Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност успостављања интерне финансијске контроле у јединицама локалне самоуправе”
Објављено: 29. 1. 2024.Надлежни органи нису у потпуности обезбедили ефикасно успостављање интерне финансијске контроле у јединицама локалне самоуправе, због чега постоји ризик да управљање и контрола јавних средстава нису у складу са принципима доброг финансијског управљања, речено је на данашњој конференцији за медије Државне ревизорске институције (ДРИ).
„Државна ревизорска институција је кроз ревизије финансијских извештаја, правилности пословања и сврсисходности пословања јединица локалне самоуправе уочила проблеме у области интерне финансијске контроле“, рекао је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор и додао да је у ревизијама спроведеним у периоду од 2019. до 2021. године утврђено укупно 1.408 неправилности, од чега се 97 одсто односи на финансијско управљање и контролу (ФУК), а три одсто је у вези са интерном ревизијом (ИР).
Већина неправилности које се тичу ФУК-а у вези су са контролним активностима – 52 одсто, затим следе информисање и комуникација – 28 одсто, контролно окружење – 11 одсто, управљање ризицима – четири одсто, као и праћење и процене система – један одсто, те рачуноводствени систем – један одсто и остале неправилности.
По речима др Пејовића, узрок свих наведених неправилности је непостојање или недовољно ефикасно функционисање интерних финансијских контрола.
„Недовољно ефикасан систем интерне финансијске контроле је један од главних проблема у пословању јединица локалне самоуправе“, поручио је др Пејовић.
Ово су кључни разлози због којих је ДРИ одлучила да уврсти ову тему у Програм ревизије за 2023. годину.
„Циљ ревизије је био да се утврди да ли је интерна финансијска контрола ефикасно успостављена у јединицама локалне самоуправе и да ли се њоме остварује управљање и контрола јавних средстава, у складу са прописима, буџетом и принципима доброг финансијског управљања, односно ефикасности, ефективности, економичности и отворености, као и да ли Централна јединица за хармонизацију (ЦЈХ) ефикасно врши послове хармонизације финансијског управљања и контроле и интерне ревизије“, нагласио је др Пејовић.
ДРИ је спровела ову ревизију сврсисходности пословања код Министарства финансија – Централне јединице за хармонизацију, Града Ваљева и Града Ниша.
Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију, нагласио је да Град Ваљево није у потпуности предузео адекватне мере за успостављање ефикасног система финансијског управљања и контроле.
„Руководство Града Ваљева није предузело адекватне мере за успостављање интерне ревизије која доприноси остваривању циљева организације“, рекао је Стефановић.
Стефановић је истакао да Централна јединица за хармонизацију није у потпуности сагледавала систем интерне финансијске контроле у свим јединицама локалне самоуправе.
ДРИ је, према утврђеним налазима, извела закључке и субјектима ревизије дала одговарајуће препоруке и очекује да субјекти ревизије препознају важност остваривања својих циљева и пословања кроз економично, ефикасно и ефективно коришћење средстава и имовине, као и да препознају значај интерне ревизије, као активности која треба да допринесе унапређењу пословања и помогне у остваривању циљева, због чега је потребна додатна промоција и подизање свести о њеном значају.
Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност успостављања интерне финансијске контроле у јединицама локалне самоуправе“ доступан је овде.