Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.

Председник ДРИ Душко Пејовић гост у Jутарњем програму РТС: 179 година ДРИ

Председник ДРИ Душко Пејовић гост у Jутарњем програму РТС: 179 година ДРИ

Објављено: 26. 7. 2023.

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић изјавио је, гостујући у јутарњем програму Радио-телевизије Србије, да је за 179 година, главни задатак највишег органа за ревизију јавних средстава и даље исти – да врши контролу, само што обим надлежности није исти, већ је примерен времену. „Данас ДРИ има широка овлашћења и обавезе, спроводи ревизије, даје препоруке, пише пријаве, помаже Народној скупштини да спроводи надзор над трошењем јавних средстава, даје препоруке за измену прописа и, уз очување своје независности, даје савете корисницима јавних средстава“, навео је др Пејовић.

Одговарајући на питање који су највећи изазови у раду ДРИ, генерални државни ревизор је истакао да највећи изазов представља стално подизање свести о томе да је контролна функција неопходна, да се указује одговорним лицима да је најбољи начин у трошењу јавних средстава рад према закону.

„Ревизори морају континуирано да повећавају своју професионалност и стручност, а у том смислу изазов за ДРИ представља и задржавање младих колега јер је ДРИ расадник кадрова који су интересантни и за друге органе“, појаснио је др Пејовић.

Говорећи о напретку и искораку у раду Институције, председник Пејовић је истакао значај обједињених извештаја о комбинованим ревизијама правилности и сврсисходности пословања на тему јавних набавки. „Спровођење комбиноване ревизије јавних набавки у одређеној групацији субјеката, кроз избор репрезентативног узорка, омогућава да ДРИ оцени јавне набавке на нивоу једне целине по свим значајним утврђеним ризицима, било да су произашли из несврсисходности или неправилности“, рекао је др Пејовић.

Као неке од најчешћих неправилности у ревизијама финансијских извештаја, др Пејовић је навео неправилно, непотпуно или погрешно исказивање ставки – имовине, потраживања, обавеза, као и неправилно или непотпуно извршен попис имовине. У ревизијама правилности пословања, најчешће грешке односе се на поступке и процедуре јавних набавки од планирања до извршења; то се односи на обрачун и исплате плата, прековремени рад, поступак запошљавања, доделу јавних средстава без конкурса и јасних критеријума.

Др Пејовић је објаснио да ДРИ сходно откривеним неправилностима даје препоруке, а законодавац обавезује корисника јавних средстава да отклони сваку откривену неправилност. Уколико субјект не отклони или делимично отклони неправилности, ДРИ спроводи ревизије одазивних извештаја.

„Управо у области јавних набавки има највише неправилности и ту ДРИ даје највише препорука и пријава. У претходном периоду, ДРИ је у ревизији јавних набавки открила да је сваки седми динар јавних средстава потрошен, а да процедура јавних набавки није спроведена“, упозорава генерални државни ревизор.

„Код ревизије финансијских извештаја, карактеристично је да рачуноводствени систем није до краја заокружен – немају сви субјекти помоћне књиге, имовина се не води у потпуности код свих субјеката, па се ни попис тада не може извршити. То значи да Консолидовани извештаји Републике Србије нису тачни за онолико за колико ставке у њима нису свеобухватно приказане“, истиче др Пејовић.

ДРИ је до сада покренула укупно десет захтева за смену одговорних лица, у случајевима где је утврђено да није отклоњена неправилност у ревизији одазивног извештаја, јер законодавац обавезује генералног државног ревизора да покрене иницијативу за смену лица за кога утврди да је одговорно, а да је то материјално значајно питање.

Данашњи дан се обележава као Дан ДРИ, јер је 26. јула 1844. године Законом о устројству основана Главна контрола – претеча данашње ДРИ. То је значило да је, у тадашњој Кнежевини Србији, започео надзор над трошењем јавних средстава.