Најновије актуелности

22. 1. 2025.

ДРИ започела ревизије у складу са Програмом ревизије за 2025. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ), у складу са Програмом ревизије за 2025. годину, започела је поступак ревизије код 121 корисника јавних средстава.

25. 12. 2024.

Марко Стругаревић именован за врховног државног ревизора

Савет Државне ревизорске институције именовао је данас Марка Стругаревића за врховног  државног ревизора у Сектору број 5. Полагањем заклетве пред члановима Савета, Стругаревић је преузео дужност врховног државног ревизора.

13. 12. 2024.

Представљање потенцијалних тема за ревизије сврсисходности пословања за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни  ревизор, др Душко Пејовић, одржао је данас стручне консултације током којих су вође тимова за ревизију сврсисходности пословања представиле потенцијалне теме ревизија сврсисходности пословања које ће бити обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

12. 12. 2024.

Одржана обука за спровођење ревизија у реалном времену

Запослени у Државној ревизорској институцији (ДРИ), на челу са руководством, учествовали су 4. и 5, као и 10. и 11. децембра, на обуци за планирање и спровођење ревизије у реалном времену одржаној у Београду.

12. 12. 2024.

Предавање највишег руководства ДРИ за представнике здравствених установа

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић и врховни државни ревизор Сектора број 3, Жељко Мотић, одржали су 12. децембра предавања на саветовању које је Комора здравствених установа Србије, под називом „Нова парадигма здравства“, организовала у Врњачкој Бањи.



Пети састанак Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање Европске уније и Србије (ПОСП)

Објављено: 24. 9. 2016.

Председник Државне ревизорске институције и генерални државни ревизор, Радослав Сретеновић, представио је најновије информације у вези са радом Државне ревизорске институције учесницима петог састанка Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање Европске уније и Србије, одржаном у Дому Народне скупштине.

Он је другог дана састанка, 23. септембра 2016. године, посланицима Народне скупштине и Европског парламента, као и представницима Европског ревизорског суда представио налазе из извештаја о ревизијама спроведеним током 2015. године.


Значај 2015. године за рад Институције огледа се у томе да су по први пут Програмом ревизије били обухваћени сви субјекти ревизије код којих се ревизија спроводи обавезно сваке године.Такође, Програмом за 2015. годину по први пут је обухваћена ревизија финансијских извештаја и правилности пословања политичких странака.


На основу Програма ревизије, Институција је у 2015. години извршила ревизије финансијских извештаја за 2014. годину и правилности пословања код 78 субјеката. Спроведена је и ревизија саставних делова финансијских извештаја код 80 субјекта. Овим ревизијама су обухваћени јавни расходи и издаци у укупном износу од 1.979 милијарди динара, рекао је Сретеновић.


Он је додао да је,поред објављених 158 извештаја о наведеним ревизијама, спроведена и провера веродостојности одазивних извештаја код 14 субјеката ревизије локалних власти. Када се овоме додају и објављена два извештаја по Програму ревизије за 2014. годину (извештај о ревизији сврсисходности пословања „Располагање непокретностима у својини Републике Србије” и извештај о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања АД „Новосадски сајам“), у 2015. години објављено је укупно 174 извештаја о ревизији.


Када је речо процесу приступања Републике Србије Европској унији, Сретеновић је нагласио да Институција у овом процесу учествује у оквиру 2 преговарачке групе – 32 (финансијска контрола) и 5 (јавне набавке). Отворено је Поглавље 32у ком Институција има водећу улогу код потпоглавља које се тиче екстерне ревизије и потпуно је спремна за почетак преговора, рекао је Сретеновић.


На крају свог излагања, Сретеновић се осврнуо и на значај сарадње Државне ревизорске институције и Народне скупштине, нарочито са члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава. Формирањем Пододбора за разматрање извештаја о обављеним ревизијама Институције, начињен је велики корак у даљој сарадњи, рекао је Сретеновић. Генерални државни ревизор, присутне је подсетио и на Меморандум о сарадњи којим су дефинисани основни правци будуће сарадње Институције иОдбора. Континуирано унапређивање односа у области финансијске контроле власти, уз промовисање принципа одговорности, транпарентности и сврсисходности у трошењу јавних средстава јесу темељи на којима Институција гради свој будући однос са Одбором за финасије, закључио је Сретеновић.

Следећи састанак Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање Европске уније и Србије одржаће се 15. и 16. марта 2017. године у Стразбуру.