![Утицај припреме одлуке о буџету јединица локалне самоуправе на ефикасно и ефективно коришћење буџетских средстава](/storage/news/cjEfzU1DGNjCI8Wd2W7YhXuu3D7GsP3fJ0P5yIZJ.jpg)
Потребно унапредити финансијско планирање у јединицама локалне самоуправе
Објављено: 26. 1. 2023.„Анализом буџета јединица локалних самоуправа за период од 2019. до 2021. године утврђено је да, у односу на планирани износ прихода и примања, у просеку годишње није остварено 32 милијарде динара, односно 14 одсто планираног износа је мање остварено“, изјавио је данас др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор.
На конференцији за медије, на којој је представљен Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Утицај припреме одлуке о буџету јединица локалне самоуправе на ефикасно и ефективно коришћење буџетских средстава“, др Пејовић је истакао да су у односу на одобрене апропријације у 2021. години, расходи и издаци извршени у мањем износу за 65 милијарди динара или су реализовани мање од 80 одсто.
„Реализација капиталних издатака углавном је још мања од укупног степена реализације буџета и у просеку износи 63 одсто“, нагласио је др Пејовић.
Према речима др Пејовића, 24 одсто градова и општина, односно седам градова и 28 општина, донело је Одлуку о буџету за 2021. годину након истека рока прописаног Законом о буџетском систему.
Циљ ревизије био је да се утврди да ли начин на који се спроводи поступак припреме и доношења одлуке о буџету обезбеђује ефикасно и ефективно коришћење средстава буџета јединица локалне самоуправе, као и да се испитају узроци наведених проблема и дају препоруке за унапређење сврсисходности пословања надлежних органа у овој области.
Зоран Степановић, овлашћени државни ревизор и вођа тима који се спровео ревизију, нагласио је да је за ефикасније и ефективније коришћење средстава буџета јединица локалне самоуправе потребно обезбедити благовремено спровођење поступка припреме буџета, усклађеност планираног обима средстава и очекиваних учинака активности са стварним могућностима њихове реализације и унапредити праћење и извештавање о ефектима који су постигнути.
„Успостављени ниво координације у поступку припреме одлуке о буџету не обезбеђује да се све активности реализују благовремено због чега се скраћује време расположиво за разматрање предлога и долази до кашњења приликом усвајања одлуке о буџету“, нагласио је Степановић.
Према речима Степановића, реалност планираног буџета умањена је због планирања прихода и примања у износу који не одговара стварним могућностима за њихово остварење и изостанка или недовољног разматрања усаглашености планираног обима и очекиваних учинака активности са стварним могућностима њихове реализације.
„Закључили смо да због тога што донете одлуке о буџету не садрже адекватне податке о очекиваним учинцима и није обезбеђено адекватно праћење и извештавање о учинцима буџета, ни извештаји о оствареном учинку не пружају адекватне информације о ефектима који су постигнути реализацијом буџета“, рекао је Степановић.
Државна ревизорска институција је након спроведене ревизије дала препоруке субјектима ревизије – Министарству финансија, Граду Зајечару, Граду Краљеву и Општини Инђији у циљу повећања ефикасности програмског буџетирања и унапређења финансијског план.
Извештај о ревизији сврсиходности пословања "Утицај припреме одлуке о буџету јединица локалне самоуправе на ефикасно и ефективно коришћење буџетских средстава" доступан је овде.