Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања „Унапређење туризма у Републици Србији“
Објављено: 1. 2. 2024.У циљу унапређења туризма, потребно је ефикасније планирање и спровођење планираних активности, као и ефикаснији надзор и координација надлежних субјеката, речено је на данашњој конференцији за медије Државне ревизорске институције (ДРИ).
„Туризам утиче на укупни привредни развој земље, пре свега на бруто домаћи производ, запосленост и инвестиције“, рекао је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор.
Како је нагласио др Пејовић, у Стратегији развоја туризма Републике Србије за период од 2016. до 2025. године, као слабост наведено је непрепознавање значаја туризма као битног фактора економског раста, равномернијег регионалног развоја државе и повећања запослености; недовољно ефикасан инспекцијски надзор; висок ниво нерегистрованих капацитета и пословања у „сивој“ зони; недовољно учешће локалних самоуправа у планирању и развоју туризма и неадекватна координација активности субјеката у развоју туризма.
„У остваривању мисије туризма, пресудно је да се обезбеди примена и поштовање закона, ефикасна наплата јавних прихода од туризма, заштита имовине, ефикасна заштита и управљање природним и туристичким подручјима и координација надлежних субјеката од значаја за развој туризма“, истакао је др Пејовић.
Ово су кључни разлози због којих је ДРИ одлучила да уврсти ову тему у Програм ревизије за 2023. годину.
„Циљ ревизије био је да се утврди да ли су субјекти ревизије ефикасно планирали, спроводили и вршили надзор над активностима у области туризма“, нагласио је др Пејовић.
Горан Чабаркапа, овлашћени државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију, рекао је да нису донета сва планска документа и подзаконска акта у области туризма, што указује на то да нису предузете све активности у циљу ефикасног планирања развоја туризма у Републици Србији.
„У ревидираном периоду, субјекти ревизије нису у потпуности спроводили планиране активности у циљу развоја и унапређења туризма“, истакао је Чабаркапа.
Како је рекао, успостављен је надзор у области туризма и угоститељства, али је потребно унапредити надзор над повереним пословима и успоставити систем праћења и извештавања о резултатима спровођења планских докумената.
ДРИ је, према утврђеним налазима, извела закључке и субјектима ревизије дала одговарајуће препоруке и очекује да ће спроведена ревизија сврсисходности пословања допринети предузимању мера у циљу ефикаснијег планирања и спровођења активности на развоју туризма, као и појачаном надзору над радом нерегистрованих субјеката и већој контроли боравишне таксе у делу наплате и уплате у буџет јединица локалне самоуправе, што ће за последицу имати повећање прихода у буџету.
Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Унапређење туризма у Републици Србији“ доступан је овде.