Најновије актуелности

26. 6. 2024.

Др Пејовић представио Извештај о раду ДРИ за 2023. годину члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

Др Душко Пејовић, председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, је дана 25. јуна 2024. године у Народној Скупштини Републике Србије, представио члановима Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Извештај о раду ДРИ за 2023. годину.

17. 6. 2024.

Наставак обука у оквиру реализације Посебног програма стручног усавршавања запослених у ДРИ за 2024. годину

Планирање ревизија, ревизијска документација, писање извештаја о ревизији, као и прикупљање доказа за писање пријава биле су теме предавања које су врховни државни ревизори, Ивица Гавриловић и Жељко Мотић, овлашћени државни ревизори, Слободан Мијаиловић и Зоран Степановић и секретар Институције, Маја Лакићевић одржали за запослене у Државној ревизорској институцији (ДРИ), у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.

13. 6. 2024.

Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе

Врховна државна ревизорка у Сектору број 2, Стојанка Миловановић, одржала је данас презентацију „Ревизија јавних набавки у јединицама локалне самоуправе – налази и препоруке у процесу планирања јавних набавки“ на радионици која је окупила бројне службенике за јавне набавке запослене у јединицама локалне самоуправе.

12. 6. 2024.

Представници ДРИ учесници четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор, представио је данас налазе, закључке и препоруке из Извештаја о ревизији сврсисходности пословања „Ефикасност коришћења пољопривредног земљишта у државној својини“ током четвртог мастеркласа о методолошким питањима у ревизији општина, који је онлајн организовала врховна ревизорска институција Летоније, председавајућа ЕУРОСАИ Радном групом за ревизију општина.

10. 6. 2024.

ДРИ укључена у глобалну иницијативу „Климатски скенер“

Никола Стефановић, овлашћени државни ревизор и Јелена Ивковић, виша саветница у ревизији, учествовали су од 3. до 7. јуна на радионици  за имплементацију алата „Климатски скенер“, коју је у Прагу одржала Врховна ревизорска институција (ВРИ) Бразила уз подршку ВРИ Чешке Републике, као и међународних стручњака.

Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања „Управљање висећим мостовима у Републици Србији“

Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања „Управљање висећим мостовима у Републици Србији“

Објављено: 15. 1. 2024.

Потребно је предузети активности како би висећи мостови били безбедни за коришћење у циљу заштите људских живота и имовине, као и спречавања настанка штете, речено је на данашњој конференцији за медије Државне ревизорске институције (ДРИ).

Према подацима Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, на основу извршеног пописа и процене стања од стране грађевинске инспекције ЈЛС у 2022. години, од 70 висећих мостова који се налазе на територији 36 ЈЛС у Републици Србији, 13 мостова је у добром стању, 43 моста су за санацију, док је 14 мостова за рушење. У претходном периоду нису постојали подаци о броју и стању висећих мостова, што је за последицу имало неодржавање истих. Ово су кључни разлози због којих је ДРИ одлучила да уврсти ову тему у Програм ревизије за 2023. годину.  

Председник ДРИ и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, нагласио је да је циљ ревизије био да се утврди да ли су субјекти ревизије предузели одговарајуће активности како би се ефикасно управљало висећим мостовима.

„Иако висећи мостови немају значајан удео у укупном броју и дужини мостова у Републици Србији, могу да представљају опасност по живот људи ако се њима не управља адекватно“, поручио је др Пејовић.

Горан Чабаркапа, овлашћени државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију, нагласио је да није постојала обједињена евиденција висећих мостова на територији Републике Србије до краја 2022. године, а планске активности градова – субјеката ревизије нису у довољној мери обезбедиле услове за ефикасно управљање висећим мостовима.

„У периоду 2020–2022. године, надлежни субјекти нису у довољној мери предузели активности како би висећи мостови били безбедни за коришћење“, рекао је Чабаркапа.

Министарствo грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре је у децембру 2022. године донело Инструкцију о предузимању потребних мера у циљу заштите људских живота и имовине, спречавања настанка штете и отклањања штетних последица насталих коришћењем висећих мостова, али је потребно да прати поступање градова и општина, у циљу унапређења стања у овој области.

Од 14 висећих мостова у градовима Краљеву и Зајечару, како је рекао Чабаркапа, на основу стања које су утврдили градски грађевински инспектори, само један је безбедан за коришћење - мост у Матарушкој Бањи на територији Града Краљева.

У периоду 2020–2022. године, висећи мостови нису у довољној мери били обухваћени инспекцијским надзором, рекао је Чабаркапа.

Према информацијама градова, поједини висећи мостови се и даље користе иако су небезбедни за коришћење и иако су за њих донета решења о забрани коришћења.

На висећим мостовима постоје само табле упозорења, али не и физичке препреке које би онемогућиле њихово коришћење, нагласио је Чабаркапа.

Највише висећих мостова има на територији Града Краљева - десет, затим општина Ариље и Медвеђа - по пет, Града Зајечара - четири, а Град Чачак, општине Лебане и Трговиште имају по три висећа моста.

ДРИ је, према утврђеним налазима, извела закључке и дала девет препорука субјектима ревизије - Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, градовима Краљеву и Зајечару, за унапређење стања у овој области.

ДРИ очекује да ће спровођењем датих препорука градови на чијој се територији налазе висећи мостови планирати активности како би се обезбедили услови за ефикасно управљање висећим мостовима, да ће се предузети активности како би висећи мостови били безбедни за коришћење и да ће надзор над висећим мостовима бити ефикаснији.

Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Управљање висећим мостовима у Републици Србији“ доступан је овде.