Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Округли сто о независности врховних ревизорских институција

Објављено: 9. 9. 2016.

У Сарајеву је, 8. септембра 2016. године одржан Округли сто о независноти врховних ревизорских институција којем је присуствовала и делегација Државне ревизорске институције. Домаћин догађаја била је Канцеларија за ревизију институција Босне и Херцеговине, а стручну, логистичку и финансијску подршку догађају пружила је организација СИГМА.

Округли сто окупио је представнике врховних ревизорских институција Мреже држава кандидата и потенцијалних кандидата, представнике одбора за финансије и буџет оба дома Парламентарне скупштине БиХ, представника Европског ревизорског суда, Заједничке радне групе за ревизијске активности, као и представнике СИГМА-е.

Округли сто отворио је генерални ревизор Канцеларије за ревизију институција БиХ Драган Вранкић, заједно за директорком СИГМА програма, Карен Хил. Присутнима се обратила и на значај теме Округлог стола указала и шефица Сектора операција за правосуђе и унутрашње послове и реформу јавне управе у Делегацији ЕУ у БиХ, Клои Бергер.

Председник Државне ревизорске институције, Радослав Сретеновић био је уводничар у тему „Финансијска независност ВРИ“. Говорећи о предусловима неопходним за стицање финансијске независности и њеном стварном стању, Сретеновић се осврнуо на важна питања у вези са овом облашћу: Резолуцију А/66/209 Генералне скупштине Уједињених нација; Лимску декларацију о смерницама за начела ревизије (ИССАИ 1), Мексичку декларацију о независности врховних ревизорских институција (ИССАИ 10), као и Оквиру за мерење учинка врховних ревизорских институција Развојне иницијативе ИНТОСАИ.

Циљ округлог стола био је стварање платформе за расправу међу врховним ревизорским институцијама - чланицама Мреже, о изазовима са којима се оне суочавају у погледу своје законске, организационе и финансијске независности. Осим тога, учесници Округлог стола разматрали су могућностизрадите свеобухватне анализе кључних проблема и утврђивања могућих примера добре праксе на основу којих ВРИ могу надоградити своје постојеће капацитете и пронаћи потенцијално применљива решења.