Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.

Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност рада центара за социјални рад у пружању социјалне и породично-правне заштите“

Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност рада центара за социјални рад у пружању социјалне и породично-правне заштите“

Објављено: 18. 1. 2024.

Рад центара за социјални рад (ЦСР) биће ефикаснији преиспитивањем постојећег законодавног оквира од стране надлежних органа, успостављањем одговорног управљања у центрима за социјални рад и вршењем континуираног надзора над њиховим радом, речено је на данашњој конференцији за медије Државне ревизорске институције (ДРИ).

„Центри за социјални рад представљају стуб система социјалне и породично-правне заштите. У протеклом периоду њихова улога се мењала, а нормативи о њиховом функционисању нису у потпуности рефлектовали те промене“, рекао је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор.

Он је навео да у Републици Србији постоји 141 ЦСР, а јавно доступни подаци показују да постојећи ресурси у овој области нису адекватни како би пружили ефикасну социјалну и породично-правну заштиту.

„Увидом у базу података Републичког завода за социјалну заштиту, утврдили смо да је број корисника на активној евиденцији центара за социјални рад у периоду 20202022. године  варирао и да је у просеку било око 584 хиљаде корисника“, нагласио је др Пејовић.

„Такође, утврдили смо да је у периоду 20202022. године у центрима за социјални рад на неодређено време запослено у просеку око 2607 лица, од чега 2069 запослених на неодређено време обавља послове јавних овлашћења који се финансирају из буџета РС. Готово 80 одсто ових запослених су жене“, нагласио је др Пејовић и додао да је  просечан број стручних радника запослених на неодређено време у периоду 20202022. године био 1671, а највећи удео, чак 42 одсто, чине социјални радници.

У протеклим годинама нису остварени значајни резултати код унапређења система социјалне и породично-правне заштите, ојачавања капацитета центара, обезбеђивања континуираног усавршавања запослених и унапређења организације и управљања у центрима за социјални рад, да би се на адекватан начин сагледали и решавали проблеми и потребе корисника.

Како је објаснио др Пејовић, подаци показују да у појединим центрима још увек раде запослени који не поседују одговарајуће лиценце за рад, а контролни и регулаторни механизми не функционишу на задовољавајућем нивоу.

Ово су кључни разлози због којих је ДРИ одлучила да уврсти ову тему у Програм ревизије за 2023. годину.

„Циљ ове ревизије је био да се испита да ли су надлежни органи предузимали одговарајуће активности у циљу обезбеђивања ефикасног рада центара за социјални рад у пружању социјалне и породично-правне заштите“, поручио је др Пејовић.

Светлана Милановић Врцељ, државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију, нагласила је да надлежни органи нису предузели адекватне мере за обезбеђивање основе за ефикасан рад центара за социјални рад.

„Центри за социјални рад – субјекти ревизије нису у довољној мери организовали рад у складу са принципима одговорног управљања, што може отежати ефикасну заштиту корисника“, рекла је Врцељ.

Како је објаснила Врцељ, надлежни органи су делимично вршили инспекцијски надзор и надзор над стручним радом центара за социјални рад, што ствара ризик да ће изостати обезбеђивање законитости рада, поштовање процедура и стандарда стручног рада у центрима за социјални рад.

ДРИ је, према утврђеним налазима, извела закључке и субјектима ревизије –   Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарству за бригу о породици и демографију, ЦСР „Свети Сава“ Ниш, ЦСР „Колубара“ Ваљево, ЦСР Нови Бечеј и ЦСР Неготин, дала одговарајуће препоруке.

ДРИ очекује да ће спровођењем датих препорука допринети ефикаснијем раду центара за социјални рад у пружању социјалне и породично-правне заштите.

Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност рада центара за социјални рад у пружању социјалне и породично-правне заштите“ доступан је овде.