки уложени динар у ДРИ, она вратила 2,4 динара кроз уштеде, повећања прихода и враћена средства у буџет“, закључио је др Пејовић.

Присутнима се, у свом говору, обратила и председница Покрајинске владе АП Војводине, Маја Гојковић и између осталог, нагласила да је ДРИ једно од најважнијих независних контролних тела и незаобилазни фактор у економичном пословању државе.

„Без њеног постојања и незаменљиве улоге у ревизији јавних средстава и пословању с њима, не би било ни адекватног управљања, ни транспарентности и одговорности у јавном сектору, чиме би и друштвена стабилност била доведена у питање“, рекла је Гојковић.

Како је навела председница Покрајинске владе, ДРИ је од свог поновног успостављања, пре непуне две деценије, успела да уз примену међународних стандарда, ангажовање стручног кадра, те уз спровођење начела независности, објективности и транспарентности, задобије и поверење корисника јавних средстава и пуно поштовање стручне и најшире јавности.

Председница Покрајинске владе је оценила да је за мудро управљање и оптимално коришћење ресурса у Републици Србији веома важна помоћ и подршка ДРИ, која је један од најважнијих делова механизма који омогућује да јавне финансије наше земље плове у најбољем могућем смеру.

Председница Народне скупштине Ана Брнабић, одржала је завршни говор на овој свечаности и истакла да је наш народ пре 180 година институционализовао механизам контроле трошења јавних средстава и додала да грађани имају право да знају како се троши њихов новац.

„Овако дуго постојање једне институције, која је старија него неке европске институције овог типа, показује да је наш народ увек желео да има јаке институције и уређену државу“, истакла је председница Народне скупштине која је свечаној академији присуствовала и у својству специјалног изасланика председника Републике Србије Александра Вучића.

Како је Брнабић оценила, ДРИ се показала као један од најсветлијих примера, како институције треба да раде у корист грађана и државе.

„Рад ДРИ директно утиче на побољшање живота грађана“, нагласила је Брнабић и додала да „добар финансијски надзор никада не може бити прескуп“.

Уједно је позвала ДРИ да помогне државним органима, ентитетима и институцијама да јачају одговорност и транспарентност у јавном сектору.

Након завршног говора Ане Брнабић, др Пејовић је уручио појединачне захвалнице за председника Републике Србије, Народну скупштину Републике Србије, Одбор за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Одбор за административно – буџетска и мандатно-имунитетска питања, Владу Републике Србије, Министарство финансија, Народно позориште у Београду, Управу за заједничке послове републичких органа, Јавно предузеће „Службени гласник“, Академско културно-уметничко друштво „Шпанац“, УСАИД пројекат за унапређење јавних набавки, Главну службу за ревизију јавних средстава Републике Српске, Државни завод за ревизију Републике Северне Македоније, Савез рачуновођа и ревизора Србије и проф. др Момчила Павловића.

Током  културно-уметничког програма наступили су чланови Академско културно- уметничког друштва „Шпанац“, вокални солиста - сопран Невена Ђоковић и солиста на кавалу и фрули Алекса Милетић.

Свечана академија је одржана под покровитељством председника Републике.

Тродневно обележавање јубилеја – 180 година ДРИ, почело је 24. јула свечаним пријемом и отварањем изложбе „Од Главне контроле до Државне ревизорске институције 1844 - 2024“ у Народној скупштини Републике Србије, затим одржавањем конференције 25. јула, у виду стручне панел дискусије одржане у Народној скупштини и завршено данашњом свечаном академијом у Народном позоришту.