Најновије актуелности

11. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије из перспективе ДРИ

Овлашћена државна ревизорка, Горанка Јовановић, одржала је презентацију „Важност и значај рада интерне ревизије из перспективе Државне ревизорске институције“ на 12. годишњој конференцији коју је 10. и 11. октобра у Београду организовало Удружење интерних ревизора Србије под називом „Поглед унапред: Редефинисање интерне ревизије за модерно доба“.

 

11. 10. 2024.

Представљање прелиминарних налаза у ревизијама сврсисходности пословања за 2024. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања, које ДРИ спроводи у 2024. години, представиле су председнику и генералном државном ревизору, др Душку Пејовићу, прелиминарне налазе, потенцијалне закључке и препоруке, као и кључне поруке ових ревизија. Током тродневних стручних консултација, одржаних од 8. до 10. октобра, др Пејовић је упознат са проблемима и циљевима ревизије, главним и осталим ревизорским питањима.

 

11. 10. 2024.

Одржан састанак посвећен спровођењу ревизија у реалном времену

Представници Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са врховним државним ревизорима – Мирјаном Гачевић и Жељком Мотићем, присуствовали су 11. октобра у Београду састанку са консултантом Филипом Хером, бившим високим службеником Врховне ревизорске институције Сједињених Америчких Држава – Канцеларије за одговорну власт (ГАО) на тему спровођења ревизија у реалном времену.

 

10. 10. 2024.

Чланица Савета ДРИ учествовала на VII конференцији јавног сектора

Чланица Савета Државне ревизорске институције, Невенка Бојанић, учествовала је на VII конференцији јавног сектора у организацији Бизкона, одржаној на Тари од 6. до 9. октобра, са темом „Најчешће неправилности уочене од стране Државне ревизорске институције у ревизијама правилности пословања“, с посебним освртом на јавне набавке и уговоре ван радног односа.

7. 10. 2024.

Представница ДРИ учесница међународне радионице „Млади лидери врховних ревизорских институција“

Јелена Дамјановић, виша саветница у ревизији, учествовала је на међународној радионици у оквиру иницијативе „Млади лидери врховних ревизорских институција (ВРИ)“ за период 2024–2025. године, одржаној од 30. септембра до 4. октобра у Кигалију, у Републици Руанди. 

Председник ДРИ Душко Пејовић гост у Jутарњем програму РТС: 179 година ДРИ

Председник ДРИ Душко Пејовић гост у Jутарњем програму РТС: 179 година ДРИ

Објављено: 26. 7. 2023.

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић изјавио је, гостујући у јутарњем програму Радио-телевизије Србије, да је за 179 година, главни задатак највишег органа за ревизију јавних средстава и даље исти – да врши контролу, само што обим надлежности није исти, већ је примерен времену. „Данас ДРИ има широка овлашћења и обавезе, спроводи ревизије, даје препоруке, пише пријаве, помаже Народној скупштини да спроводи надзор над трошењем јавних средстава, даје препоруке за измену прописа и, уз очување своје независности, даје савете корисницима јавних средстава“, навео је др Пејовић.

Одговарајући на питање који су највећи изазови у раду ДРИ, генерални државни ревизор је истакао да највећи изазов представља стално подизање свести о томе да је контролна функција неопходна, да се указује одговорним лицима да је најбољи начин у трошењу јавних средстава рад према закону.

„Ревизори морају континуирано да повећавају своју професионалност и стручност, а у том смислу изазов за ДРИ представља и задржавање младих колега јер је ДРИ расадник кадрова који су интересантни и за друге органе“, појаснио је др Пејовић.

Говорећи о напретку и искораку у раду Институције, председник Пејовић је истакао значај обједињених извештаја о комбинованим ревизијама правилности и сврсисходности пословања на тему јавних набавки. „Спровођење комбиноване ревизије јавних набавки у одређеној групацији субјеката, кроз избор репрезентативног узорка, омогућава да ДРИ оцени јавне набавке на нивоу једне целине по свим значајним утврђеним ризицима, било да су произашли из несврсисходности или неправилности“, рекао је др Пејовић.

Као неке од најчешћих неправилности у ревизијама финансијских извештаја, др Пејовић је навео неправилно, непотпуно или погрешно исказивање ставки – имовине, потраживања, обавеза, као и неправилно или непотпуно извршен попис имовине. У ревизијама правилности пословања, најчешће грешке односе се на поступке и процедуре јавних набавки од планирања до извршења; то се односи на обрачун и исплате плата, прековремени рад, поступак запошљавања, доделу јавних средстава без конкурса и јасних критеријума.

Др Пејовић је објаснио да ДРИ сходно откривеним неправилностима даје препоруке, а законодавац обавезује корисника јавних средстава да отклони сваку откривену неправилност. Уколико субјект не отклони или делимично отклони неправилности, ДРИ спроводи ревизије одазивних извештаја.

„Управо у области јавних набавки има највише неправилности и ту ДРИ даје највише препорука и пријава. У претходном периоду, ДРИ је у ревизији јавних набавки открила да је сваки седми динар јавних средстава потрошен, а да процедура јавних набавки није спроведена“, упозорава генерални државни ревизор.

„Код ревизије финансијских извештаја, карактеристично је да рачуноводствени систем није до краја заокружен – немају сви субјекти помоћне књиге, имовина се не води у потпуности код свих субјеката, па се ни попис тада не може извршити. То значи да Консолидовани извештаји Републике Србије нису тачни за онолико за колико ставке у њима нису свеобухватно приказане“, истиче др Пејовић.

ДРИ је до сада покренула укупно десет захтева за смену одговорних лица, у случајевима где је утврђено да није отклоњена неправилност у ревизији одазивног извештаја, јер законодавац обавезује генералног државног ревизора да покрене иницијативу за смену лица за кога утврди да је одговорно, а да је то материјално значајно питање.

Данашњи дан се обележава као Дан ДРИ, јер је 26. јула 1844. године Законом о устројству основана Главна контрола – претеча данашње ДРИ. То је значило да је, у тадашњој Кнежевини Србији, започео надзор над трошењем јавних средстава.