Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.



Церемонија потписивања споразума о сарадњи Мисије УСАИД и локалних самоуправа

Објављено: 16. 11. 2018.

Државна ревизорска институција (ДРИ) је до сада објавила 1000 извештаја о ревизији, а скоро половина извештаја односи се на локалне самоуправе и ниједна није добила позитивну оцену, изјавио је данас председник ДРИ и генерални државни ревизор др Душко Пејовић.

Он је током церемоније потписивања Споразума о сарадњи између Мисије УСАИД у Србији и локалних самоуправа нагласио да је највише било оцена, које се према стандардима, квалификују као „с резервом“.

„Није дат ниједан позитиван извештај о ревизији, зато што су неправилности које је ДРИ утврдила веће од граничних“, истакао је др Пејовић.

„Велики проблем у локалним самоуправама је недостатак интерне контроле и интерне ревизије, који, или не постоје, или тамо где их има, не функционишу како треба, нагласио је др Пејовић. Он је додао да се 60 до 80 одсто неправилности односи на јавне набавке, плаћање без правног основа и валидне документације, као и обрачун плата запосленима.

Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић оценио је да је веома добро што је ДРИ указала на све елементе и пропусте локалних самоуправа, јер ће то помоћи да се отклоне неправилности у пословању.

„Да ли очекујете да свуда буде идеално стање? Наравно да то није могуће, али улога ДРИ је да укаже на пропусте уколико их има и да се ти пропусти исправе. Све локалне самоуправе или барем највећи број њих те пропусте исправља, и то не само ове, већ и ранијих година, изјавио је Ружић.

Пројекат УСАИД за одговорну власт, вредан 8,5 милиона евра данас је потписало седам представника локалних самоуправа – Шапца, Сомбора, Сјенице, Врњачке Бање, Врања, Рашке и Димитровграда. Средства су намењена пружању техничке помоћи за смањење корупције у управи.

Директор УСАИД у Србији Мајкл Де Ла Роса је истакао да ће пројекат донети добробит грађанима, јер ће утицати на транспарентност трошења њихових средстава.