Потписан Споразум о спровођењу паралелне ревизије сврсисходности пословања у области родне равноправности
Објављено: 24. 2. 2023.Челници Државне ревизорске институције Републике Србије, др Душко Пејовић, Државне ревизорске институције Црне Горе, Никола Н. Ковачевић, Канцеларије за ревизију институција Босне и Херцеговине, Хрвоје Твртковић, Уреда за ревизију институција у Федерацији Босне и Херцеговине, Џевад Некић, и Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске, Јово Радукић, потписали су данас у Београду Споразум о споровођењу паралелне ревизије у области родне равноправности, чиме су се усагласили да ће током 2023. године спровести ревизију сврсисходности пословања чији је радни назив „Остваривање родне равноправности“.
Приликом потписивања споразума др Душко Пејовић, председник и генерални државни ревизор, нагласио је да су унапређење родне равноправности и побољшан положај жена и мушкараца у Србији препознати као један од приоритета Владе Републике Србије.
„Родна равноправност је предуслов развоја нашег друштва и сви грађани и грађанке треба да имају једнаке шансе да остваре своје пуне потенцијале и да се њихова понашања, потенцијали и потребе једнако вреднују у друштву, а да дискриминиција по основу пола и рода буде искорењена“, поручио је др Пејовић.
Како је предвиђено Споразумом, свака Институција ће ревизију спроводити на свом подручју, у складу са релевантним законодавством и стручним саопштењима Међународне организације врховних ревизорских институција (INTOSAI). По завршетку ревизије, свака потписница Споразума израдиће сопствени извештај o спроведеној ревизији сврсисходности пословања.
Државна ревизорска институција Републике Србије, како су се сагласиле потписнице споразума, биће координатор спровођења активности за ову ревизију.
Паралелна ревизија сврсисходности пословања спроводи се у области родне равноправности – Циља одрживог развоја 5 – „Постићи родну равнопарвност и оснаживати све жене и девојчице“.
Подршку у реализацији пројектних активности потписницама Споразума пружаће Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women), док ће финансијску подршку целокупном пројекту пружити Шведска агенција за међународни развој и сарадњу (SIDA).