Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.

Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања  „Ефективност мера за заштиту вода од загађивања у циљу унапређење квалитета воде (ЦОР 6.3)“

Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања „Ефективност мера за заштиту вода од загађивања у циљу унапређења квалитета воде (ЦОР 6.3)“

Објављено: 25. 1. 2024.

Иако Република Србија напредује у остваривању потциља одрживог развоја 6.3, за реалну оцену ефективности мера заштите воде од загађивања потребно је унапредити њихово планирање и обезбедити адекватно праћење и извештавање о оствареним резултатима, речено је на данашњој конференцији за медије Државне ревизорске институције (ДРИ).

„Државна ревизорска институција определила се за спровођење ревизије сврсисходности која се односи на ЦОР 6.3 због тога што је анализом стања у овој области, као и актима извршних органа власти, констатовано да су у области управљања водама у претходном периоду најслабији резултати постигнути у области заштите вода од загађивања“, рекао је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор.

По речима др Пејовића, у тренутку ступања на снагу Агенде 2030, у Републици Србији је на јавну канализациону мрежу било прикључено 60 одсто становиштва, а системом јавне канализације прикупљало се око 72 одсто укупних отпадних вода насеља.

„Од укупно прикупљених комуналних отпадних вода, 84,7 одсто није било претходно подвргнуто било каквом третману пречишћавања пре испуштања у реципијент, док је пречишћавање отпадних вода најмање секундарним третманом било обезбеђено за 10,8 одсто становништва“, истакао је др Пејовић.

Подаци званичне статистике за 2021. годину показују да преко 70 одсто градова и општина своје отпадне воде и даље испушта без претходног третмана.

„Због ниског нивоа постојеће инфраструктуре на пољу комуналних отпадних вода за изградњу канализационе мреже, колекторе и постројења за пречишћавање отпадних вода, потребна средства за достизање стандарда ЕУ процењена су на преко четири милијарде евра“, нагласио је др Пејовић и додао да су Акционим планом за спровођење Стратегије управљања водама на територији Републике Србије за период од 2021. до 2023. године предвиђена улагања у мере заштите вода од загађивања у укупном износу од 6,9 милијарди динара, од чега се 91 одсто односи на активности за смањење уноса загађења које потиче од комуналних отпадних вода.

Ово су кључни разлози због којих је ДРИ одлучила да уврсти ову тему у Програм ревизије за 2023. годину.

„Циљ ревизије био је да оценимо какви су резултати остварени у унапређењу квалитета воде кроз смањење загађења, елиминисање одлагања и свођење на најмању могућу меру испуштањa опасних хемикалија и материја, смањење испуштања непречишћених отпадних вода, њихово рециклирање и поновну употребу (ЦОР 6.3)“, поручио је др Пејовић.

 Зоран Степановић, овлашћени државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију нагласио је да је ревизијом установљено да утврђени циљеви заштите вода од загађивања подржавају остваривање потциља одрживог развоја 6.3, али није обезбеђено да се мере и активности спроводе на основу свеобухватног плана и прате преко усклађених и квантитативно одређених индикатора којима се утврђује и планирана динамика остваривања циљева.

„Од укупно девет активности смањења испуштања непречишћених отпадних вода, три су реализоване, а услед одступања у динамици спровођења активности у односу на план, рокови за реализацију преосталих активности су одложени, чиме се одлажу и њихови ефекти“, рекао је Степановић.

Како је навео Степановић, иако је дошло до повећања удела становништва чије се отпадне воде пречишћавају, испуштених пречишћених отпадних вода из насеља и водних тела са добрим статусом, остварени резултат и евидентирани напредак у достизању потциља одрживог развоја 6.3 не показују у којој мери су постигнути планирани циљеви заштите вода од загађивања.

ДРИ је, према утврђеним налазима, извела закључке и субјектима ревизије дала одговарајуће препоруке и очекује да ће спроведена ревизија сврсисходности пословања допринети унапређењу планирања мера и активности заштите вода од загађивања, њиховом адекватнијем праћењу и потпунијем извештавању о оствареним резултатима, као и доприносу потциљу одрживог развоја 6.3.

Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Ефективност мера за заштиту вода од загађивања у циљу унапређење квалитета воде (ЦОР 6.3)“ доступан је овде.