Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.



Церемонија потписивања споразума о сарадњи Мисије УСАИД и локалних самоуправа

Објављено: 16. 11. 2018.

Државна ревизорска институција (ДРИ) је до сада објавила 1000 извештаја о ревизији, а скоро половина извештаја односи се на локалне самоуправе и ниједна није добила позитивну оцену, изјавио је данас председник ДРИ и генерални државни ревизор др Душко Пејовић.

Он је током церемоније потписивања Споразума о сарадњи између Мисије УСАИД у Србији и локалних самоуправа нагласио да је највише било оцена, које се према стандардима, квалификују као „с резервом“.

„Није дат ниједан позитиван извештај о ревизији, зато што су неправилности које је ДРИ утврдила веће од граничних“, истакао је др Пејовић.

„Велики проблем у локалним самоуправама је недостатак интерне контроле и интерне ревизије, који, или не постоје, или тамо где их има, не функционишу како треба, нагласио је др Пејовић. Он је додао да се 60 до 80 одсто неправилности односи на јавне набавке, плаћање без правног основа и валидне документације, као и обрачун плата запосленима.

Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић оценио је да је веома добро што је ДРИ указала на све елементе и пропусте локалних самоуправа, јер ће то помоћи да се отклоне неправилности у пословању.

„Да ли очекујете да свуда буде идеално стање? Наравно да то није могуће, али улога ДРИ је да укаже на пропусте уколико их има и да се ти пропусти исправе. Све локалне самоуправе или барем највећи број њих те пропусте исправља, и то не само ове, већ и ранијих година, изјавио је Ружић.

Пројекат УСАИД за одговорну власт, вредан 8,5 милиона евра данас је потписало седам представника локалних самоуправа – Шапца, Сомбора, Сјенице, Врњачке Бање, Врања, Рашке и Димитровграда. Средства су намењена пружању техничке помоћи за смањење корупције у управи.

Директор УСАИД у Србији Мајкл Де Ла Роса је истакао да ће пројекат донети добробит грађанима, јер ће утицати на транспарентност трошења њихових средстава.