Председник ДРИ на састанку Пододбора за економска и финансијска питања и статистику
Објављено: 10. 12. 2024.Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, обратио се данас представницима Европске комисије током видео конференције и изнео најновије информације у вези са екстерном ревизијом на састанку Пододбора за економска и финансијска питања и статистику за праћење Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) Републике Србије Европској унији, одржаном у хибридном формату.
У оквиру напретка оствареног у области екстерне ревизије, генерални државни ревизор известио је надлежне представнике Европске комисије о најновијим дешавањима из надлежности Државне ревизорске институције.
Др Пејовић је нагласио да објављивање обједињених извештаја о ревизији представља новину у раду ДРИ, као и да је циљ ових извештаја да се анализом налаза ревизија правилности пословања спроведених на исте теме, попут јавних набавки, препознају неправилности које се понављају без обзира на различите субјекте ревизије.
„Новина у раду ДРИ јесте и спровођење ревизија у реалном времену која је веома значајна, јер се спровођењем ове врсте ревизије благовремено, односно током реализације пројекта или програма, предузимају активности на спречавању штетних последица које могу бити изазване даљом реализацијом утврђених неправилности или несврсисходности“, рекао је др Пејовић.
По његовим речима, ДРИ континуирано израчунава ефекте ревизија сврсисходности пословања.
„По истеку три године од спровођења ревизије сврсисходности пословања, од субјеката ревизије добијамо извештаје о мерама које су предузели по питању неправилности, а након тога израчунавамо ефекте“, нагласио је др Пејовић и додао да су највећи ефекти у квантификацији биланса стања, односно у извршеном евидентирању имовине и обавеза у вредности од 1,92 билиона динара, као и повећању активе у билансу стања Републике Србије 13 пута, у билансу стања Града Београда 12,5 пута, у билансу стања АП Војводине 16,4 пута и у билансу стања Града Новог Сада за 17 пута.
„Кроз ефекте ревизије, јавна средства су враћена у буџет Републике Србије и то у много већем износу него што су јавна средства која се из буџета издвајају за функционисање ДРИ“, поручио је др Пејовић. Он је даље нагласио да је Стратешким планом ДРИ за период 2024–2028. године у оквиру другог циља „Благовремено и квалитетно остваривање резултата, уз непрекидно побољшање ефикасности у раду“ предвиђена анализа примене и спровођења појединих одредби Закона о ДРИ и подзаконских аката, ради побољшања квалитета рада и јачања улоге ДРИ.
„С обзиром да нисмо надлежни да покренемо поступак измене Закона о ДРИ, већ да је то у надлежности Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Републике Србије, упознали смо поменути Одбор са нашим плановима за будући рад“, закључио је др Пејовић.
На састанку су учествовали и представници осталих државних органа у области економских и финансијских питања и статистике, попут Министарства финансија, Народне банке Србије и Републичког секретаријата за јавне политике.