Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.

Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања „Циљеви одрживог развоја: Спремност Републике Србије за имплементацију Агенде 2030“

Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања „Циљеви одрживог развоја: Спремност Републике Србије за имплементацију Агенде 2030“

Објављено: 5. 2. 2024.

Република Србија је показала спремност да у свој национални контекст угради Циљеве одрживог развоја, али је неопходно дефинисати дугорочне националне развојне приоритете и успоставити континуирану координацију свих надлежних органа и заинтересованих страна, речено је на данашњој конференцији за медије Државне ревизорске институције (ДРИ).

 „ДРИ је у периоду од 2019. до 2023. године спровела више ревизија сврсисходности на теме које су повезане са Циљевима одрживог развоја у социјалној, економској и сфери заштите животне средине и то у областима: пољопривреде, заштите и доступности воде, квалитета ваздуха, управљања отпадом, али и у областима социјалне заштите и здравства, заштите културних добара, комуналних услуга, јавних набавки“, рекао је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор.

Стратешки план ДРИ за период 2019–2023. године, поред циља који се односи на даље унапређење ДРИ, има и екстерну димензију, којом су обухваћена питања од највишег приоритета за државу. Република Србија, посвећена је Агенди за одрживи развој 2030 коју је усвојила Генерална скупштина Уједињених нација у септембру 2015. године, као наставак спровођења Миленијумских циљева.

„Усвајањем Резолуције „Трансформација нашег света: Агенда за одрживи развој до 2030. године“, Србија се обавезала да ће као чланица Уједињених нација, низом мера и активности, доприносити постизању 17 Циљева одрживог развоја и бити трајно опредељена за побољшање услова живота становништва у економској, социјалној и сфери заштите животне средине“, истакао је др Пејовић и додао да би приступ развоју био одржив, раст мора да буде инклузиван, јер начело гласи да „нико не сме бити изостављен“.

Међународна организација врховних ревизорских институција (ИНТОСАИ), заједно са Уједињеним нацијама, истиче важност независних врховних ревизорских институција, као један од предуслова за ефикасно, ефективно и транспарентно испуњавање Циљева одрживог развоја. Сходно томе, један од прожимајућих приоритета ИНТОСАИ усмерен је на „пружање доприноса праћењу и прегледу Циљева одрживог развоја у контексту специфичних напора које свака земља чини на пољу одрживог развоја“.

„Улога врховних ревизорских институција је да дају оцену спремности националног система за имплементацију Циљева одрживог развоја, да извештавају о напретку учињеном на пољу остваривања Циљева одрживог развоја, као и кроз спровођење ревизија јавних програма који доприносе Циљевима одрживог развоја“, закључио је др Пејовић.

Ово су кључни разлози због којих је ДРИ одлучила да уврсти ову тему у Програм ревизије за 2023. годину.

„Циљ ревизије био је да оценимо да ли су надлежни органи предузели потребне активности како би Република Србија била спремна за имплементацију Циљева одрживог развоја из Агенде 2030“, истакао је др Пејовић.

Нада Тошић, овлашћени државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију, нагласила је да је за ефективну имплементацију Агенде 2030 неопходно да надлежни органи заврше кључни процес доношења Плана развоја Републике Србије, тако да се у њему, као кровном документу развојног планирања, документима јавних политика и националном буџету, доследно осликава веза са Циљевима одрживог развоја у свим аспектима Агенде 2030.

„У Србији је успостављен институционални оквир за имплементацију Агенде 2030, уз укључивање бројних развојних партнера. Међутим, од 2020. године недостаје континуирана координација активности државних органа и осталих заинтересованих страна“, рекла је Тошић.

Како је даље навела, доношење Националне мапе пута за статистику, националних индикатора за праћење Циљева одрживог развоја, као и редовно инклузивно извештавање Уједињених нација, обезбедиће имплементацију и праћење остварења Агенде 2030 у складу са специфичностима Републике Србије.

Ревизија је спроведена у оквиру Споразума о сарадњи Државне ревизорске институције Републике Србије и Државног завода за ревизију Републике Северне Македоније, као паралелна ревизија на исту тему, што доприноси развоју ревизорске професије на међународном нивоу.

ДРИ је, према утврђеним налазима, извела закључке и субјектима ревизије дала одговарајуће препоруке и очекује да ће спроведена ревизија сврсисходности пословања допринети имплементацији Агенде 2030, кроз оцену напретка у имплементацији, унапређење правног, планског и институционалног  оквира, као  и координационих механизама, праћења и извештавања у циљу ефективне имплементације Агенде 2030 и кроз спровођења Циљева одрживог развоја.

Током конференције др Пејовић је позвао све заинтересоване стране да предлажу образложене теме за потенцијалне ревизије сврсисходности пословања, јер Државна ревизорска институција настоји да својим ревизијама оствари што веће квантитативне и квалитативне ефекте за грађане Републике Србије.

Извештај о ревизији сврсисходности пословања Циљеви одрживог развоја: Спремност Републике Србије за имплементацију Агенде 2030доступан је овде.