Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.

Представљен Извештај о раду ДРИ за 2022. годину на конференцији за медије

Представљен Извештај о раду ДРИ за 2022. годину на конференцији за медије

Објављено: 21. 9. 2023.

„Државна ревизорска институција (ДРИ) у 2022. години укупно је објавила 284 извештаја о ревизији и 250 послеревизионих извештаја“, рекао је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор, представљајући Извештај о раду ДРИ за 2022. годину на конференцији за медије.

„ДРИ сваке године континуирано повећава број извештаја. Ове године биће објављено 300 извештаја о ревизији“, најавио је др Пејовић и додао да ће ДРИ до краја године имати укупно близу 2600 извештаја.

У односу на 2018. годину, како је рекао др Пејовић, број објављених извештаја повећан је за 26 одсто, број субјеката за 38 одсто, док је број запослених у ДРИ повећан за свега 5,6 одсто.

„Повећан број извештаја и број обухваћених субјеката, уз минимално повећање запослених, резултати су промена у начину спровођења ревизија у односу на претходни период. Те промене су резултирале и тиме да се у 2022. години 63 одсто извештаја  односило на ревизије правилности и сврсисходности пословања, док се 37 одсто односило на ревизије финансијских извештаја“, поручио је др Пејовић.

„Током ревизија спроведених у 2022. години, државни ревизори утврдили су код субјеката ревизије грешке у финансијским извештајима у износу од 725 милијарди динара и неправилности у пословању у износу од 31 милијарду динара“, рекао је др  Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор.

Јавне набавке, како је објаснио, и даље представљају област са највећим  неправилностима.

„Ревидирали смо јавне набавке у износу од 150,07 милијарди динара и утврдили неправилности у износу од 28,33 милијарде динара, што значи да је у 18,88 одсто јавних набавки утврђена нека врста неправилности“, поручио је др Пејовић и додао да је сваки пети динар у јавним набавкама потрошен уз кршење неких прописаних процедура.

Две трећине вредности јавних набавки, које је ДРИ ревидирала, односи се на три субјекта ревизије – Град Београд 75,86 милијарди динара, Град Нови Сад 14 милијарди динара и „Електромрежу Србије“ 10,50 милијарди динара.

Према речима др Пејовића, у локалним самоуправама неправилности у јавним набавкама су мање, него у јавним предузећима, привредним друштвима и другим облицима организовања, јер је и проценат неправилности мањи у односу на претходну годину где су у ревизији јавних набавки углавном била јавна предузећа.

Када је реч о ефектима ревизије, у периоду 2020–2022. године остварени су финансијски ефекти, уштеде, односно у буџет Републике Србије враћено је 9,62 милијарде динара.

„Када се овај податак упореди са 897 милиона које је ДРИ потрошила за извршавање својих надлежности, значи да је на сваки уложени динар у рад ДРИ, у буџет Републике Србије враћено 11 динара“, поручио је др Пејовић.

Како је нагласио, код ефеката треба споменути и 255 милијарди динара које се односе на евидентирање имовине и обавеза, као и 19 милијарди динара које се односе на усклађивање пословања субјеката ревизије.

ДРИ је у 2022. години субјектима ревизије дала 2743 препоруке, а највећи број препорука дат је у областима где има највише неправилности, као што су јавне набавке, финансијско управљање и контрола, расходи и издаци и друго.

ДРИ је прошле године поднела 145 пријава и то – 109 захтева за покретање прекршајног поступка, 29 пријава за привредни преступ и седам кривичних пријава. Такође, поднето је 40 информација тужилаштвима, правобранилаштвима и другим надлежним органима.

ДРИ је због тешког кршења обавезе доброг пословања упутила два захтева за разрешење одговорног лица ревидираног субјекта и о томе обавестила Народну скупштину Републике Србије и јавност.