Најновије актуелности

21. 3. 2025.

ДРИ објавила Регистар препорука за 2023. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) дала је субјектима ревизије 3.343 препоруке у ревизијама спроведеним у 2023. години, показује Регистар препорука за 2023. годину објављен на сајту ДРИ. Највише препорука дато је у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 1.054, ревизијама финансијских извештаја – 977, затим у ревизијама правилности пословања – 894, у ревизијама сврсисходности пословања – 267, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дата 151 препорука.

20. 3. 2025.

ДРИ добила признање Савеза рачуновођа и ревизора Србије

Поводом обележавања јубилеја – 70 година рада и постојања, на свечаној седници Скупштине Савеза рачуновођа и ревизора Србије (СРРС), др Перо Шкобић, генерални  секретар СРРС, доделио је признање Државној ревизорској  институцији.

 

18. 3. 2025.

Представнице ДРИ учеснице мултилатералног састанка у Валети

Љиљана Димитријевић, чланица Савета и Ива Василић Миљић, начелница Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу, учествовале су на мултилатералном састанку председника Врховних ревизорских институција (ВРИ) Малте, Пољске, Северне Македоније и Србије одржаном 18. марта у Валети.

12. 3. 2025.

Представљање матрица и планова рада за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања за 2025. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања представиле су 4, 11. и 12. марта в. ф. председника Државне ревизорске институције, Марији Обреновић, чланицама Савета, врховним државним ревизорима, секретару Институције и присутним члановима тимова који спроводе ове врсте ревизија, матрице и планове рада за ревизије обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

25. 2. 2025.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта ДРИ

Марија Обреновић, вршилац функције председника Државне ревизорске институције (ДРИ) и Горанка Јовановић, овлашћени државни ревизор, учествовале су на догађају који је данас у Београду организовало Удружења интерних ревизора Србије (УИРС) под називом „Интерна ревизија у јавном сектору Републике Србије“.

Представљен Обједињени извештај о ревизијама сврсисходности пословања „Информациони системи у јавном градском превозу“

Представљен Обједињени извештај о ревизијама сврсисходности пословања „Информациони системи у јавном градском превозу“

Објављено: 19. 2. 2024.

Потребна је сарадња градских управа и градских предузећа која врше услугу јавног градског превоза у Републици Србији, у циљу покретања заједничке иницијативе ка стандардизацији информационих система у јавном градском превозу, што је кључни корак ка пружању бољих и свеобухватнијих услуга грађанима и успостављању неопходне поузданости система, речено је на данашњој конференцији за медије Државне ревизорске институције (ДРИ). 

„Информациони системи у јавном градском превозу се уводе због побољшања ефикасности, боље наплате и анализе података, пружања информација путницима о кретању возила“, рекао је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор и додао да управљање овим системима треба да обухвати све мере прописане у циљу успостављања адекватног нивоа информационе безбедности, што је дефинисано Законом о информационој безбедности, као и Законом о заштити података о личности.

Како је нагласио др Пејовић, у досадашњем коришћењу, приступ системима и базама података имали су и имају пружаоци услуга, није обезбеђен континуитет пословања у случају раскида сарадње, нису успостављене све неопходне мере информационе безбедности, употреба апликативних контрола је могла бити свеобухватнија, а информисање грађана о услугама и кретању возила је могло бити боље.

„У наша четири највећа града – Београду, Нишу, Новом Саду и Крагујевцу, где смо спровели ревизију, живи преко 2,5 милиона становника. Дакле, обухваћени су највећи градови у Србији, који са једне стране, гледајући укупан број, имају највећи број становника у земљи, а са друге стране, гледајући процентуално, имају највећи број корисника градског превоза у односу на укупан број у Србији“, истакао је др Пејовић.

Ово су кључни разлози због којих је ДРИ одлучила да уврсти ову тему у Програм ревизије за 2023. годину.

„Циљ ревизије био је да се оцени ефективност и ефикасност информационих система у локалним самоуправама који се односе на јавни градски превоз, односно да се оцени у којој мери су примењене мере испуниле неопходне циљеве када је у питању управљање системима, поузданост информационих система и управљање подацима корисника – грађана и у којој мери систем омогућава ефикасност контроле наплате и плаћања услуга превоза“, рекао је др Пејовић.

Дејан Стојиљковић, државни ревизор и вођа тима који је спровео ревизију, нагласио је да информациона безбедност није успостављена на свеобухватан начин, јер нису усвојене и примењене мере заштите које обухватају управљање ИТ ризицима и ИТ инцидентима, успостављање адекватне организационе ИТ структуре, усвајање, ажурирање и примену одговарајућих правилника, политика и процедура у области информационе безбедности, управљање приступом системима и управљање процесом континуитета пословања, што је неопходно како би била осигурана поузданост система.

„Није успостављен ефективан механизам сарадње са пружаоцима услуга, зато што нису усвојена и имплементирана правила и процедуре када је у питању ова област, није обезбеђен континуитет пословања у случају раскида сарадње и процес обраде података о личности није уређен на начин прописан законом“, рекао је Стојиљковић.

Такође, Стојиљковић је истакао и да већина субјеката није успоставила свеобухватан механизам употребе апликативних контрола у циљу боље контроле тачности података, али и свеобухватнијих услуга грађанима, пре свега у смислу бољег информисања и интеграције са другим информационим системима.

ДРИ је спровела четири ревизије сврсисходности пословања „Информациони системи у јавном градском превозу“ у Нишу, Крагујевцу, Новом Саду и Београду.

Субјекти ревизије су били Јавно комунално предузеће „Дирекција за јавни превоз Града Ниша“, Јавно комунално предузеће „Шумадија“, Крагујевац, Јавно градско саобраћајно предузеће „Нови Сад“ и Градска управа града Београда – Секретаријат за јавни превоз.

ДРИ је, према утврђеним налазима, извела закључке, субјектима ревизије дала одговарајуће препоруке и очекује да ће стандардизација информационих система у јавном градском превозу бити корак ка пружању бољих и свеобухватнијих услуга грађанима и успостављању неопходне поузданости система.

Обједињени извештај о ревизијама сврсисходности пословања „Информациони систем у јавном градском превозу“ доступан је овде.