Најновије актуелности

18. 11. 2024.

Недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије

Горанка Јовановић, овлашћенa државнa ревизорка, одржала је презентацију „Најчешћи недостаци у систему интерних контрола код субјеката ревизије“, на међународном семинару који је од 12. до 15. новембра на Златибору организовало Међународно удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору, под називом „Степен развоја финансијског управљања и контроле и интерне ревизије у Републици Србији и региону“.

12. 11. 2024.

Представници ДРИ учесници радионице о праксама извештавања ради повећања утицаја ВРИ

Врховни државни ревизор у Сектору број 3, Жељко Mотић, и виши саветник за контролу квалитета, Милош Мандушић, учествовали су на радионици о праксама извештавања ради повећања утицаја врховних ревизорских институција (ВРИ) са темом „Боље писање извештаја“, одржаној од 7. до 8. новембра у Љубљани.

5. 11. 2024.

Одбор за финансије дао једногласну сагласност на Предлог финансијског плана ДРИ за 2025. годину

Председник Државне ревизорске институције (ДРИ) и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Народне скупштине Предлог финансијског плана Државне ревизорске институције за 2025. годину и пројекцијама за 2026. и 2027. годину.

 

24. 10. 2024.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта надлежности ДРИ

Горанка Јовановић, овлашћена државна ревизорка, одржала је презентацију под насловом „Препоруке Државне ревизорске институције указују на важност и значај рада интерне ревизије“, на семинару који је 24. и 25. октобра у Београду организовало Удружење овлашћених интерних ревизора у јавном сектору.

18. 10. 2024.

Делегација ДРИ учествовала на састанку Контакт комитета председника ВРИ ЕУ

Делегација Државне ревизорске институције (ДРИ), на челу са председником и генералним државним ревизором, др Душком Пејовићем, учествовала је на конференцији  „Независност врховних ревизорских институција (ВРИ) земаља Европске уније (ЕУ)“ и годишњем састанку Контакт комитета председника ВРИ земаља чланица Европске уније“ одржаним 15–17. октобра у Пафосу, у организацији ВРИ Републике Кипар.

Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања „Управљање висећим мостовима у Републици Србији“

Представљен извештај о ревизији сврсисходности пословања „Управљање висећим мостовима у Републици Србији“

Објављено: 15. 1. 2024.

Потребно је предузети активности како би висећи мостови били безбедни за коришћење у циљу заштите људских живота и имовине, као и спречавања настанка штете, речено је на данашњој конференцији за медије Државне ревизорске институције (ДРИ).

Према подацима Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, на основу извршеног пописа и процене стања од стране грађевинске инспекције ЈЛС у 2022. години, од 70 висећих мостова који се налазе на територији 36 ЈЛС у Републици Србији, 13 мостова је у добром стању, 43 моста су за санацију, док је 14 мостова за рушење. У претходном периоду нису постојали подаци о броју и стању висећих мостова, што је за последицу имало неодржавање истих. Ово су кључни разлози због којих је ДРИ одлучила да уврсти ову тему у Програм ревизије за 2023. годину.  

Председник ДРИ и генерални државни ревизор, др Душко Пејовић, нагласио је да је циљ ревизије био да се утврди да ли су субјекти ревизије предузели одговарајуће активности како би се ефикасно управљало висећим мостовима.

„Иако висећи мостови немају значајан удео у укупном броју и дужини мостова у Републици Србији, могу да представљају опасност по живот људи ако се њима не управља адекватно“, поручио је др Пејовић.

Горан Чабаркапа, овлашћени државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију, нагласио је да није постојала обједињена евиденција висећих мостова на територији Републике Србије до краја 2022. године, а планске активности градова – субјеката ревизије нису у довољној мери обезбедиле услове за ефикасно управљање висећим мостовима.

„У периоду 2020–2022. године, надлежни субјекти нису у довољној мери предузели активности како би висећи мостови били безбедни за коришћење“, рекао је Чабаркапа.

Министарствo грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре је у децембру 2022. године донело Инструкцију о предузимању потребних мера у циљу заштите људских живота и имовине, спречавања настанка штете и отклањања штетних последица насталих коришћењем висећих мостова, али је потребно да прати поступање градова и општина, у циљу унапређења стања у овој области.

Од 14 висећих мостова у градовима Краљеву и Зајечару, како је рекао Чабаркапа, на основу стања које су утврдили градски грађевински инспектори, само један је безбедан за коришћење - мост у Матарушкој Бањи на територији Града Краљева.

У периоду 2020–2022. године, висећи мостови нису у довољној мери били обухваћени инспекцијским надзором, рекао је Чабаркапа.

Према информацијама градова, поједини висећи мостови се и даље користе иако су небезбедни за коришћење и иако су за њих донета решења о забрани коришћења.

На висећим мостовима постоје само табле упозорења, али не и физичке препреке које би онемогућиле њихово коришћење, нагласио је Чабаркапа.

Највише висећих мостова има на територији Града Краљева - десет, затим општина Ариље и Медвеђа - по пет, Града Зајечара - четири, а Град Чачак, општине Лебане и Трговиште имају по три висећа моста.

ДРИ је, према утврђеним налазима, извела закључке и дала девет препорука субјектима ревизије - Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, градовима Краљеву и Зајечару, за унапређење стања у овој области.

ДРИ очекује да ће спровођењем датих препорука градови на чијој се територији налазе висећи мостови планирати активности како би се обезбедили услови за ефикасно управљање висећим мостовима, да ће се предузети активности како би висећи мостови били безбедни за коришћење и да ће надзор над висећим мостовима бити ефикаснији.

Извештај о ревизији сврсисходности пословања „Управљање висећим мостовима у Републици Србији“ доступан је овде.