Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.

Потписан Споразум о спровођењу паралелне ревизије сврсисходности пословања у области родне равноправности

Потписан Споразум о спровођењу паралелне ревизије сврсисходности пословања у области родне равноправности

Објављено: 24. 2. 2023.

Челници Државне ревизорске институције Републике Србије, др Душко Пејовић,  Државне ревизорске институције Црне Горе, Никола Н. Ковачевић, Канцеларије за ревизију институција Босне и Херцеговине, Хрвоје Твртковић, Уреда за ревизију институција у Федерацији Босне и Херцеговине, Џевад Некић, и Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске, Јово Радукић, потписали су данас у Београду Споразум о споровођењу паралелне ревизије у области родне равноправности, чиме су се усагласили да ће током 2023. године спровести ревизију сврсисходности пословања чији је радни назив „Остваривање родне равноправности“.

Приликом потписивања споразума др Душко Пејовић, председник и генерални државни ревизор, нагласио је да су унапређење родне равноправности и побољшан положај жена и мушкараца у Србији препознати као један од приоритета Владе Републике Србије.

„Родна равноправност је предуслов развоја нашег друштва и сви грађани и грађанке треба да имају једнаке шансе да остваре своје пуне потенцијале и да се њихова понашања, потенцијали и потребе једнако вреднују у друштву, а да дискриминиција по основу пола и рода буде искорењена“, поручио је др Пејовић.

Како је предвиђено Споразумом, свака Институција ће ревизију спроводити на свом подручју, у складу са релевантним законодавством и стручним саопштењима Међународне организације врховних ревизорских институција (INTOSAI). По завршетку ревизије, свака потписница Споразума израдиће сопствени извештај o спроведеној ревизији сврсисходности пословања.

Државна ревизорска институција Републике Србије, како су се сагласиле потписнице споразума, биће координатор спровођења активности за ову ревизију.

Паралелна ревизија сврсисходности пословања спроводи се у области родне равноправности – Циља одрживог развоја 5 – „Постићи родну равнопарвност и оснаживати све жене и девојчице“.

Подршку у реализацији пројектних активности потписницама Споразума пружаће Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women), док ће финансијску подршку целокупном пројекту пружити Шведска агенција за међународни развој и сарадњу (SIDA).