Најновије актуелности

21. 3. 2025.

ДРИ објавила Регистар препорука за 2023. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) дала је субјектима ревизије 3.343 препоруке у ревизијама спроведеним у 2023. години, показује Регистар препорука за 2023. годину објављен на сајту ДРИ. Највише препорука дато је у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 1.054, ревизијама финансијских извештаја – 977, затим у ревизијама правилности пословања – 894, у ревизијама сврсисходности пословања – 267, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дата 151 препорука.

20. 3. 2025.

ДРИ добила признање Савеза рачуновођа и ревизора Србије

Поводом обележавања јубилеја – 70 година рада и постојања, на свечаној седници Скупштине Савеза рачуновођа и ревизора Србије (СРРС), др Перо Шкобић, генерални  секретар СРРС, доделио је признање Државној ревизорској  институцији.

 

18. 3. 2025.

Представнице ДРИ учеснице мултилатералног састанка у Валети

Љиљана Димитријевић, чланица Савета и Ива Василић Миљић, начелница Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу, учествовале су на мултилатералном састанку председника Врховних ревизорских институција (ВРИ) Малте, Пољске, Северне Македоније и Србије одржаном 18. марта у Валети.

12. 3. 2025.

Представљање матрица и планова рада за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања за 2025. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања представиле су 4, 11. и 12. марта в. ф. председника Државне ревизорске институције, Марији Обреновић, чланицама Савета, врховним државним ревизорима, секретару Институције и присутним члановима тимова који спроводе ове врсте ревизија, матрице и планове рада за ревизије обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

25. 2. 2025.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта ДРИ

Марија Обреновић, вршилац функције председника Државне ревизорске институције (ДРИ) и Горанка Јовановић, овлашћени државни ревизор, учествовале су на догађају који је данас у Београду организовало Удружења интерних ревизора Србије (УИРС) под називом „Интерна ревизија у јавном сектору Републике Србије“.

Правосудна академија у Београду тешко кршила обавезу доброг пословања

Правосудна академија у Београду тешко кршила обавезу доброг пословања

Објављено: 17. 1. 2024.

Државна ревизорска институција (ДРИ) спровела је ревизију финансијских извештаја Правосудне академије, Београд, за 2020. годину, као и ревизију финансијских извештаја и правилности пословања Правосудне академије, Београд, за 2021. годину и сачинила извештаје о ревизији. У поступку ревизије утврђене су неправилности за које је субјект ревизије био у обавези да предузме мере исправљања и о томе обавести Државну ревизорску институцију.

Одговорно лице Правосудне академије је у остављеном року доставило Одазивни извештај о мерама које је предузело ради отклањања неправилности откривених у поступку ревизије. Приликом оцене наведеног извештаја, ДРИ је утврдила да за одређене материјално значајне неправилности нису достављени докази о њиховом отклањању.

Из наведених разлога, у 2023. години спроведена је ревизија одазивног извештаја, након чега је ДРИ сачинила Извештај о ревизији одазивног извештаја Правосудне академије, Београд и Послеревизиони извештај о мерама исправљања Правосудне академије, Београд.

У наведеном поступку ревизије, утврђено је да Правосудна академија тешко крши обавезу доброг пословања, јер није отклонила значајне неправилности које је ДРИ открила, а које се односе на исплату плата, додатака, накнада и припадајућих социјалних доприноса на терет послодавца корисницима почетне обуке којима је радни однос на одређено време у Правосудној академији трајао дуже од прописаних 30 месеци. Такође, није отклонила ни значајне неправилности у вези са закљученим уговорима о делу за обављање послова из делатности послодавца и нетачно исказане донације и помоћи од међународних организација.

Напомињемо да је ДРИ и у Извештају о ревизији финансијских извештаја Правосудне академије, Београд, за 2020. годину указала на то да Правосудна академија врши исплату плата корисницима почетне обуке и након што су завршили почетну обуку, а којима је продужаван радни однос на одређено време више пута по шест месеци, у односу на прописано време трајања обуке.

Спроводећи ревизију финансијских извештаја у 2021. години где је утврђен износ неправилности 86.149.000 динара, ревизију финансијских извештаја и правилности пословања у 2022. години где је утврђен износ неправилности 96.712.000 динара, као и ревизију одазивног извештаја Правосудне академије, Београд, у 2023. години где је утврђени износ неправилности за период децембра 2022. године – септембра 2023. године био 80.682.000 динара, утврђено је да Правосудна академија континуирано, супротно важећим прописима, и даље врши исплату плата, додатака, накнада и припадајућих социјалних доприноса на терет послодавца корисницима почетне обуке којима радни однос на одређено време траје дуже од прописаних 30 месеци.

ДРИ је о тешком кршењу обавезе доброг пословања обавестила Народну скупштину Републике Србије и сагласно члану 40 Закона о Државној ревизорској институцији и члану 41 Пословника Државне ревизорске институције, упутила Управном одбору Правосудне академије захтев за разрешење одговорног лица Правосудне академије, Београд.

Сви поменути извештаји о ревизији доступни су на интернет презентацији Институције www.dri.rs