Најновије актуелности

21. 3. 2025.

ДРИ објавила Регистар препорука за 2023. годину

Државна ревизорска институција (ДРИ) дала је субјектима ревизије 3.343 препоруке у ревизијама спроведеним у 2023. години, показује Регистар препорука за 2023. годину објављен на сајту ДРИ. Највише препорука дато је у комбинованим ревизијама финансијских извештаја и правилности пословања – 1.054, ревизијама финансијских извештаја – 977, затим у ревизијама правилности пословања – 894, у ревизијама сврсисходности пословања – 267, док је у ревизијама правилности и сврсисходности пословања дата 151 препорука.

20. 3. 2025.

ДРИ добила признање Савеза рачуновођа и ревизора Србије

Поводом обележавања јубилеја – 70 година рада и постојања, на свечаној седници Скупштине Савеза рачуновођа и ревизора Србије (СРРС), др Перо Шкобић, генерални  секретар СРРС, доделио је признање Државној ревизорској  институцији.

 

18. 3. 2025.

Представнице ДРИ учеснице мултилатералног састанка у Валети

Љиљана Димитријевић, чланица Савета и Ива Василић Миљић, начелница Службе за међународну сарадњу и односе са јавношћу, учествовале су на мултилатералном састанку председника Врховних ревизорских институција (ВРИ) Малте, Пољске, Северне Македоније и Србије одржаном 18. марта у Валети.

12. 3. 2025.

Представљање матрица и планова рада за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања за 2025. годину

Вође тимова за ревизије сврсисходности пословања и ревизије правилности и сврсисходности пословања представиле су 4, 11. и 12. марта в. ф. председника Државне ревизорске институције, Марији Обреновић, чланицама Савета, врховним државним ревизорима, секретару Институције и присутним члановима тимова који спроводе ове врсте ревизија, матрице и планове рада за ревизије обухваћене Програмом ревизије ДРИ за 2025. годину.

25. 2. 2025.

Важност и значај рада интерне ревизије са становишта ДРИ

Марија Обреновић, вршилац функције председника Државне ревизорске институције (ДРИ) и Горанка Јовановић, овлашћени државни ревизор, учествовале су на догађају који је данас у Београду организовало Удружења интерних ревизора Србије (УИРС) под називом „Интерна ревизија у јавном сектору Републике Србије“.

Представљен Обједињени извештај о ревизији правилности и сврсисходности пословања „Правилност и ефикасност поступка јавних набавки у установама средњег образовања”

Представљен Обједињени извештај о ревизији правилности и сврсисходности пословања „Правилност и ефикасност поступка јавних набавки у установама средњег образовања”

Објављено: 19. 2. 2024.

У циљу рационалнијег коришћења јавних средстава, потребно је да средње стручне школе успоставе ефикаснији систем набавки, нарочито у делу планирања набавки и праћењу извршења уговора, што би могло допринети побољшању услова образовања и васпитања у погледу простора, опреме и наставних средстава, речено је на данашњој конференцији за медије Државне ревизорске институције (ДРИ).

„Област јавних набавки је увек у фокусу ДРИ, имајући у виду ризике којима је изложена ова област, попут корупције, превара, нетранспарентности, неекономичности, али и утврђене неправилности које су установљене кроз ревизије правилности пословања и комбиноване ревизије спроведене претходних година“, рекао је др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор.

По речима др Пејовића, неправилности у јавним набавкама утврђују се сваке године, што неспорно указује на ризик да се ангажована јавна средства не употребљавају у потпуности сходно начелима економичности, ефикасности и ефективности.

„Утврђене неправилности у јавним набавкама односе се на то да није спроведен поступак јавне набавке, да јавне набавке нису адекватно планиране и да поступци спровођења јавних набавки и извршења закључених уговора имају значајне неправилности“, истакао је др Пејовић.

„Како би на што бољи начин одговорили на питање да ли се јавна средства субјеката ревизије употребљавају рационално, на економичан и ефикасан начин, ДРИ је 2022. године одлучила да спроведе, први пут, комбиновану ревизију правилности и сврсисходности пословања у области јавних набавки“, нагласио је др Пејовић и додао да је циљ ове врсте ревизије испитивање системских проблема у јавним набавкама код исте групације корисника јавних средстава.

По речима др Пејовића, ДРИ је у 2022. години сагледала системе јавних набавки код девет домова ученика средњих школа и 15 јединица локалне самоуправе и о томе сачинила појединачне извештаје о ревизији са закључцима и налазима, као и обједињене извештаје.

У 2023. години, ДРИ је сагледала проблеме у систему јавних набавки код девет установа средњег образовања и девет здравствених установа.

Ово су кључни разлози због којих је ДРИ одлучила да уврсти ову тему у Програм ревизије за 2023. годину.

„О системским проблемима у јавним набавкама, узорцима и последицама у средњим стручним школа сачињен је обједињени извештај. Циљ ревизије био је да испита правилности и ефикасности поступка набавки, односно да испита да ли су предузете активности субјекта ревизије у фази планирања, спровођења и реализације јавне набавке обезбедиле благовремену набавку по најповољнијим условима и у складу са стварно исказаним потребама“, нагласио је др Пејовић.

ДРИ је, према утврђеним налазима, извела закључке и субјектима ревизије дала одговарајуће препоруке и од њих очекује да унапреде ефикасност поступка јавних набавки, тако што ће спроводити све неопходне активности и радње у фази планирања набавки, утврдити контролне активности запослених и успоставити механизме код праћења извршења уговора о јавним набавкама, што би омогућило задовољавајуће набавке за уложени новац.

Обједињени извештај о ревизији правилности и сврсисходности пословања „Правилност и ефикасност поступка јавних набавки у установама средњег образовања”, доступан је овде.